Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed toplantısı: Faiz oranlarıyla ilgili neler beklenmeli?

Fed toplantısı: Faiz oranlarıyla ilgili neler beklenmeli?

Fed yetkililerinin Çarşamba günkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesi ve borçlanma maliyetlerinin ekonomiyi zorlayacak ve enflasyonu kontrol altında tutacak kadar yüksek olup olmadığını değerlendirmek için kendilerine daha fazla zaman tanıması bekleniyor.

Ancak yatırımcılar muhtemelen politika yapıcıların Çarşamba günü yaptıklarına daha az, gelecek hakkında söylediklerine ise daha çok odaklanacaklar. Wall Street, Fed politikacılarının yıl sonundan önce bir faiz artırımı daha yapmayı bekleyip beklemediklerini veya hızlı enflasyonla mücadelede bir sonraki aşamaya yaklaşıp yaklaşmadıklarını yakından izleyecek.

Merkez bankacıları faiz oranlarını halihazırda 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ila %5,5 aralığına yükseltti. Bir ev satın almak veya bir işi büyütmek için borçlanmayı daha pahalı hale getirerek, ekonomi genelinde talebi yavaşlatmaya çalışıyorlar, bu da işletmelerin müşteri kaybetmeden ve fiyat artışlarını yavaşlatmadan daha yüksek ücretler talep etmesini zorlaştırıyor.

Yetkililer, Haziran ayında açıklanan son üç aylık ekonomik tahminlerinde, 2023 yılı sonundan önce bir faiz artırımı daha yapabileceklerini öngörüyorlardı. Enflasyonun gözle görülür şekilde düşmeye başladığı yaz boyunca bu olasılığı canlı tuttular. Ancak kilit politika yapıcılar son haftalarda bir adım daha atma konusunda daha az kararlı görünüyorlar.

Fed Başkanı Jerome Powell Haziran ayında daha fazla ayarlamanın şu şekilde olacağını öne sürdü:Olası“Daha yakın zamanda, Ağustos ayında yakından izlenen bir konuşma da dahil olmak üzere, politika yapıcıların faiz oranlarını artırabileceğini söyledi.”Eğer uygunsa.

Fed yetkilileri, bu hafta Salı ve Çarşamba günü gerçekleştirecekleri toplantının ardından ekonomik tahminlerini açıklayacak ve bu, çoğu politika yapıcının nihai bir faiz artırımının gerekli olduğuna hala inanıp inanmadığına dair yeni bir bakış açısı sunacak. Tahmin aynı zamanda enflasyonun biraz daha hızlı yavaşlamasına rağmen tüketici harcamalarının birçok ekonomistin beklediğinden daha güçlü olduğu, ekonomideki kafa karıştırıcı bu anı yetkililerin nasıl yorumladığını da gösterecek.

READ  Bu yılki yüksek hisse senedi getirisi, ikinci yarının güçlü geçmesini sağlıyor

Birlikte ele alındığında, revize edilen tahminler, Fed’in açıklaması ve toplantı sonrasında Sayın Powell ile yapılan basın toplantısı, merkez bankasının faiz artırımlarını sona erdirmeye ne kadar yakın olduğu ve bir sonraki adımın ne olacağı konusunda şimdiye kadarki en net sinyali verebilir. enflasyonla tam kapsamlı bir mücadele gibi görünen bir şey olabilir.

JPMorgan’ın ABD baş ekonomisti Michael Feroli, “Son birkaç haftadır birçok merkezci Fed yetkilisi şunu söylüyordu: Olmamız gereken yere yakınız, hatta orada bile olabiliriz” dedi.

Feroli, politika yapıcıların hâlâ başka bir faiz oranı hamlesi beklediklerinin yaklaşık üçte iki şansı olduğuna ve üçüncü bir şansın da mevcut durumun muhtemelen faiz oranlarında zirve olacağını düşündüklerine inanıyor.

Ancak Fed faiz oranlarının zirveye ulaştığı sinyalini verse bile yetkililer faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalacağını açıkça belirtiyor. Politika yapıcılar, faiz oranlarını yüksek seviyede tutmanın ekonomik büyümeyi etkilemeye devam edeceğine ve ekonomiyi kademeli olarak soğutacağına inanıyor.

Feroli, yetkililerin bir sonraki aşama olan faiz oranlarının düştüğü aşama hakkında henüz çok kararlı bir şekilde konuşmaya başlamalarını beklemiyor.

Feroli, “Enflasyona karşı savaşı kazanamadılar, dolayısıyla bu biraz erken olur” dedi.

Ancak ekonomik tahminler bazı ipuçları verebilir. Fed yetkilileri bu toplantının ardından 2024, 2025 ve en son 2026 yılına ilişkin faiz tahminlerini açıklayacak. Haziran ayındaki 2024 tahminleri, yetkililerin gelecek yıl borçlanma maliyetlerini dört kez azaltmayı beklediklerini gösterdi. Soru şu: Bu yıl kesintiler ne zaman gelecek ve yetkililerin faiz oranlarını düşürme konusunda rahat olmaları için neleri görmesi gerekiyor?

