Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü Mayıs’ta yüzde 4,7 artarak on yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı

Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçütü Mayıs'ta yüzde 4,7 artarak on yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı

Bir müşteri, Flushing, New York’taki Best Buy’da bir ürün satın alırken kasada nakit parasını sayıyor.

Jessica Rinaldi | Reuters

Enflasyon, aylık artış beklenenden biraz daha az olmasına rağmen, Mayıs ayında inatla yüksek seviyelerde tutuldu. Ticaret Bakanlığı terazisi Federal Rezerv tarafından yakından izlendi.

Çekirdek PCE fiyatları bir yıl öncesine göre %4,7 arttı, önceki aya göre 0,2 puan daha düşük, ancak yine de 1980’lerde görülen seviyelerin civarında. Wall Street %4.8 civarında bir okuma bekliyordu.

Aylık bazda, değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen önlem, Dow Jones’un %0,4 olan tahmininin hemen altında %0,3 arttı.

Bununla birlikte, manşet enflasyon oranı, Nisan ayındaki %0,2’lik artışından çok daha hızlı bir şekilde, ay için %0,6 arttı. Bu, yıllık enflasyonu Nisan ile aynı oranda %6,3’te tuttu ve Ocak 1982’den bu yana en yüksek okuma olan Mart’taki %6,6’dan biraz düştü.

Buna ek olarak, rapor, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ekonomik faaliyetlerin yaklaşık %70’ini oluşturan tüketici harcamaları üzerindeki baskıları yansıttı.

Kişisel gelir Mayıs ayında %0,4 tahmininden önce %0,5 artarken, vergi ve diğer ücretler sonrası gelir veya kişisel harcanabilir gelir, ayda %0,1 ve bir yıl öncesine göre %3,3 düştü. Enflasyona göre düzeltilmiş harcamalar, yıllık bazda %2,1 artmasına rağmen, Nisan ayındaki %0,3’lük kazancından keskin bir düşüşle %0,4 düştü.

Mal enflasyonu %9,6 artarken hizmet fiyatları Nisan ayına göre 0,1 puan artarak %4,7 arttı.

Kişisel tasarruf oranı bir önceki aya göre 0,2 puan artarak %5,4’e yükseldi.

Federal Rezerv yetkilileri, hiperenflasyonu kontrol etmeye çalışırken verileri yakından izliyorlar. Merkez bankası politika yapıcıları, para politikasının gaz ve gıda fiyatlarındaki artış ve düşüşü kontrol etmede daha az etkili olduğuna inandıkları için, genellikle çekirdek enflasyonu yakından izlerler.

READ  Hissedarlar Elon Musk'a Twitter hissesini açıklamadaki gecikmeler nedeniyle dava açtı

Bununla birlikte, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, son günlerde, galon başına yaklaşık 4,86 ​​dolarlık ortalama gaz fiyatlarının yanı sıra önemli rakamları da yakından izlediğini söyledi.

Geniş bir mal ve hizmet yelpazesini ölçen ve kamuoyu tarafından yakından izlenen Tüketici Fiyat Endeksi, Mayıs ayında %8,6 artarak 1981 sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Diğer ekonomi haberlerinde Perşembe günü, Çalışma Bakanlığı işsizlik başvurularının 25 Haziran’da sona eren haftada 231.000’e düştüğünü bildirdi. Bu, tahminlerden 1.000 daha yüksek olmasına rağmen, önceki döneme göre 2.000’lik bir düşüş oldu.

Manşet rakamın bir hafta gerisinde gelen devam eden iddialar, önceki haftaya göre hafif bir düşüşle 1,33 milyon oldu.