Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Finlandiyalı liderler NATO üyeliğine desteklerini açıkladılar

Finlandiyalı liderler NATO üyeliğine desteklerini açıkladılar
Finlandiya hükümetinin yakın zamanda ülke parlamentosuna ittifaka katılma yolunu şu şekilde özetleyen bir ulusal güvenlik raporu sunmasının ardından, Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin’den bir NATO desteği açıklaması bekleniyordu. Seçeneklerden biri Finlandiya.

Niinistö ve Marin ortak açıklamada, “NATO üyeliği Finlandiya’nın güvenliğini artıracak. Bir NATO üyesi olarak Finlandiya tüm savunma ittifakını güçlendirecek. Finlandiya’nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerekiyor. Umarız başarılı olmak için ulusal adımların hala gerekli olduğunu umuyoruz. Bu karar önümüzdeki birkaç gün içinde hızla alınacaktır.”

Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Finlandiya’da NATO’ya katılmaya yönelik halk desteği, bazı kamuoyu yoklamalarında yaklaşık %30’dan yaklaşık %80’e sıçradı.

Parlamento fikri ilke olarak onayladıktan ve diğer yerel yasal engeller kaldırıldıktan sonra, NATO’nun Finlandiya’yı katılımını müzakere etmeye davet etmesi bekleniyor.

Finlandiya’nın batıdaki komşusu İsveç’in de yakın zamanda benzer bir süreçle ittifaka katılma niyetini açıklaması bekleniyor.

Rusya, sonuçları olacağını söyleyerek her iki ülkeyi de NATO’ya katılmamaları konusunda uyardı.

Avrupalı ​​diplomatlar ve güvenlik yetkilileri, on yıllardır Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Batılı müttefikleriyle uyumlu askeri donanım satın aldığı ve şimdiden birçok üyelik kriterini karşıladığı için, müzakereler başladığında Finlandiya’nın ittifaka hızla katılabileceğini varsayıyorlar.

Finlandiya’nın NATO’ya katılımının Rusya ve Batı ittifakı için hem pratik hem de sembolik sonuçları olacaktır.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, Finlandiya askeri olarak bağlantısız ve nominal olarak tarafsızdır. Rusya’yı kışkırtmamak için. Zaman zaman Kremlin’in güvenlik endişelerine göz yumdu ve iyi iş ilişkilerini sürdürmeye çalıştı.

Bununla birlikte, Ukrayna’daki savaş hesabı o kadar değiştirdi ki, Rusya’nın tepkisinden bağımsız olarak NATO’ya katılmak artık en iyi yol gibi görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda CNN’ye konuşan Avrupalı ​​savunma yetkilileri, Rusya’nın resmen katılmadan misilleme yapması durumunda, NATO ülkelerinin katılım sürecinde Finlandiya’nın güvenliği hakkında bazı garantiler sunacağını varsayıyor.

READ  Taliban TV sunucuları için yüz kapatma emri çıkardı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç ile yeni güvenlik anlaşmaları imzaladığını ve bunlardan birinin saldırıya uğraması durumunda her iki ülkeye de yardım sözü verdiğini duyurdu.

Tarihsel olarak, Finlandiya yüksek savunma harcamalarına sahipti ve hala tüm yetişkin erkeklerin askerlik hizmetine çağrılmakla yükümlü olduğu bir zorunlu askerlik politikasına sahip. Finlandiya’nın ittifaka girmesinin, ülkenin güvenliğini tarihsel olarak ne kadar ciddiye aldığından dolayı Rus saldırganlığı karşısında büyük bir destek olacağı NATO yetkilileri arasında yaygın olarak kabul ediliyor.

Aynı zamanda Rusya ile 800 milden fazla bir sınırı paylaşıyor; bu, Kremlin’in Ukrayna’nın işgalinden önce NATO’nun sınırlarını 1990’larda bulundukları yere geri çekmesini istediğini belirttiği için önemli.

Alternatif olarak, Başkan Vladimir Putin’in manevrası daha güçlü bir NATO yakınlaşmasına yol açabilir.