Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın işgal sonrası kapalı piyasası ABD fon yöneticilerine meydan okuyor

Rusya’nın işgal sonrası kapalı piyasası ABD fon yöneticilerine meydan okuyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Ülkenin borsası kapatıldığında ve yabancıların orada hisse satmaları engellendiğinde Rus menkul kıymetlerini elden çıkarmaları için onlara baskı yaptığı için Amerikan yatırım şirketleri için bir muamma yarattı.

Rusya’yı cezalandırmak için ABD ve diğer ülkeler tarafından atılan yaptırımlara ve diğer adımlara yanıt olarak Moskova, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Bekleyen hisse senedi ticareti Bu hafta perşembeye kadar her gün. Rusya Pazartesi günü komisyoncuları yasakladı hisse satmak Yabancı yatırımcılara aittir.

Gelişmekte olan piyasalara odaklanan fonlarda tutulan Rus menkul kıymetlerine sahip bazı ABD para yöneticileri, Rusya’ya maruz kalma endişeleri nedeniyle yatırımcılarının fonlarını geri çekmesinden endişe duyuyor. Talebi karşılamak için Rus hisselerini satamazlarsa, fonların eldeki nakdi bitmesi veya diğer varlıkları satması gerekebilir.

Bu, gelişmekte olan piyasa yöneticileri için çifte belaya yol açabilir: Rus varlıklarının ağırlıklarındaki artışla aynı zamana denk gelen likit varlıklardaki paralarının payında bir azalma.

Konuya aşina olan kişiler, bazı şirketlerin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan fonların elinde bulundurabileceği maksimum likit olmayan menkul kıymet yüzdesinden (şu anda %15) ve itfaları düzenleyen kurallardan muaf tutmasını istemeyi düşündüklerini söyledi. Bir SEC sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi çatışmalar tarihsel olarak hisse senedi fiyatlarını düşürdü ve bazı emtiaların değerini artırdı. Wall Street Journal’dan Deon Raboin, piyasaları hareket ettiren yatırımcı psikolojisini açıklıyor. Fotoğraf: Justin Lane/EPA/Shutterstock

Siyah taş şirket

BLK %1,64

SEC yetkilileriyle karşılaştıkları zorluklar ve baskıyı hafifletebilecekleri yollar hakkında gayri resmi tartışmalar yapan birkaç para yöneticisinden biri.

Fon yöneticisinin bir sözcüsü yaptığı açıklamada, BlackRock’un “düzenleyiciler, endeks sağlayıcılar ve diğer piyasa katılımcıları ile aktif olarak danışarak müşterilerimizin, düzenleyici ve piyasa koşullarının izin verdiği zaman ve yerde Rus menkul kıymetlerindeki pozisyonlardan çıkabilmelerini sağlamaya yardımcı olduğunu” söyledi. Şirketin “Rusya’daki yatırımlarla ilgili yürürlükteki yaptırım yasa ve yönetmeliklerine uyumu sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldığını” da sözlerine ekledi.

ABD yatırım fonları ve borsada işlem gören fonlar, Ocak ayı sonunda 71 milyar dolardan fazla Rus hisse senedi ve tahviline sahipti.

sabah Yıldızı

doğrudan tahminler.

Rus hisse senetleri ve tahvilleri tutan bazı yatırım fonlarının müşterileri, geçen ay eklediklerinden daha fazla para çekti. net akışlar

Invesco Ltd.

Havvalar -%1.31

Morningstar Direct tarafından yapılan bir ön tahmine göre, Rus hisse senetleri yıl sonunda varlıkların %7,9’unu oluşturan gelişmekte olan piyasalar fonu, Şubat ayında yaklaşık 348 milyon dolar oldu. Morningstar Direct, Şubat başında Rusya’da %8’den fazla yatırım yapan Harding Löfner’in Kurumsal Gelişen Piyasalar Portföy Fonu’nun 221,6 milyon dolar olduğunu söyledi.

