Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Faysal Camii: Pakistan’da bir Türk tarafından tasarlanan ulusal bir hazine

Margalla Dağları’nın eteklerinde yer alan Faysal Camii, Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın en büyük ve en görkemli yapılarından biridir. Adını Faysal bin Abdul Aziz Al Saud’dan alan cami, Pakistan’ın en büyüğü ve ülkedeki en ünlü ve tarihi açıdan önemli turistik yerlerden biri.

Suudi Arabistan Kralı Faysal 1966’da Pakistan’a tarihi bir ziyarette bulunduğunda, Pakistan’da bir cami inşa etmek için 120 milyon dolarlık hibe tahsis etti. Caminin tasarım yarışması düzenlendi ve 17 ülkeden 43 özgün öneri arasından Türk mimar Vedat Taloka’nın cami tasarımı yarışmayı kazanmaya değer bulundu.

1949 yılında İstanbul Teknoloji Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan Taloge, 1950-1951 yılları arasında Türkiye Posta Teşkilatı PTT ve Bayındırlık Bakanlığı’nda mimar olarak çalıştı. 1951-1952 yılları arasında Paris’teki Sorbonne Şehircilik Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı ve Auguste Ferrett, diğer adıyla Le Corbusier ve Charles-Edward Generet gibi ünlü mimarların ofislerinde çalıştı. Toloke, 1954 yılında başkent Ankara’da kendi mimarlık atölyesini kurdu. 1964-1968 yılları arasında Ankara Mimarlar Şube Başkanlığı ve Türk Mimarlar Derneği Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

Ancak, Talokai daha sonra siyasete girdi. 1973’te Ankara’da oyların yüzde 62’sini aldı, Cumhuriyetçi Parti (CHP) belediye başkanı oldu ve 1977 yılına kadar görevine devam etti. Ankara belediye başkanlığı yaptıktan sonra serbest mimar olarak çalıştı.


Pakistan, İslamabad’daki Faysal Camii’nin önünde, 20 Nisan 2015. (Shutterstock)

Margalla Dağı’nın eteğine yakın arazi, Pakistan Hükümeti tarafından Faysal Camii’nin inşası için tahsis edildi. Ancak Suudi hükümdarı Mart 1975’te Riyad’da suikasta uğradı ve binanın temeli bir yıl sonra halefi Kral Halid bin Abdülaziz Al Suud tarafından atıldı. Bunu takiben Pakistan hükümeti camiye ve bölgeye giden yola merhum Kral Faysal’a giden yolun adını verdi.

Bir zamanlar dünyanın en büyük camisi olarak kabul edilen Faysal Camii, Pakistan Ulusal Camii olarak kabul edilir. Caminin projesi 1986 yılında tamamlanmıştır. Birkaç yıl önce Uluslararası İslam Üniversitesi’nin bulunduğu türbenin binası kullanılmış. Ancak üniversite 2000 yılında yeni bir kampüse taşındı.

READ  Wah Üniversitesi 4. Pak-Türk Konferansı'na ev sahipliği yapıyor - Pakistan

Olağandışı tasarım

Dünyadaki diğer camilerin kubbeleri ve kemerleri olmadan tasarlanan Faysal Camii’nin sıra dışı tasarımı, modernliği ve geleneği birleştirmede devrim niteliğindedir. Geleneksel Pakistan dekoratif sanatı ile birleştirilmiş iki modern mimarinin zirvesidir. Bu sıra dışı, sanatsal tasarım ve yapı, Güney Asya’daki popülaritesini artırıyor.


Faysal Camii'nin iç görünümü.  (Wikimedia)
Faysal Camii’nin iç görünümü. (Wikimedia)

Cami, 5.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır (54.000 fit kare) ve tasarımı bir çöl kaide çadırını andırmaktadır. Caminin çadır benzeri çatısı, dört dış köşesine inşa edilmiş dört büyük minare ile parçalanmış bir piramittir. Caminin sekizgen ana salonu Arap kültüründen esinlenmiş olsa da güzel minareleri Türk mimarisinden esinlenmiştir.

