Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fitch ve Moody’s Rusya’nın kredi notunu önemsiz seviyeye indirdi

Fitch ve Moody's Rusya'nın kredi notunu önemsiz seviyeye indirdi

(Reuters) – Derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s, Batı yaptırımlarının Rusya’nın borç ödeme kabiliyetine şüphe düşürdüğünü ve ekonomiyi zayıflatacağını söyleyerek Rusya’nın notunu altı kademe indirerek “çöp”e düşürdü.

Rusya’nın finans piyasaları, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa ülkesine yönelik en büyük saldırı olan Ukrayna’yı işgali nedeniyle uyguladığı yaptırımlar nedeniyle çalkantılı durumda. Daha fazla oku

İşgal, bir dizi kredi notu hamlesine ve bunun Rus ekonomisi üzerindeki etkisine dair korkunç uyarılara yol açtı. Standard & Poor’s geçen hafta Rusya’nın notunu çöp statüsüne indirdi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ayrıca, endeks sağlayıcıları FTSE Russell ve MSCI’nin bu hafta başlarında üst düzey bir MSCI yöneticisinin Rus borsasını “yatırım yapılamaz” olarak nitelendirmesinin ardından, Çarşamba günü Rus hisse senetlerinin tüm endekslerinden çıkarılacağını duyurmalarına neden oldu. Daha fazla oku

FTSE Russell, kararın 7 Mart’tan itibaren geçerli olacağını, MSCI ise kararının 9 Mart kapanışından itibaren tüm MSCI endekslerinde tek adımda uygulanacağını söyledi. MSCI, MSCI Rusya endekslerini gelişmekte olan piyasalardan bağımsız piyasalara göre yeniden sınıflandırdığını söyledi. kondisyon.

Rusya (.MIRU00000PUS) MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nde %3,24’lük bir ağırlığa sahiptir. (MSCIEF) Ve bir gösterge sağlayıcının küresel ölçütünde yaklaşık 30 baz puanlık bir ağırlık (.MIWD000000PUS).

Uluslararası Finans Enstitüsü, bu yıl ekonomik büyümede çift haneli bir daralma bekliyor. Daha fazla oku

Fitch, Rusya’nın notunu “BBB”den “B”ye indirdi ve ülkenin notunu “Negatif Not İzleme”ye yerleştirdi. Geçen hafta olası bir kredi notu düşüşüne işaret eden Moody’s, ülkenin notunu da altı basamak indirerek Baa3’ten B3’e düşürdü.

Fitch, tek bir egemen kuruluşta bu kadar önemli bir altı derecelik not indiriminin diğer tek örneğinin 1997’de Güney Kore olduğunu söyledi.

READ  Bitcoin Madencileri Yapay Zekaya Dönüyor: Halving Sonrası Yeni Gelir Akışı mı?

Fitch, “Rusya’nın Ukrayna’yı askeri işgaline cevaben uluslararası yaptırımların ciddiyeti, genel finansal istikrar risklerini artırdı, Rusya’nın kredi temelleri için önemli bir şok teşkil ediyor ve devlet borcunu ödemeye istekliliğini baltalayabilir.” Dedi. Aktar.

Fitch, ABD ve AB’nin Rusya merkez bankasıyla herhangi bir işlemi yasaklayan yaptırımlarının “Rusya’nın kredi temelleri üzerinde önceki yaptırımlardan çok daha büyük bir etkisi” olacağını ve Rusya’nın uluslararası rezervlerinin çoğunu döviz müdahalesi için kullanılamaz hale getireceğini söyledi.

Ve Fitch, “yaptırımların Rusya’nın borcunu ödeme istekliliğini aşırı yükleyebileceği” konusunda uyardı. “Başkan Putin’in nükleer güçleri yüksek alarma geçirmeye verdiği yanıt, yaptırımların sıkılaştırılmasını hızla tersine çevirmek için Ukrayna’daki rotasını değiştirme olasılığını azaltıyor gibi görünüyor.”

Fitch, Rus bankalarına karşı daha sert yaptırımlar beklediğini söyledi.

Perşembe günü Moody’s, yaptırımların kapsamının ve ciddiyetinin “Moody’nin ilk beklentilerini aştığını ve önemli kredi etkileri olacağını” söyledi.

Fitch, Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların Rusya’nın GSYİH büyüme potansiyelini, derecelendirme kuruluşunun önceki %1.6’lık değerlendirmesine kıyasla önemli ölçüde zayıflatacağını söyledi.

Mizuho’daki analistler, “Bu durumda, yaptırımlar nedeniyle donan/düşen varlıklar derecelendirme köpeğini etkiledi” diye yazdı. “Açıklanan kıyaslama notları ve risklerin, kıyaslama fonları elde tutulmak yerine tasfiye edilmeye zorlandığı için sermaye çıkışlarını daha da artırabileceğini” eklediler.

JPMorgan ve başka yerlerdeki analistler Çarşamba günü, Rusya’ya yönelik yaptırımların, ülkenin uluslararası piyasada dolar ve diğer devlet borçlarını temerrüde düşürme şansını önemli ölçüde artırdığını söyledi. Daha fazla oku

Rusya, yaptırımlara ekonomik savunmasını güçlendirmek ve Batı’nın kısıtlamalarına misilleme yapmak için bir dizi önlemle yanıt verdi. Ana borç verme oranını %20’ye yükseltti, Rus brokerlerin yabancıların elindeki menkul kıymetleri satmasını yasakladı, ihraç eden şirketlere rubleyi desteklemelerini emretti ve yabancı yatırımcıların varlık satmasını engelleyeceğini söyledi. Daha fazla oku

READ  1,13 milyar dolarlık Mega Millions büyük ikramiyesinin New Jersey'de bir kazanan bileti var

Hükümet ayrıca, yaptırımlara karşı koymak için yağmurlu günler için bir yastık olan Ulusal Varlık Fonu’ndan (NWF) yararlanmayı planlıyor. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Bengaluru’da Mehr Bedi ve New York’ta Megan Davis tarafından ek raporlar; Şanghay’da Andrew Galbraith ve Singapur’da Vidya Ranganathan tarafından ek raporlama. Kurgu Leslie Adler ve Stephen Coates

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.