Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed’in tercih ettiği çekirdek enflasyon ölçüsü soğuyor gibi görünüyor

Fed’in tercih ettiği çekirdek enflasyon ölçüsü soğuyor gibi görünüyor

(Bloomberg) — Federal Rezerv’in ön enflasyon göstergesi, inatçı fiyat baskılarında ılımlı bir rahatlama göstermek üzere ve bu da merkez bankacılarının faiz indirimlerinin zamanlaması hakkındaki bilgeliğini destekliyor.

Bloomberg’den en çok okunanlar

Ekonomistler, kişisel tüketim harcamaları eksi gıda ve enerji fiyat endeksinin (Cuma günü açıklanacak) Nisan ayında %0,2 artmasını bekliyor. Bu, çekirdek enflasyonun daha iyi bir anlık görüntüsünü sağlayan tedbir için bu yıl şimdiye kadarki en küçük ilerlemeyi işaret ediyor.

Bloomberg anketindeki medyan tahmine göre, genel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi üçüncü ayda muhtemelen %0,3 arttı. Bu yılki artışlar, 2023’ün son üç ayındaki nispeten sabit okumalarla tezat oluşturuyor ve bu da Fed’in enflasyonla mücadelesinde dengesiz ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları, Temmuz ayından bu yana yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaşan gösterge faiz oranını düşürmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

PCE fiyat ölçüsünün yıllık bazda %2,7 artması beklenirken, çekirdek ölçünün %2,8’e ulaşması bekleniyor; her ikisi de önceki ayın seviyeleriyle tutarlı.

Son toplantı tutanaklarına göre yetkililer, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmak amacıyla bu ayın başında bir araya geldi ve “birçok kişi” politikanın enflasyonu hedefe indirecek kadar kısıtlayıcı olup olmadığını sorguladı.

Devamını oku: Tutanaklar, yetkililerin daha uzun süre yüksek faiz oranları etrafında toplandığını gösteriyor

En son enflasyon rakamlarına kişisel harcama ve gelir rakamları da eşlik edecek. Talep ilk çeyrekte güçlü bir hızla artarken, daha önce bildirilen Nisan perakende satışlarının istikrar kazanmasının ardından hizmet harcamalarına ilişkin veriler raporlanacak.

Bloomberg Economics ne diyor:

“Raporun, enflasyondaki yavaşlama sürecinin tamamen durmadığına dair bazı cesaret verici işaretler sunması muhtemel. Soğuk işgücü piyasasının ortasında gelir artışı yavaşlarken, tüketiciler yavaş yavaş çatlamaya başlıyor ve bu da yılın geri kalanına kalıcı bir deflasyonist ivme kazandırmalı. Ancak fiyat baskıları artmaya devam ettikçe enflasyonun bu yıl kademeli olarak düşmesi bekleniyor.

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger ve Estelle Au, ekonomistler. Analizin tamamı için burayı tıklayın

READ  Beyond Meat, fiyat artışı ve maliyet düşürme planının ardından kısa pozisyon sıkışmasıyla 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldi

Haftanın diğer verileri Perşembe günü revize edilen ilk çeyrek GSYH’sini içeriyor. Ekonomistler büyümenin hükümetin ilk tahminine göre yavaşlayabileceğini düşünüyor. Çarşamba günü Federal Reserve, ülke genelindeki ekonomik koşulların Bej Kitap özetini yayınlayacak.

Tatil nedeniyle kısalan haftada konuşan ABD merkez bankacıları arasında John Williams, Lisa Cook, Neel Kashkari ve Lori Logan da vardı.

Kuzeye bakıldığında Kanada ilk çeyrek GSYİH verilerini yayınlayacak. Mart ayındaki aylık ivmenin azalması ve iç talebin zayıf olması, Haziran ayındaki faiz indiriminin merkez bankasının lehine olması muhtemel.

Diğer taraftan, Avro Bölgesi enflasyonundaki potansiyel artış, Çin sanayi verileri ve PMI rakamları ile Brezilya’dan gelecek fiyat raporları öne çıkanlar arasında yer alacak.