Faysal Camii, dünyadaki geleneksel camilerin aksine herhangi bir kubbe veya kemerle desteklenmemektedir. Cami beyaz mermerden yapılmıştır ve içi mozaikler ve göz alıcı Türk avizeleri ile süslenmiştir. İç mekanda gök mavisi, kobalt mavisi, krom yeşili, derin ve zengin zeytin yeşili, limon sarısı ve krom sarı-turuncu dahil olmak üzere çeşitli renklerde altın tonları, el yazısı ve soyut mozaik çalışmaları bulunuyor. Caminin batı duvarı, Kalima’nın (Müslümanlar tarafından sıklıkla okunan İslami ifadeler) Kufik yazısıyla yazıldığı ve cam görüntü efektleriyle çoğaltıldığı mozaik bir şekle sahiptir. Caminin estetik değerini artıran el yazısı ve mozaik süslemesini Pakistanlı sanatçı Sadekwein yaptı. Mimar Talokai bir keresinde cami hakkında Kabe’nin ruhunu, orantılarını ve geometrisini çok özlü bir şekilde yakalamaya çalıştığını söylemişti.

kapsamlı yapı

Cami binasının dört duvarı ikizkenar üçgen şeklinde olup, tabanı 215 fit, çelik ve betondan yapılmıştır. Caminin kutsal alanı 656.66 fit kare ve çatısı yerden 131.24 fit yüksekliktedir. Doğuda, dokuz dikey bölüme betonlanan ve hilal şekilleriyle doldurulmuş kutsal alanın ana girişi vardır.

Caminin dış duvarları farklı dekoratif tasarımlara sahiptir. Kuzey Avlu’nun zemin seviyesinden 13 fit 4 inç yüksekte bulunan teras, kuzey duvarına bağlanmıştır. Ayrıca terasın çevresinde 3 fit, 6 inç yüksekliğinde alçak bir duvar var. Terasın zemini, caminin beyazının aksine gri granit ile döşenmiştir.

READ  Türk Telekom'un abonelik tabanı 51,4 milyona ulaştı

Faysal Camii’nin eğimli çatısı ise piramit şeklindedir, ancak alt kısmı Yunan mimarisinden etkilenen kablo çatı yapısına sahipken, köşelerdeki eğimli hatlar piramit çatıdan esinlenmiştir. Eğimli üçgen levhanın her bir birleşim yeri bir kablo noktası oluşturur. Bu kablo noktası, portikonun zemininden 40 fit yukarıdadır. Kirişler, yukarıda bir kablo noktası oluşturmadan önce 4 fit yüksekliğinde, 3 fit genişliğinde ve 4 fit 7 inç uzunluğunda dikdörtgen, katı, 3 boyutlu bir bloğa bağlanır. Çatı panelini kaplayan çeşitli ebatlarda beyaz tassos mermerinden yapılmış tasarım, uzaktan görülebilir ve dikey ve yatay çizgiler ağının pürüzsüz bir görünümünü verir.


Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki Faysal Camii'nden bir görüntü.  (Wikimedia)
Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Faysal Camii’nden bir görüntü. (Wikimedia)

Caminin minareleri zamanla İslam’ın simgesi haline gelmiştir. Minarelerin tasarımı da Arap ülkeleri, İran ve Türkiye gibi farklı yerlerin farklı özelliklerinin birleşimidir. Caminin tepesi altın kaplama bakır hilal şeklinde son minareye sahiptir.

Faysal Camii, büyüklük ve kapasite bakımından, mabedinde yaklaşık 250.000, avlusunda ise aynı anda 100.000 kişi tutabilmektedir. Ramazan ayında ibadet edenlerin sayısı, sadece camide namaz kılmak için değil, aynı zamanda burada düzenlenen Kuran ve Hadis derslerinde özel eğitim için de ikiye katlandı.

Bugün cami, kültürler arası bir sembol ve Pakistan kültürünün kutsal bir sembolü haline geldi. Birçoğu caminin ülke halkının inançlarını ve isteklerini yansıttığına inanıyor, bu yüzden Pakistan’ın ulusal sembolü haline geldi. Dünya çapındaki popülaritesi nedeniyle, önemli bir turizm merkezi ve İslam mimarisinin etkili bir parçası haline geldi. Ülkenin diğer bölgelerinden yabancılar ve turistler burayı ziyaret ediyor. Faysal Camii, Khalid Hossaini’nin ünlü kitabı The Guide Runner’da da birkaç kez bahsedilmiştir.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.

READ  Yunanistan'daki Türkler, ülkenin AB mahkeme kararlarına uymasını bekliyor