Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

OpenAI dramı, rekor yüksek hisse senedi fiyatı önemli rapor için tabloyu belirliyor

OpenAI dramı, rekor yüksek hisse senedi fiyatı önemli rapor için tabloyu belirliyor

Nvidia (NVDA), Wall Street’in endişeyle AI heyecan döngüsünün ardındaki temellere ilişkin bir güncellemeyi beklemesi nedeniyle Salı günü zil sesinin ardından üçüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak.

Rapor, hisse senedinin pazartesi günü hisse başına 504,09 dolar gibi rekor bir seviyede kapanmasının ardından geldi; yapay zeka bir kez daha yatırımcılar için anın hikayesi haline geldi. Devam eden dramın ortasında Sam Altman’ın ChatGPT yapımcısı OpenAI’den ayrılışı ve Microsoft’a (MSFT) katılma hamlesi çevreleniyor.

Şirketin 2023 yapay zeka hikayesinin yüzü haline gelmesiyle birlikte çip devine dair beklentiler hâlâ yüksek.

Wall Street’in bu çeyrekte Nvidia’dan beklentileri, Bloomberg’in derlediği gibi, geçen yılın aynı çeyreğindeki performansıyla karşılaştırıldığında şöyle:

  • o kazandı: Geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 5,93 milyar dolardan 16,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor

  • Hisse başına düzeltilmiş kazanç: Geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 0,58$’a kıyasla 3,36$ bekleniyordu

  • Veri merkezi geliri: Geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 3,83 milyar $’a kıyasla gelirlerin 12,82 milyar $’a ulaşması bekleniyor.

  • Oyun geliri: Geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 1,57 milyar dolara kıyasla 2,7 milyar dolar bekleniyor

Yatırımcılar aynı zamanda şirketin gelir görünümüne de odaklanacak; Wall Street dördüncü çeyrek tahmininin 17,8 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Gelir rehberliği, şirketin 2023’te yatırımcıları en çok şaşırttığı nokta oldu.

Ağustos ayında, Nvidia’nın Wall Street’in hem gelir hem de hisse başına kazanç beklentilerini aşan ikinci çeyrek sonuçlarının yanı sıra yüksek tahminleri aşan rehberlik açıklamasının ardından hisse senedi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında bir analist, şirketin tahminlerini “çağlar boyu rehberlik” olarak nitelendirdi.

Bank of America araştırma analisti Vivek Arya, kazanç açıklanmasını gösteren bir notta, “NVDA’nın 21 Kasım’daki raporunda fikir birliğini aşmasını/yenmesini bekliyoruz” dedi. Şirket, hisse senedine olumlu bakmaya devam ederek, değerlemeyi “ilgi çekici” olarak nitelendirdi ve mevsimsel eğilimlerin olumlu olmaya devam ettiğini belirtti.

READ  Floridalı bir piyango oyuncusu 36 milyon dolarlık kazancı kaçırdı

Ancak yatırımcıların Nvidia’nın değerlemesini sorgulamaya başlamasıyla hisse senedi Ağustos raporunun ardından birkaç ay boyunca düşüş yaşadı; Çin’deki çip kısıtlamalarıyla ilgili güncellemeler de şirketin satış yapabileceği pazarın nihai büyüklüğü hakkındaki varsayımları zorladı.

içinde Duyuru sonrası SEC başvurusuŞirket, yeni kısıtlamalardan yakın vadede bir etki beklemediğini söyledi. Stifel analisti Robin Roy, Yahoo Finance Live’a Salı günü Nvidia’dan da benzer bir yorum beklediğini söyledi.

Roy, “Çin dışında küresel anlamda çok fazla talep olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Dolayısıyla, ABD’deki büyük bulut sağlayıcılarının kesinlikle Nvidia için çok büyük bir fırsat olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak ABD dışında ve Avrupa, Japonya, Güney Kore gibi bölgelerde bile adını siz koyun.” Yapay zeka konusunda çok şey oluyor… Bizim görüşümüze göre Nvidia, bu büyümeyi sağlamanın en iyi yolu olmayı sürdürüyor.”

Nvidia, Apple (AAPL), Alphabet (GOOGL, GOOG), Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN) ve Microsoft (AMZN) ile birlikte “Muhteşem Yedi” hisse senedinin önemli bir üyesi olarak bu yıl borsada momentumun itici gücü oldu. Meta. (META) ve Tesla (TSLA).

Bu hisseler bir araya getirildiğinde, S&P 500’de geri kalan 493 hisse senedinin yüzde 6’lık yükselişine karşılık bu yıl Kasım ortasına kadar yüzde 70’ten fazla değer kazandı.

Evercore ISI’nin kıdemli genel müdürü Julien Emanuel Pazar günü yaptığı açıklamada “bunun hala bir NVDA dünyası” olduğunu belirtti ve yatırımcıları hisse senedi hangi yönde hareket ederse etsin “NVDA sonrası oynaklığa” hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Büyüteç altında Nvidia logosu. (CFOTO/Getty Images aracılığıyla Gelecek Yayıncılık) (Gelecekte Getty Images aracılığıyla yayınlanacaktır)

Josh Schaeffer, Yahoo Finance muhabiridir.

Borsayı etkileyecek en son teknoloji haberleri için tıklayınız.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun

READ  Yapay zeka ve yarı iletken hisseleri Nvidia'nın kazançlarının artmasının ardından yükseldi