Geçen hafta neler olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın. Aşağıda küresel ekonomide neler olacağının bir özeti yer alıyor.

Asya

Önümüzdeki hafta Çin’in imalat sektörü ilgi odağı olacak. Pazartesi günkü endüstriyel veriler, Mart ayındaki keskin düşüşün ardından ilk üç ayda kazançların hızını %4,3’e iten karların Nisan ayında tekrar toparlanıp toparlanmadığını gösterecek.

Üretici kapısı fiyatlarında devam eden deflasyon ve zayıf yurt içi talep, kârlılığı baskı altında tutabilir. Çin, Cuma günü resmi imalat PMI verilerini alacak ve bu verinin Mayıs ayındaki üçüncü ayda da daralmayı genişlemeden ayıran 50 eşiğinin üzerinde kalıp kalmayacağına odaklanılacak.

Yine Cuma günü, Japonya’nın sanayi üretimindeki büyümenin yavaşlaması, perakende satışların ise Nisan ayında hızlanması bekleniyor.

Tokyo’nun tüketici enflasyonu Mayıs ayında hafif yükselebilir ve bu durum ulusal rakamlarda artışların habercisi olabilir.

Bu arada Çin, Japonya ve Güney Kore, 2019’dan bu yana ilk üçlü zirvelerini gerçekleştirecek; Tokyo ve Seul, güvenlikten yarı iletken üretimine kadar çeşitli konularda ABD ile yakınlaşarak Pekin’e baskı yapacak.

Avustralya’da tüketici fiyat artışının %3,3’e yavaşlaması bekleniyor; bu oran hala Avustralya Merkez Bankası’nı tetikte tutacak kadar sıcak.

Vietnam ayrıca hafta boyunca sanayi üretimi, perakende satışlar ve ticaretin yanı sıra tüketici fiyat endeksi verilerini de açıklıyor.

Kazakistan merkez bankalarında gösterge faiz oranını Cuma günü belirliyor.

READ  ABD'nin Çin'e yönelik kısıtlamaları sıkılaştırma planlarına ilişkin raporun ardından çip şirketlerinin hisseleri düştü

Avrupa, Orta Doğu, Afrika

Ekonomistlerin tahminlerine göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Mayıs ayında %2,5’e yükselebilir. Çekirdek göstergenin Temmuz ayından bu yana ilk kez zayıflamayı bırakıp %2,7’ye yerleşmesi bekleniyor.

Daha geniş euro bölgesi verileriyle uyumlu olarak, Çarşamba günü Almanya verileriyle başlayan ulusal yayınların, bölgenin en büyük dört ekonomisinden üçünde yanlış yöne gitmesi bekleniyor. Yalnızca İtalya fiyat artışında yavaşlama yaşıyor.

Bu tür sonuçlar ECB’nin %2 hedefine doğru ilerlemeyi engelliyor, ancak yetkililerin 6 Haziran’da çeyrek puanlık faiz indirimine ilişkin sinyallerinin devam etmesi, tek bir aylık verinin bu hedefleri raydan çıkarmasını pek mümkün kılmıyor. Ancak bazı politika yapıcılar daha fazla gevşeme yönündeki baskılara karşı çıkıyor.

Siyasi şahin Alman Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Cuma günkü röportajında, “13 gün içinde ilk faiz indirimini görme olasılığımız artıyor” dedi. “Haziran ayında faiz indirimi olursa beklemek zorundayız ve sanırım Eylül ayına kadar beklemeliyiz.”

Euro bölgesindeki diğer raporlar arasında Pazartesi günü Almanya’nın Ifo işletme güven endeksi, Salı günü Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon beklentileri anketi ve Perşembe günü ekonomik hissiyat yer alıyor.

Gelecek hafta konuşma yapması planlanan ECB yetkilileri arasında baş ekonomist Philip Lane ile Hollandalı, Fransız ve İtalyan valiler yer alıyor. Kararın perşembe günü verilmesinden önce yasak dönem başlıyor.

