Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çek Cumhuriyeti’nden bir kadın eski bir ortaçağ hazinesi buluyor

Çek Cumhuriyeti’nden bir kadın eski bir ortaçağ hazinesi buluyor

Avrupalı ​​bir kadın yakın zamanda arkeologların on yılda bir görülen bir keşif dediği yerde gömülü bir ortaçağ hazinesi buldu.

Çek Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü (ARUP) İngilizceye tercüme edilen bir basın açıklamasında, hazinenin Kutna Hora’da yürüyüş yapan bir kadın tarafından bulunduğunu açıkladı. Şehir, Çek Cumhuriyeti’nin Orta Bohemya bölgesinde yer almaktadır.

Define, 1085 ile 1107 yılları arasında basılan 2.150’den fazla gümüş paradan oluşuyor. Uzmanlar, Prag’da üretilip Bohemya’ya ithal edildiğine inanıyor.

” [discovery was] ARUP, 16 Mayıs tarihli basın bülteninde şöyle açıkladı: “Paralar, gümüşün yanı sıra bakır, kurşun ve eser metallerden oluşan bir alaşım içeren alaşımdan yapılmıştır.” “Bu özel bileşimin tanımlanması, kullanılan gümüşün kökeninin belirlenmesine de yardımcı olabilir.”

Michigan’daki araştırmacılar, Superior Gölü’nün dibinde 1909 yılına dayanan garip bir gemi enkazı keşfettiler

Çek Cumhuriyeti’nde bir kadın yakın zamanda yetkilileri antik hazinelerin bulunduğu konusunda uyardı. (Çek Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü (ARUP))

Arkeolog Philip Vilemski, hazinenin siyasi istikrarsızlık döneminde saklandığını söyledi. Hazine, yıllar içinde tahrip olan seramik bir kapta saklanıyordu ancak arkeologlar kabın dibini keşfetti.

“O zamanlar ülkede Premysl ailesinin üyeleri arasında Prag’ın prenslik tahtı konusunda anlaşmazlıklar vardı.” Tarihçi açıkladı. ARUP, o dönemde savaşların yaygın olduğunu söylüyor ve istifin “ücret veya savaş ganimeti ödemek için” nakit olduğuna inanıyor.

Sualtı araştırmacıları tarafından keşfedilen M.Ö. 3000 öncesine ait antik gemi enkazları ve eserler

Madeni paralarla dolu toprağı kazan ekskavatörlerin bölünmüş görüntüsü

Uzmanlar, hazinenin bulunmasının son on yılın en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olduğunu söylüyor. (Çek Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü (ARUP))

Velimsky, o dönemde antik madeni paraların değerinin “hayal edilemez” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Maalesef 11. ve 12. yüzyılların başında çağdaş madeni paraların satın alma gücüne ilişkin elimizde yeterli veri yok” diye açıkladı. “Fakat bu, sıradan bir insan için hayal bile edilemeyecek ve aynı zamanda erişilemeyecek kadar büyük bir miktardı. Bu, büyük ikramiyede bir milyon kazanmakla kıyaslanabilir.”

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri, art arda yedi hafta boyunca büyük ortalamaların yükselmesinin ardından pek değişmedi: Canlı güncellemeler

Çek yetkililer bu keşfi “son on yılın en büyük keşiflerinden biri” olarak tanımlıyor.

Yaşam tarzı bültenimize abone olmak için buraya tıklayın

Plastik torbalardaki madeni paraların yakın çekimi

Hazine 2.150’den fazla gümüş paradan oluşuyor. 1085 ile 1107 yılları arasında basılmıştır. Madeni paralar analiz edilecek ve arşivlenecek. (Çek Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü (ARUP))

ARUP basın açıklamasında, “2.000’den fazla gümüş para, o dönem için büyük bir meblağı temsil ediyordu” dedi.

Tarihçiler artık madeni paraları X ışınlarına tabi tutmak ve madeni paraların yapıldığı malzemeyi belirlemek de dahil olmak üzere işlemeye çalışıyor. Eserler daha sonra 2025 yılında başlaması beklenen bir sergide sergilenecek.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Arkeologlar toprakta metal dedektörü kullanıyor

Arkeologlar, bulunan tüm gümüş paraları sergilenmeden önce analiz edip arşivlemek için yoğun bir şekilde çalışıyor. (Çek Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü (ARUP))

Fox News Digital, yorum almak için ARUP’a ulaştı.

Daha fazla yaşam tarzı makalesi için www.foxnews.com/lifestyle adresini ziyaret edin.