Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fox ve News Corp birleşmeye ağırlık verirken, aktivistin kendi vizyonu var

Fox ve News Corp birleşmeye ağırlık verirken, aktivistin kendi vizyonu var

Aktivist bir yatırımcı, her iki şirketin de başkanı Rupert Murdoch tarafından sunulan bir anlaşma olan News Corp ve Fox’un önerilen birleşmesinde söz sahibi olmak için bastırıyor.

Yatırımcı Irenic Capital Management, News Corp’un çevrimiçi emlak listeleme birimini The Wall Street Journal, HarperCollins ve The New York Post gibi diğer işletmelerinden ayırmayı keşfetmesini istiyor. IRINIK’in kurucu ortağı Adam Katz, şirketin Bay Murdoch’un teklifini değerlendirmek için şirket tarafından kurulan özel komite ile bir toplantı talep ettiğini söyledi.

Katz, fonun News Corp’un çok sayıdaki A Sınıfı hisseden daha güçlü oy hakkı sağlayan B Sınıfı hisselerin en büyük on sahibinden biri olduğunu söyledi. News Corp.’un piyasa değeri yaklaşık 9 milyar dolar.

Bay Katz, “Irenec, yüksek profilli dijital medya ve dijital gayrimenkul varlıklarını ayırmak da dahil olmak üzere değeri en üst düzeye çıkarmak için tüm yolları araştırmasını sağlamak için şirketin özel komitesiyle ortaklık kurmayı dört gözle bekliyor” dedi.

News Corp’un emlak listeleme işi, REA Group’ta yaklaşık 5,7 milyar dolar değerinde %61.4 hissesini içeriyor. Avustralya’da halka açık olan şirket, 3.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Konut emlak web sitesini yönetin realestate.com.auticari emlak sitesi realcommercial.com.au ve ortak mülkiyet sitesi ev arkadaşları.com.au.

News Corp’un dijital gayrimenkul işi geçen yıl yaklaşık 1,7 milyar dolar gelir elde etti veya News Corp’un yaklaşık 10 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık %16’sını oluşturdu.

News Corp yorum yapmaktan kaçındı.

Bay Katz ve Andy Dodge tarafından kurulan Irenic, medya ve emlak işinin ayrı şirketler olarak daha iyi olacağına inanıyor. News Corp’un, yatırımcılar tarafından gerektiği gibi değer verilmeyen bilgi hizmetleri ve dijital aboneliklerde bir dayanak noktası olan, çeşitlendirilmiş bir şirkete dönüştüğünü savunuyor. News Corp’un hisseleri geçen yıl yaklaşık %33 düştü.

Push Irinich, Bay Murdoch’u takip ediyor Şirketleri birleştirme teklifi Ayrıldıktan neredeyse on yıl sonra. Bay Murdoch, Fox News, The Wall Street Journal ve Fox Broadcasting Network gibi kurumsal medya varlıklarını entegre etmenin yeni yollarını ve maliyet tasarrufu fırsatlarını görüyor.

İki şirket geçen hafta Bay Murdoch’un teklifini aldıklarını doğruladı ve her ikisi de potansiyel bir anlaşmayı gözden geçirmek için özel bir komite atadıklarını söyledi. News Corp.’un CEO’su Robert Thompson, çalışanlara herhangi bir anlaşma hakkında “kesinlik” olmadığını söyledi.

News Corp hisseleri Cuma günü satış sonrası işlemlerde yaklaşık yüzde 6 yükseldi. Fox hisseleri yüzde yarım düştü ve ona yaklaşık 17 milyar dolarlık bir piyasa değeri verdi.

Murdoch ailesinin desteği olmadan, Ireneich zorlu bir savaşla karşı karşıya kalabilir. Rupert Murdoch’un oğlu Lachlan, babasıyla birlikte News Corp’un eş başkanı ve Fox’un CEO’su ve CEO’su. Rupert Murdoch ve en büyük iki çocuğu tarafından kontrol edilen Murdoch Family Trust, şirketin yüzde 39,5’ine sahip. Ailenin kontrolü büyük ölçüde B Sınıfı hisselerinin mülkiyetinden kaynaklanmaktadır.

Irenic’ten Bay Katz, en önde gelen aktif yatırımcılardan biri olan hedge fonu Elliott Management’ın eski kıdemli analistidir. Bir başka aktivist fonu olan ValueAct, The New York Times’ta bir pozisyon açıkladı bu yıl Ve şirketin abonelik paketlerini daha agresif bir şekilde satması için lobi yapıyor.

News Corp, gayrimenkul işi olmasa yine de bir medya devi olurdu. Şirketin diğer birimleri arasında, geçen yıl The Wall Street Journal dahil olmak üzere gayrimenkulden yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde eden Dow Jones ve istihbarat şirketi Factiva’yı içeren Bilgi Hizmetleri birimi yer alıyor. Dow Jones, geçen yıl faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi yaklaşık 433 milyon dolar kazanç elde etti.

READ  Fransa, yapay zekalı gizli havuzları ortaya çıkardı ve bunlara vergi koydu

Kalan medya işletmeleri arasında geçen yıl yaklaşık 2,2 milyar dolar gelir elde eden New York Post, The Times of London ve HarperCollins Publishing yer alacak.

Benjamin Mullen Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.