Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ÖZEL: Çin Devlet Bankalarının Yuan’ı Dengelemek İçin Swap Piyasasında Dolar Aldığı Görüldü

ÖZEL: Çin Devlet Bankalarının Yuan'ı Dengelemek İçin Swap Piyasasında Dolar Aldığı Görüldü

ŞANGAY/PEKİN (Reuters) – Çin devlet bankaları Pazartesi günü zayıf bir yuanı savunmak için müdahalelerini hızlandırdı ve bankacılık kaynakları Reuters’e bu bankaların büyük miktarlarda ABD doları sattığını ve bir takas ve spot anlaşma kombinasyonu kullandığını söyledi.

Altı bankacılık kaynağı Reuters’e, ülkenin önde gelen devlet bankalarının vadeli piyasada ABD doları karşılığında yuan takas ettiğini ve bu doları spot piyasada sattığını gördüğünü söyledi, Çin’in 2018 ve 2019’da da kullandığı bir hareket.

Piyasa ticareti hakkında ilk elden bilgiye sahip olan kaynaklar, takasların dolar alımına yardımcı olduğu ve vadeli işlem sözleşmelerinde yuan’ı istikrara kavuşturduğu için satışın yuan’ı istikrara kavuşturmayı amaçladığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Yuan bu yıl dolar karşısında %11,6 değer kaybetti. Pazartesi günü dolar başına 7.1980 civarında işlem görüyordu.

Bir yıllık dolar/yuan vadeli işlemleri, Devlet Bankası’nın eylemlerinin ardından hızla düşerek yuanı dolar karşısında 6.95’e itti. Kaynaklardan biri, dolar satışının büyüklüğünün “oldukça büyük” olduğunu kaydetti.

Başka bir kaynak, “Büyük bankalar spot piyasayı istikrara kavuşturmak için takas piyasasından dolar cinsinden pozisyon almak istiyor” dedi.

Devlet bankaları Çin’deki döviz piyasasında genellikle merkez bankası adına işlem yapmakla birlikte, kendi amaçları için işlem yapabilir veya kurumsal müşterileri için emirleri yerine getirebilirler.

Üçüncü bir kaynak, devlet bankalarının ticaretinin, ülkenin yakından izlenen 3 trilyon dolarlık döviz rezervlerinin müdahale için kullanılmaması için yönetildiğine dikkat çekti.

Aynı zamanda, bu hareket, artan ABD getirilerinin doları kıt ve pahalı hale getirdiği bir zamanda devlet bankalarının dolar satın almasına yardımcı oluyor.

Çin, 2015 ekonomik gerileme sırasında yuan destekli rezervlerde 1 trilyon dolar yaktı ve resmi rezervlerdeki keskin düşüş çok eleştiri aldı.

READ  SoftBank's Arm, ABD'de yaklaşık iki yıl içindeki en büyük halka arz planlarını açıkladı

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Şanghay ve Pekin haber odasından haberler; Kurgu Vidya Ranganathan ve Anna Nicholas Da Costa

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.