Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed faiz artırımını bitirebilir. Bu, 401(k)’nizi tetikleyebilir.

Fed faiz artırımını bitirebilir.  Bu, 401(k)’nizi tetikleyebilir.

Oynar

Geçtiğimiz hafta enflasyonun Ekim ayında beklenenden fazla düştüğüne dair haberler, Fed’in son kırk yılın en agresif faiz artırım kampanyasını tamamladığı görüşünü güçlendirdi.

Bu borsa ve 401(k) için bir nimet olabilir.

Carson Collection’ın baş piyasa stratejisti Ryan Detrick’in analizine göre, 1974’e kadar uzanan son 10 faiz artırımı döngüsünde S&P 500, Fed’in son faiz artırımını takip eden 12 ayda ortalama %14,3 arttı.

Karşılaştırıldığında, Reuters’e göre 2022 yılına kadar ortalama endeks getirisi beş yılda %7,5, 10 yılda %10,4, 30 yılda %7,5 ve geçtiğimiz yüzyılda %10 oldu. NerdWallet.

mesaj?

Yatırımcılar, merkez bankasının faiz artırımlarıyla onlara saldırmayı bırakmasından gerçekten hoşlanıyor.

Fed faiz oranlarını artırdığında ne olur?

Detrick, faiz oranlarındaki artışların ipotekli konut kredileri, otomobil kredileri, kredi kartı alımları ve diğer krediler için daha yüksek maliyetlere yol açarak ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilediğine ve kurumsal kârları etkilediğine dikkat çekiyor. Ayrıca hisse senetlerini, artık artan getiri açısından daha az risk taşıyan tahvillere göre nispeten daha az çekici bir yatırım haline getiriyor.

Tabii ki, bu acının görünürde iyi bir nedeni var: En azından Fed’e göre daha fazla hasara yol açabilecek, kökleşebilecek enflasyonla mücadele etmek.

Faiz oranlarını artırmayı durdurmak tam tersini yapar, ekonomik görünümü iyileştirir ve hisse senetlerini tahvillerden daha çekici hale getirir. LPL Financial baş teknik stratejisti Adam Turnquist, bunun aynı zamanda piyasadan büyük bir belirsizlik bulutunu da ortadan kaldırdığını söylüyor.

Borsa toparlanacak mı?

Fed’in Mart 2022’de faiz oranlarını artırmaya başladığı günden geçen Pazartesi gününe kadar S&P 500 bazı sert dalgalanmalar gördü ancak sonunda 4411’de durma noktasına geldi. Ancak Çalışma Bakanlığı Salı günü erken saatlerde pozitif TÜFE raporunu yayınladığından beri, gösterge endeks Hisse senedi endeksi 100 puanın üzerinde, yani %2,3 artış gösterdi.

READ  Odakların enflasyon verilerine çevrilmesiyle hisse senetleri karıştı

Detrick, “Temmuz son zirve ise ki biz öyle olduğunu düşünüyoruz, o zaman hisse senetleri bu son zirveden bir yıl sonra tarihsel olarak iyi performans gösteriyor” diyor.

LPL Financial’dan Turnquist bunu “borsa katalizörü” olarak nitelendirdi.

Bazı uyarılar var.

Birincisi, Fed yetkilileri, çoğu ekonomistin bunu göz önünde bulundurmasına rağmen, teşvik edici enflasyon raporundan sonra bile ilave faiz artırımlarını göz ardı etmediklerini söyledi.

Faiz oranlarının duraklatılması piyasayı nasıl etkiler?

Faiz artırımlarının sona ermesi, geçtiğimiz yarım yüzyıldaki 10 faiz artırım döngüsünün sekizinde çift haneli piyasa kazanımlarını tetiklese de, S&P 500 bu döngülerin ikisinde 12 aylık keskin kayıplar yaşadı. Temmuz 1981’de faiz artırımlarının durdurulması, hâlâ %17’nin altında bir seviyede olan oranların tetiklediği acımasız resesyonun ortasında %16,4’lük bir piyasa düşüşünü önleyemedi.