Bireysel yatırımcılar tarafından satın alınabilen yatırım fonları ve ETF’ler, vakıflara ve varlıklı ailelere satılan hedge fonlar gibi özel yatırım havuzları için geçerli olmayan ek düzenlemelere ve açıklama gerekliliklerine tabidir.

Kanuna göre yatırım fonu yatırımcıları, paylarını satmayı talep ettikleri gün fonlarının kapanış fiyatını alma hakkına sahiptir. ETF’ler bireysel hisse senetleri gibi işlem görür ve herhangi bir zamanda mevcut piyasa fiyatından satılabilir.

Birçok yönetici, fon teklif belgelerinde, belirli koşullar altında geri ödemeleri sınırlamak veya askıya almak için hareket edebileceklerini belirtir. Ancak uygulamada, fonlar nadiren bu adımları atar.

Mart 2020’de . yayınlandı Suudi Elektrik Şirketi ortak yatırım fonlarına izin verdi Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde piyasa çöktüğü için geri ödeme taleplerini karşılamak için ana şirketlerden borç para almak.

2015 yılında, Third Avenue Management LLC’nin Üçüncü Cadde Odaklı Kredi Fonu, ilk yatırım fonu oldu. Geri ödemeleri durdurmak için Yer değiştirmeye izin veren bir SEC emri olmadan. Fon bunu, önemsiz tahviller için zor bir dönemde varlıklarını tasfiye etmeye çalıştığı için yaptı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2016 yılında, fonların likidite riskini gözden geçirmesini ve minimum miktarda likit menkul kıymet tutmasını gerektiren yeni kurallar benimsemiştir.

Düşüncelerini paylaş

Düzenleyiciler, ABD’li yatırım firmalarına Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan etkilerin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için nakit geri ödeme ve nakit geri ödeme kurallarından muafiyet vermeli mi? Aşağıdaki sohbete katılın.

Black Rock, Van Eck Associates ve

Franklin Kaynakları şirket

Son zamanlarda Rus hisse senetlerine odaklanan ETF’lerdeki keskin satışları gidermek için adımlar atan şirketler arasında, yeni hisselerin oluşturulma şeklini değiştirin veya bu yaratımları askıya alın. Dirksion Funds, kaldıraçlı Rusya ETF’lerini bu ayın sonlarında tasfiye edeceğini söyledi.

Sektör yöneticileri, endeks koleksiyoncuları da dahil olmak üzere zorlukların daha da kötüleşmesini beklediklerini söyledi.

MSCI şirket

Rusya’yı standartlarından düşürmek için harekete geçin.

MSCI Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus hisse senetlerini geniş çapta izlenen gelişen piyasa endekslerinden çıkaracağını söyledi. Şirket, piyasa katılımcılarından geri bildirim aradığını ve “Ezici bir çoğunluk, Rus borsasının şu anda yatırım yapılabilir olmadığını ve Rus menkul kıymetlerinin MSCI’nin yükselen piyasa endekslerinden çıkarılması gerektiğini doğruladığını” söyledi.

Popüler standartların performansını tersine çevirmeye çalışan fonlar, piyasa kapalı kalırsa Rus ağırlıklarındaki herhangi bir değişikliği karşılamakta zorlanacak. Sonuç olarak, bu fonların performansı, eşleştirmeye çalıştıkları endekslerin performansından sapmaya başlayabilir.

CFRA’da ETF ve yatırım fonu araştırması başkanı Todd Rosenbluth, “Hâlâ endeksin parçası olmayan hisse senetlerine sahiplerse, bu hata takibine yol açacaktır” dedi. “Bu ne kadar uzun sürerse, düşük performans gösterme riski o kadar yüksek.”

yaz Justin Baer, ​​[email protected] adresinde

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Hisse senetleri güçlü Temmuz istihdam raporunun ardından düştü