Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü Ekim ayında yavaşladı

Enflasyon Ekim ayında yavaşlama belirtileri gösterdi, ancak bir dizi ekonomik veri normal fiyat artışlarına dönüşün zaman alabileceğini doğrulasa bile rahatsız edici derecede yüksek kaldı.

Rapor, Fed’in yakından izlediği metrik olan kişisel tüketim harcamaları endeksi ile ölçülen fiyatların, Bloomberg anketindeki ekonomistlerin öngördüğü gibi, yıl içinde Ekim ayına kadar yüzde 6 arttığını gösterdi. Bu, Eylül ayına kadar yıl içindeki yüzde 6,3’lük bir artıştan düştü.

Gıda ve yakıt maliyetlerini hariç tutan ve Fed’in enflasyonda bundan sonra ne olabileceğine dair bir işaret için yakından izlediği bir taban fiyat ölçüsü, biraz rahatladım yüzde 5’e. Tüm yıl boyunca bu seviyede geziniyordu, bu nedenle son ekinoks doğru yönde atılmış bir adım olsa da kesin değil.

Diğer ekonomik veriler, devam eden ekonomik momentumun yeni kanıtlarını sağladı. Tüketici harcamaları hızlanıyor ve gelir artıyor İşsizlik başvuruları kaldı Perşembe günü yayınlanan raporlar, işçilerin çok sayıda işten yararlanmaları ve birikimlerini alışverişe devam etmek için kullanmaları nedeniyle ekonominin dayanıklılığını koruduğunu gösteriyor. Sürekli talep ve güçlü bir işgücü piyasası, ani bir durgunluğun önlenmesine yardımcı olabilir ancak aynı zamanda şirketlerin fiyatları artırmaya devam etmesine ve normal enflasyona dönüş yolculuğunu uzatmasına yardımcı olabilir.

Federal Rezerv, faiz oranlarının ne kadar yükseltilmesi gerektiğini ve bunları ne kadar süreyle yüksek tutacağını belirlemeye çalışırken enflasyonun nasıl geliştiğini yakından izliyor. Merkez bankaları, Mart ayında neredeyse sıfıra yakın olan borçlanma maliyetlerini bu yıl yaklaşık yüzde 4’e yükseltti ve buna dörtte üç oranındaki hızlı bir dizi hamle de dahil. Federal Rezerv Başkanı Jerome H. Powell Çarşamba günü açıkça merkez bankacılarının da öyle olduğuna işaret etti. Aralık ayında fiyat artışlarını yavaşlatmaya hazırlanıyor. Şimdi soru, borçlanma maliyetlerini artırmayı ne zaman ve hangi düzeyde durduracakları.

Bay Powell, oranların, yetkililerin son olarak Eylül ayında öngördükleri yüzde 4,6’lık zirvenin biraz üzerine çıkması gerektiğini öne sürdü. ekonomik tahminler. şimdi yatırımcılar En yüksek oranları görün piyasa fiyatlarına bağlı olarak 2023’ün sonlarında biraz düşmeden önce yüzde 4,75 ile yüzde 5 arasında.

READ  Elon Musk bir 'aptal' ama başlangıçta OpenAI için bir 'yetenek mıknatısı'ydı, şimdi kendisiyle doğrudan rekabetle karşı karşıya olan Sam Altman'ı itiraf ediyor

Powell bu hafta “Sürekli artışlar uygun olur” dedi. Fiyat istikrarını yeniden tesis etmek için kat etmemiz gereken uzun bir yol var” dedi.

Perşembe günkü enflasyon verileri, Ekim ayında azalmaya başlayan fiyat artışlarını gösteren Tüketici Fiyat Endeksi raporunun zamanında yayınlanmasının hemen ardından geldi. CPI verileri daha hızlı çıktığı ve PCE verilerini beslediği için yakından izlenir. Ancak Fed, PCE rakamlarını resmi bir enflasyon hedefi olarak kullanıyor.

Merkez bankacıları ortalama ve zaman içinde yıllık yüzde 2’lik bir enflasyon hedefliyor, bu nedenle mevcut hız hala hedeflerinden çok daha hızlı. Sözde çekirdek enflasyonun tüm yıl boyunca yüzde 5 civarında sıkışıp kaldığı göz önüne alındığında, Fed, manşet fiyatlardaki son yavaşlama konusunda fazla bir şey yapmak konusunda isteksiz davranıyor.

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, Perşembe günü Fox Business Channel ile yaptığı bir röportajda, Fed’in faiz oranlarını yükseltmek için “gitmesi gereken daha çok yol” olduğunu, ancak “enflasyonun döndüğüne dair iyi işaretler olduğunu” söyledi. “

Williams, “Şimdi ve gelecek yıla daha düşük bir enflasyonist eğilimle ilerliyoruz” dedi.