Aynı şekilde, Haziran 2000’de faiz artışlarının perdesinin çekilmesi de 2001’deki dot-com durgunluğunu önleyemezdi.

Turnquist, “Dot-com balonu patladı ve duraklamanın ve ardından gelen faiz oranı indirimlerinin etkisini sınırladı” diyor.

Yelpazenin diğer ucunda, 1995 yılında Fed’in büyük faiz oranı artışlarına son verme ve ardından faiz oranlarını düşürme kararı, muhtemelen son artırımı takip eden yılda %35’lik bir piyasa getirisi elde edilmesine yardımcı oldu. Ancak yazılıma dayalı üretkenlik kazanımlarıyla desteklenen güçlü ekonomi de öyle.

Başka bir deyişle, Turnquist, Fed’in önceki kalma kararlarının çoğunda, kurumun güçlü piyasa kazanımlarının “birincil itici gücü” olduğunu söylüyor. Ancak bazen başka güçler de devreye giriyordu.

Bu tür dinamikler önümüzdeki aylarda hisse senetlerini ve 401(k)’nizi etkileyebilir.

Gelir durgunluğunda ne olur?

Örneğin üçüncü çeyrekte, son kazanç raporlarına göre, S&P 500 şirketleri bir yıl boyunca süren (üç aylık kazançların azalmasıyla işaretlenen) kazanç düşüşlerinden çıkmış gibi görünüyordu. Piyasayı canlandırabilir.

Detrick, aynı durumun, işverenlerin fiyatları artırmadan ücretleri artırmasına olanak tanıyacak yapay zekayla desteklenen güçlü üretkenlik artışlarının yakın zamanda devam etmesi için de geçerli olduğunu söylüyor.

READ  Dow vadeli işlemleri Salı günü TÜFE enflasyon verileri öncesinde yükseldi

Hisse senetleri şu anda aşırı değerli mi?

Aynı zamanda, Turnquist ve FactSet’e göre hisseler, gelecek 12 aydaki tahmini kazancın 18,6 katı ile 10 yıllık ortalama olan 17,6’nın üzerinde nispeten pahalı. Turnquist, bunun ekonomiye daha büyük bir yük getirdiğini ve kârların iyi gittiğini söylüyor. ABD’nin orta veya şiddetli bir durgunluk yaşaması, Fed’in ne yaptığına veya yapmadığına bakılmaksızın piyasaya zarar verebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta: Fed’in faiz artırımlarını durdurma kararlarının ardından elde edilen güçlü piyasa kazanımları, daha sonra yapılan faiz indirimleriyle de desteklenmiş olabilir. Fed, Aralık 2018’de son kez faiz artırımına giderek piyasanın önümüzdeki üç ve altı ayda sırasıyla %11,7 ve %17,7 oranında büyümesine katkıda bulundu.

Sandviç basınçları “Sandviç kuşağı” nedir? Birçok yetişkin bakım, faturalar ve iş sorunlarıyla mücadele ediyor

Ancak Ağustos 2019’da Fed yetkilileri faiz oranlarını düşürmeye başladı ve bu da S&P getirilerinin son artıştan sonraki 12 ay boyunca %27,9’a yükselmesine yardımcı oldu.

Orta vadede kenarda kalan bir Fed hisse senetlerini artırmaya devam edebilir. Ancak vadeli işlem piyasalarına göre yatırımcılar Mayıs ayına kadar ya da daha önce bir faiz indirimi bekliyorlar.

Turnquist, Fed’in bu anlatıya karşı çıkıp “daha uzun süre daha yükseğe çıkma” mantrasını benimsemeye devam etmesi halinde, “hisse senetleri geri çekilip toparlanmanın bir kısmından vazgeçebilir” diyor.