Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

OPEC+ üyeleri, ABD’nin zorlama çağrılarının ardından üretim kesintilerini desteklemek için sıraya girdi

OPEC+ üyeleri, ABD'nin zorlama çağrılarının ardından üretim kesintilerini desteklemek için sıraya girdi
  • ABD, OPEC’te birden fazla ülkenin kesintiye zorlandığını iddia etti.
  • OPEC+’ın diğer üyeleri Irak ve Kuveyt, kararın arkasında duruyor
  • Suudi Savunma Bakanı, kararın tamamen ekonomik olduğunu söyledi

KAHİRE (Reuters) – OPEC+ üyeleri, Beyaz Saray’ın Riyad ile arasındaki söz savaşını tırmandırırken Suudi Arabistan’ın diğer bazı ülkeleri hareketi desteklemeye zorladığını iddia etmesinin ardından bu ay üzerinde anlaşmaya varılan keskin bir üretim kesintisini kabul etmek için sıraya girdi.

Washington Perşembe günü, kesintinin Rusya’nın dış karlarını artıracağını belirtti ve Riyad tarafından, Pazar günü Moskova’yı Ukrayna ile savaşında desteklediğini şiddetle reddeden siyasi nedenlerle hazırlandığını belirtti.

Suudi Savunma Bakanı Prens Halid bin Salman, sıkı petrol piyasalarına rağmen alınan 5 Ekim’deki üretimi günde 2 milyon varil azaltma kararının oybirliğiyle alındığını ve ekonomik faktörlere dayandığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en büyük ikinci ihracatçısı olan Irak, onun açıklamalarını ve diğer birçok üretici ülkeyi yineledi.

“OPEC + ülkeleri arasında, mevcut belirsizlik ve belirsizlik döneminde petrol piyasası koşullarıyla başa çıkmada en iyi yaklaşımın, piyasa istikrarını destekleyen ve gelecek için gerekli rehberliği sağlayan proaktif bir yaklaşım olduğu konusunda tam bir fikir birliği var.” Devlet petrol pazarlama şirketi SOMO yaptığı açıklamada.

Kuveyt Haber Ajansı (KUNA), Kuveyt Petrol Şirketi CEO’su Nawaf Saud Al-Sabah’ın başta Rusya olmak üzere diğer büyük üreticileri de içeren OPEC+’ın kararını memnuniyetle karşıladığını ve ülkesinin dengeyi korumaya hevesli olduğunu söylediğini bildirdi. petrol piyasalarında.

Umman ve Bahreyn ayrı açıklamalarda OPEC’in oybirliğiyle kesintiyi kabul ettiğini söylediler.

Cezayir Enerji Bakanı An-Nahar TV’nin bildirdiğine göre, Cezayir Enerji Bakanı 5 Ekim kararını “tarihi” olarak nitelendirdi ve Cezayir’i ziyaret eden OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais ile birlikte buna tam güvenlerini dile getirdiler.

READ  Columbia CEO'su sıcak kışın şirketin dördüncü çeyrekteki satışlarını etkilediğini söyledi

Guess daha sonra düzenlediği basın toplantısında, örgütün belirli bir fiyat değil, arz ve talep arasında bir denge sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Büyük ekonomilerdeki petrol stokları, OPEC’in geçmişte üretimi kestiği zamana göre daha düşük seviyelerde.

Ancak bazı analistler, ham petrol piyasalarındaki son oynaklığın, yatırımcıları düşük performans gösteren bir piyasaya çekmeye yardımcı olacak bir indirimle giderilebileceğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Perşembe günü yaptığı açıklamada, OPEC’in “birden fazla üyesinin” Suudi Arabistan’ın oylamaya katılmaya zorlandığını hissettiğini ve kesintinin Rusya’nın gelirini artıracağını ve Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımların etkinliğini azaltacağını da sözlerine ekledi. .

Pazar günü, Halid bin Salman ülkesinin “Ukrayna ile savaşında Rusya’nın yanında yer aldığı” iddialarına “şaşırdığını” söyledi.

Kralın en küçük oğlu Twitter’da “Açıkçası bu yanlış suçlamalar Ukrayna hükümetinden gelmedi” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Moataz Muhammed, Yasmine Hussein ve Maha Al-Dahan tarafından kapsanan). Nair Abdullah ve Ahmed Tolba’nın ek raporları. Düzenleme Louise Heavens, Alexandra Hudson

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.