Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batılı müttefikler Ukrayna’ya yönelik uçaklar konusunda anlaşamıyor, Rusya ise kazandığını iddia ediyor

Batılı müttefikler Ukrayna’ya yönelik uçaklar konusunda anlaşamıyor, Rusya ise kazandığını iddia ediyor
  • Biden, Ukrayna’ya F-16’lar sorulduğunda “hayır” dedi
  • Zelenskiy: Moskova büyük bir intikam peşinde
  • Rus yetkili Vuhledar’da bir yer edindiğini iddia etti
  • Kiev, Batı silahlarının gelişiyle birlikte toprağın kontrolünü yeniden ele geçirebilir – bir grup

Kiev (Reuters) – Ukrayna savunma bakanının, ABD Başkanı Joe Biden’ın F-16’ya onay vermeyi reddetmesinin ardından, Kiev’in müttefikleri arasında Rusya’ya karşı savaş için savaş uçağı sağlanıp sağlanmayacağı konusundaki tartışmanın ortasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Salı günü Paris’te görüşmesi bekleniyor. Saniye.

Savunma Bakanı Oleksey Reznikov’un bir danışmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın geçen hafta ana muharebe tanklarının tedarikini sağladıktan sonra F-16 gibi dördüncü nesil Batılı savaş uçaklarının satın alınması için baskı yapmayı planladığını söyledi.

Pazartesi günü Beyaz Saray’da ABD’nin F-16’ları sağlayıp sağlamadığı sorusuna Biden, gazetecilere “Hayır” dedi.

Ancak Fransa ve Polonya, Ukrayna’dan gelen bu tür herhangi bir talebi kabul etmeye hazır görünüyor ve Macron Pazartesi günü Lahey’de gazetecilere askeri yardım söz konusu olduğunda “tanım gereği hiçbir şeyin dışlanmadığını” söyledi.

Biden’ın Washington’da konuşmasından önce Fransız televizyonunda yayınlanan açıklamalarda Macron, böyle bir adımın tırmanmayı önleme ihtiyacı ve uçakların “Rus topraklarına dokunmayacağına” dair güvenceler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacağını vurguladı. Reznikov’un Salı günü Paris’te Fransız mevkidaşı Sebastien Licorne ile de görüşeceğini söyledi.

Pazartesi günü Polonya’da Başbakan Mateusz Morawiecki, Biden’ın konuşmasından önce bir muhabirin sorusuna yanıt olarak komşu Ukrayna’ya F-16 tedarik etme olasılığını da dışlamadı.

Morawiecki, internet sitesinde yaptığı açıklamalarda, böyle bir transferin NATO ülkeleriyle “tam koordinasyon” içinde gerçekleşeceğini söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanının genelkurmay başkanı Andriy Yermak, Polonya’dan gelen “olumlu sinyallere” dikkat çekti ve Telegram kanalında ayrı gönderilerde Fransa’nın böyle bir hareketi “dışlamadığını” söyledi.

READ  Rusya, Japonya'yı Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi sağlamaması konusunda uyardı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Salı günü Japonya’daydı ve Tokyo’ya Ukrayna’ya sağladığı “uçak ve kargo yetenekleri” için teşekkür etti. Bir gün önce Güney Kore’de Seul’ü Ukrayna’ya askeri desteğini artırmaya çağırdı.

Biden’ın yorumu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Rusya’nın Ukrayna’nın işgaline karşı direnişinin intikamını giderek artan kazanımlar elde ediyor gibi göründüğü doğuda amansız saldırılarla almaya başladığını söylemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Zelenskiy haftalarca, Moskova’nın güney ve doğu boyunca uzanan cephe hattı boyunca yaklaşık iki aydır fiilen çıkmaza girmesinden sonra saldırısını artırmayı hedeflediği konusunda uyardı.

