Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Federaller, Cummins motorlarının hava kalitesi kontrollerini sistematik olarak kandırdığını söylüyor

Federaller, Cummins motorlarının hava kalitesi kontrollerini sistematik olarak kandırdığını söylüyor

ABD Adalet Bakanlığı, Indiana merkezli bir motor üreticisine, şirketin federal Temiz Hava Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle 1.675 milyar dolar para cezası verdi.

Yönetim, Cummins Inc.'in 630.000 RAM kamyonet motoruna emisyon sensörlerini atlayabilen cihazlar kurdu, Cuma günü yapılan basın açıklamasına göre. Bu büyük mali ceza, ülkenin hava kalitesini korumaya yönelik yasanın 1963'te kabul edilmesinden bu yana görülen en büyük ihlal oldu.

Başsavcı Merrick B. şunu yazdı: Garland: “Federal çevre yasalarını atlatmak için Cummins'in motorlarına taktığını iddia ettiğimiz cihaz türleri, insanların sağlığı ve güvenliği üzerinde önemli ve zararlı bir etkiye sahiptir.” Cummins motorlarının astım ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek aşırı nitrojen oksit emisyonlarına neden olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı'na göre şirket, iddiaları çözüme kavuşturmak için ABD ve Kaliforniya eyaletine 1.675 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Adalet Bakanlığı'na göre bu ceza, ülke tarihindeki en büyük ikinci çevre cezasıdır.

Cummins Inc.'in sözcüsü John Mills, USA TODAY'e gönderdiği bir e-postada şirketin yanlış bir davranışta bulunduğunu kabul etmediğini ve şirkette hiç kimsenin kötü niyetle hareket etmediğini söyledi.

Şirketten yapılan bir basın açıklamasında, “Şirket ilgili düzenleyici kurumlarla tam işbirliği yaptı, ilgili konuların çoğunu halihazırda ele aldı ve bu uzun konuyu sonuçlandırdığında kesinlik elde etmeyi sabırsızlıkla bekliyor” dedi.

Adalet Bakanlığı Cummins Inc.'i neden cezalandırıyor?

Cummins Inc.'in iddiaya göre Adalet Bakanlığı'na göre, yüz binlerce 2013 ila 2019 RAM 2500 ve 3500 kamyonetin motorlarına yenilgi cihazları takıldı. Adalet Bakanlığı ayrıca şirketin 330.000 yeni RAM kamyonetinin motorlarına yenilgi cihazları taktığını da söylüyor.

Yenilgi cihazları, hava kirliliği testlerinde hile yapmak veya emisyon kontrollerini atlatmak için araçlarda kullanılan donanım veya yazılımdır.

READ  Konut balonu patlamaya hazırlanıyor: Haziran'da bekleyen satışlar düşüyor, stoklar artıyor, yükselen ipotek oranları arasında fiyatlar yükseliyor

Şirket daha sonra bu kamyonları geri çağırdığını söyledi. Şirketten Cuma günü yapılan bir basın açıklamasına göre, aynı zamanda “2013 ile 2018 arasındaki model yılları RAM 2500 ve 3500 kamyonların geri çağrılmasına başlandı ve daha önce bu ve diğer ilgili geri çağırmaların uygulanması için toplam 59 milyon dolarlık tahmini maliyet tahakkuk ettirildi”.

Araç kirliliğinin sağlığa etkileri

Göre ABD Çevre Koruma AjansıYüksek nitrojen oksit emisyonları veya araç kirleticileri, araç emisyonlarından ve yakıt yanmasından havaya ulaşabilir.

Ajansa göre, bu emisyonlar “insanın solunum bronş tüplerini tahriş edebilir.”

Ajansa göre, “Bu tür kısa süreli maruz kalma, başta astım olmak üzere solunum yolu hastalıklarını şiddetlendirebilir, bu da solunum semptomları (öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk gibi), hastaneye kaldırılma ve acil servise başvurulara neden olabilir.” “Yüksek NO konsantrasyonlarına daha uzun süre maruz kalma2 “Astım gelişimine katkıda bulunabilir ve solunum yolu enfeksiyonlarına duyarlılığı artırabilir.”

Temiz Hava Yasası nedir?

Temiz Hava Yasası, “ülkenin hava kalitesini ve stratosferik ozon tabakasını korumak ve geliştirmek” için tasarlanmış federal bir yasadır. ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre.

Kongre yasayı ilk kez 1963'te kabul etti ve başlangıcından bu yana yasada büyük ve küçük birçok değişiklik yapıldı. EPA'nın rolü yasayı korumaktır.

Hava kirliliğiyle karşı karşıya olan topluluklar EPA'nın kimya tesislerine ilişkin yeni kurallar önermesiyle rahatlayabilirsiniz

Kayla Jimenez ile [email protected] adresinden iletişime geçin. Onu X'te (eski adıyla Twitter) @kaylajjimenez adresinden takip edin.