Birçok ekonomist, piyasa bazlı kiralama fiyatlarının gevşemeye başlaması, tedarik zinciri sorunlarının hafiflemesi ve tüketicilerin harcamalarını mallardan hizmetlere kaydırması nedeniyle enflasyonun 2023’te önemli ölçüde yavaşlayacağına inanıyor; bu da fiziksel ürünlerin fiyatlarına yardımcı olacaktır. kanepeler gibi.Ve giysiler ılımlı.

Goldman Sachs’taki ekonomistler Kasım ayı ortası tahminlerinde, gıda ve akaryakıt fiyatlarını kaldırdıktan sonra enflasyonun 2023’ün sonunda yaklaşık yüzde 3’e düşeceğini söylediler. Ancak geçen yıl bu zamanlar, çekirdek enflasyonun 2022 sonuna kadar %2,3’e düşmesini beklediklerini söylediler.

Powell bu hafta yaptığı açıklamada, “Tahminler bir yıldan uzun süredir böyle bir düşüş öngörürken, enflasyon inatla dört nala ilerliyor” dedi. Daha sonra, “Bir süre beklentiler konusunda alçakgönüllü ve şüpheci olmamız gerekecek” diye ekledi.

Kısmen, bu yıl önemli ölçüde yavaşlayan ekonomi dirençli göründüğü ve hatta daha yüksek fiyatlar ve faiz oranları karşısında hız kazanabileceği için, enflasyonda bundan sonra ne olacağını tahmin etmek zor.

Perşembe günkü veriler, tüketimin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6’lık artışa göre yüzde 0,8 arttığını gösterdi. Enflasyona göre ayarlandıktan sonra harcamalar yüzde 0,5 arttı.

Yakın tarihli anekdot niteliğindeki veriler, tatil alışverişi sezonunun güçlü bir başlangıç ​​yaptığını gösteriyor: Şükran Günü hafta sonu boyunca perakende satışlar, bir önceki yıla göre yüzde 10,9 arttı, arabalar hariç ve enflasyona göre ayarlanmadı. Mastercard verileri.

Amerikalılar, eve daha fazla para kazanmalarına yardımcı olan güçlü bir iş piyasası tarafından kısmen destekleniyor. Eyaletlerden tek seferlik ödemelerve bazılarının harcamak veya güçlü vergi beyannamelerinden yararlanmak için teşvik parası kaldı.

READ  Hisse senetleri saatler sonra ralli yapıyor: NVDA, SNOW ve AEO

Kişisel gelir Ekim’de yüzde 0,7 ve enflasyona göre ayarlandıktan sonra yüzde 0,4 arttı. Perşembe günkü veriler gösterdi. Bu, Temmuz ayından bu yana enflasyona göre ayarlanmış en büyük artış oldu.

Ekonomik Analiz Bürosu yaptığı açıklamada, kişisel gelirin, bu sefer desteklenmesine yardımcı olduğu hükümetin sosyal yardımlarını içerdiğini belirterek, “esas olarak eyaletler tarafından verilen bir kerelik iade edilebilir vergi kredilerini yansıtıyor.”

Aynı zamanda, tasarrufları tükendikçe ve fahiş gıda ve gaz fiyatları aile bütçelerini etkiledikçe, insanlar fiyatlara daha duyarlı hale geliyor gibi görünüyor. onu saklar indirim yapmaya başladım Yeterince sertse enflasyonu düşürmeye yardımcı olabilecek müşterileri çekmek ve elde tutmak için tekrar.

Pek çok ekonomistin beklediği gibi, Federal Rezerv’in 2022’deki politika hamleleri ekonomiye damlayarak iş büyümesini, istihdamı ve ücretleri azaltırsa ve hanehalkları pandemi sırasında biriktirdikleri tasarruf stoklarını çekerken tüketiciler gelecek yıl daha duyarlı hale gelebilir.

Pantheon Makroekonomi’den Ian Shepherdson bir araştırma notunda, “İşten çıkarmaların hızındaki önemli artış ve işe alımlardaki yavaşlamanın ardından harcama büyümesinin yavaşlamasını bekliyoruz.” “İnsanların, kötüleşen bir iş piyasası karşısında birikimlerini tüketmeye daha az istekli olacağını düşünüyoruz.”

Fed yetkilileri, enflasyondan sonra ne olabileceğini tahmin etmeye çalışırken hem harcama verilerini hem de istihdam durumunu izliyor. Ücret artışı son aylarda güçlü olmuştur ve ücret artışında yavaşlama olmadan enflasyonun düşmesi ve normale dönmesi zor olabilir.

Bunun nedeni, hizmet fiyatlarının –saç kesimi, manikür, tatiller ve benzerleri– büyük ölçüde ücret artışlarından etkilenmesidir. Şirketler işgücüne daha fazla harcama yaptıklarında, bu yüksek maliyetleri tüketicilere daha yüksek fiyatlar şeklinde yansıtma olasılıkları daha yüksektir.

Amerika, Çalışma Bakanlığı’nın Kasım ayı istihdam verilerini yayınlamaya hazırlandığı Cuma günü hem işgücü piyasasının hem de ücret durumunun nasıl şekillendiğine yeni bir göz atacak.