İngiltere Merkez Bankası, 4 Temmuz’da yapılacak genel seçimler öncesinde kampanya sırasında politika yapıcıların tüm konuşmalarını ve basın açıklamalarını iptal ederek zaten sessizliğe büründü.

Diğer Avrupa merkez bankaları arasında, Riksbank’ın Çarşamba günü açıklayacağı finansal istikrar raporu ve İsviçre Ulusal Bankası Başkanı Thomas Jordan’ın Seul’de yapacağı konuşma öne çıkanlar arasında yer alacak.

Daha geniş bölgede çeşitli parasal kararların alınması planlanıyor:

  • İsrail merkez bankasının, büyük ölçüde savaşa bağlı enflasyon baskılarını kontrol altına almak ve şekele destek sağlamak amacıyla Pazartesi günü faiz oranlarını %4,5 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Vali Amir Yaron, para politikasının gevşetilmesinden ve İsrail ile ABD’de borçlanma maliyetleri arasındaki farkın açılmasından endişe duyuyor.

  • Gana’nın para otoritesi, enflasyonla mücadele etmek ve zor durumdaki para birimini desteklemek için Pazartesi günü temel faiz oranını %29’da bırakmaya hazırlanıyor.

  • Çarşamba günü, Mozambikli politika yapıcılar borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlanıyor ve tüketici fiyat artışının yılın geri kalanında tek haneli seviyelerde kalması bekleniyor.

  • Perşembe günü – iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’nin çoğunluğunu kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu seçimlerden bir gün sonra – Güney Afrika’nın parasal yetkililerinin faiz oranını %8,25’te tutması, enflasyonun ise henüz %4,5’lik hedef aralığının orta noktasına dönmemesi bekleniyor. .

READ  Quaker Oats, salmonella riskleri nedeniyle granola barları ve tahılları geri çağırıyor

Latin Amerika

Gelecek hafta Brezilya, gösterge TÜFE’nin ay ortasındaki okumasını ve en geniş enflasyon ölçüsünün Mayıs ayı okumasını açıklayacak.

Brezilya’nın sıkı işgücü piyasası ve zayıf para biriminin birleşimi, enflasyonun halihazırda konsensüs yıl sonu beklentilerine yakın olmasıyla birlikte, enflasyonun mevcut seviyelerden daha fazla yavaşlama kapsamını muhtemelen sınırlayacak.

IPCA-15 fiyat endeksi, Eylül ayında yüzde 5’ten fazla yükseldikten sonra geçen ay yüzde 4’ün altına geriledi. Bu oran, merkez bankasının 2023 hedefinin altında, yüzde 3,19’a ulaştıktan sadece iki ay sonra geldi.

Brezilya’da da merkez bankası Pazartesi günü ekonomistlerle yaptığı haftalık anketini yayınlıyor; enflasyon beklentileri ve faiz oranı beklentileri, ulusal işsizlik, toplam ödenmemiş krediler ve bütçe dengeleri yeniden artıyor.

Şili, Nisan ayı için işsizlik, perakende satışlar, sanayi üretimi ve bakır üretimi başta olmak üzere altı ayrı gösterge yayınlıyor.

Meksika’nın hafif programına merkez bankasının üç aylık enflasyon raporunu yayınlaması ve ardından Vali Victoria Rodriguez’in ev sahipliği yaptığı basın toplantısı yön verecek.

Banxico bu ayın başında 2025’in üçüncü çeyreğine ilişkin enflasyon tahminini yükseltirken, Çarşamba günkü raporda bankanın revize edilmiş GSYİH tahmini ortaya çıkacak.

Meksika’nın Nisan ayı işgücü piyasası verilerinin Perşembe günü açıklanması planlanıyor. İlk görüş, işsizlik oranının Mart ayında kaydedilen %2,28’lik rekor düşük seviyeden yükseldiği yönünde.

–Robert Jameson, Piotr Skolimowski, Monique Vanek ve Laura Dillon Kane’in yardımlarıyla.

(Asya Zirvesi bölümündeki güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P