Politika yapıcılar, ekonomiyi sakinleştirme işlerini daha da zorlaştıracak büyük bir piyasa tepkisinden kaçınmayı umarak Çarşamba günü bu noktalara biraz açıklık getirebilirler.

Piyasalar genel olarak Fed’in mali ve ekonomik baskılarının yakında sona ereceğini beklerken hisse senetleri yükselirse, bu durum işletmelerin ve hane halklarının borç almasını daha ucuz ve daha kolay hale getirebilir. Fed yavaşlatmaya çalışırken bu ekonomiyi hızlandırabilir.

READ  Rivian tankları ve 1,3 milyar dolarlık "yeşil" tahvil teklifini duyurdu

Aslında büyüme, Federal Rezerv’in dayattığı yüksek faiz oranları karşısında şaşırtıcı derecede dirençli oldu. Tüketiciler ve işletmeler, federal öğrenci kredisi geri ödemelerinin Ekim ayı başlarında yeniden başlaması ve bu ayın sonunda hükümetin kapanma olasılığı da dahil olmak üzere, baş gösteren birçok ekonomik riske rağmen sağlıklı bir hızda harcama yapmaya devam etti.

Pandemiden kalan hane halkı tasarrufları, güçlü ücret artışı ile güçlü bir işgücü piyasası ve altyapı ile yeşil enerji yatırımlarını teşvik etmeyi amaçlayan çeşitli hükümet politikaları bu ivmeyi artırmaya yardımcı olabilir.

Goldman Sachs’taki ekonomistler, esnekliğin Çarşamba günü Fed’in ekonomik görünümüne ilişkin yeni bir gözden geçirmeye yol açabileceğini söyledi: Yetkililer, ekonomiyi baskı altına almak için faiz oranlarının ne kadar yüksek olabileceğini gösteren nötr faiz oranı tahminlerini yükseltebilirler. . Bu, politikanın bugün ekonomiyi kısıtlamasına rağmen, bunu yetkililerin beklediği kadar yoğun bir şekilde yapmadığını gösteriyor.

Ekonominin kalıcı gücü, politika yapıcıların enflasyondaki son yavaşlama konusunda fazla hevesli görünmelerini de engelleyebilir.

Pandemi kaynaklı aksaklıkların azalması ve arz sıkıntısı çeken malların fiyatlarının düşmesi veya daha yavaş artması nedeniyle TÜFE artışları geçen yıl önemli ölçüde yavaşlayarak 2022’deki zirvedeki %9,1’den Ağustos’ta %3,7’ye düştü.

Fed’in TÜFE’den daha gecikmeli açıkladığı tercihli enflasyon endeksinin, enflasyonun yönü hakkında daha net fikir vermesi açısından gıda ve akaryakıt fiyatları hariç tutulduktan sonra Ağustos ayında aylık bazda yavaş yavaş artması bekleniyor. .

Bu ılımlılık kesinlikle iyi bir haber; Fed’in ekonomiyi etkilemeden fiyat artışlarını ılımlı hale getirecek kadar ekonomiyi yavaşlatabilmesi olasılığını artırıyor. Eski Fed ekonomisti ve şu anda Yale Üniversitesi’nde finans uygulamaları profesörü olan William English, politika yapıcıların hâlâ güçlü bir şekilde büyüyen bir ekonomide enflasyonun tamamen ortadan kaldırılması konusunda endişe duyabileceğini söyledi.

READ  Bir ABD mahkemesi, Johnson & Johnson'ın binlerce talk davası için iflas stratejisini reddetti

Tüketiciler hâlâ harcamaya istekliyse, şirketler kârları desteklemek veya korumak için fiyatları hâlâ artırabileceklerini görebilirler. Bu göz önüne alındığında yetkililer, enflasyonun yüzde 2 hedefine tamamen indirilmesi için daha belirgin bir ekonomik yavaşlamanın gerekli olduğuna inanabilirler.

Bay English, “Ekonomi düşündüklerinden daha uzun süredir güçlü” dedi. Bu göz önüne alındığında, Fed yetkilileri bir sonraki hamlelerinin faiz indirimi yerine faiz artırımı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu iddia edebilir.

Bay English, Fed yetkililerinin daha fazla ekonomik yavaşlama olmadan fiyat artışlarını tamamen yumuşatabileceklerine inandıklarından şüphe ediyor.

“Enflasyonda tam bir yavaşlama elde edeceklerini, en muhtemel beklentileri gibi beklediklerinden şüpheliyim” dedi. “Bence hâlâ onların temel kuralı bu: Ekonomi çok yavaş bir büyüme döneminden geçiyor olmalı.”