Ukrayna, geçen hafta Almanya ve ABD’nin ağır tankları devreye sokma planlarını açıklayarak bu konuda haftalarca süren diplomatik çıkmaza son vermesiyle büyük bir ivme kazandı.

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk eyaletinin Rus kontrolündeki bölgelerinin idari yetkilisi, Rusya’nın yeni ve daha geniş bir taarruzuna dair herhangi bir belirti görülmezken, Rus kuvvetlerinin kalıntıları bir zamanlar Ukrayna’nın kalesi olan bir kömür madeni kasabası olan Vohlidar’da bir yer edindiğini söyledi. Denis Pushlin. Savaşın başından beri.

Pushlin, “ağır kayıplara” rağmen Ukrayna kuvvetlerinin endüstriyel tesislerdeki konumlarını güçlendirdiğini söyledi.

metre başına savaş

Pushlin, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk’in kuzeyinden güneybatısındaki Bakhmut, Marinka ve Vohlidar kentlerine takviye aldığını söyledi. Resmi Rus haber ajansı TASS, onun Rus kuvvetlerinin orada ilerleme kaydettiğini söylediğini aktardı, ancak “net değil, yani kelimenin tam anlamıyla her metre için bir savaş var.”

Ukraynalı askeri analist Olli Zhdanov, Rus saldırılarının Pazartesi günü daha az şiddetli olması nedeniyle, Ukrayna’nın hala Marinka ve Vohlidar’ı kontrol ettiğini söyledi.

Pushlin’in danışmanlarından Jan Gagin, Rus paralı asker gücü Wagner’e bağlı savaşçıların, Moskova’nın aylardır ilgi odağı olan Bakhmut şehrine giden bir ikmal yolunun kontrolünü kısmen ele geçirdiğini söyledi.

READ  Ukrayna'nın sadık bir destekçisi olan Estonya Başbakanı'nın partisi büyük bir zafer kazandı

Bir gün önce Wagner’in şefi, Kiev’in Blahodatny’ye yönelik saldırıları püskürttüğünü söylemesine rağmen, savaşçılarının Bakhmut’un kuzeyindeki Blahodatny köyünü emniyete aldıklarını söyledi.

Reuters, savaş alanı raporlarını bağımsız olarak doğrulayamadı. Ancak bildirilen çatışma yerleri, kademeli de olsa Rus kazanımlarını açık bir şekilde gösteriyordu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin ülkenin merkezindeki Zaporizhia bölgesi ile güneydeki Herson bölgesindeki 40’tan fazla yerleşim yerini bombaladığını söyledi. Hedefler, kayıpların olduğu Herson şehrini içeriyordu.

Ordu, Zelensky’nin kuzeydoğudaki Mykolaiv şehrinde Danimarka başbakanıyla görüştüğü gün Rusların ayrıca güney Mykolaiv’deki Ochakiv’e dört füze saldırısı düzenlediğini söyledi.

Batı gecikmeleri

Zelenskiy, Batı’yı Ukrayna’nın saldırıya geçebilmesi için vaat ettiği silahların teslimatını hızlandırmaya çağırıyor, ancak Batılı ülkelerin taahhüt ettiği tankların çoğunun teslim edilmesine hala aylar kaldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, belirli bir zaman çizelgesi vermeden İngiltere’nin bağışladığı 14 Challenger tankının Nisan veya Mayıs aylarında cephede olacağını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, silah sağlayan Batılı ülkelerin “NATO ülkelerinin çatışmaya giderek daha fazla dahil olmasına yol açtığını – ancak olayların gidişatını değiştirme yeteneklerine sahip olmadıklarını ve değiştirmeyeceklerini” söyledi.

ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Kiev’in ilerlemesinin Kasım ayından bu yana duraklamasının ana nedeninin geçen yıl “Batı’nın gerekli donanımı sağlayamaması” olduğunu söyledi.

Araştırmacılar bir raporda, Ukrayna’nın vaat edilen silahlar geldiğinde hala bölgeyi geri alabileceğini söyledi.

Belarus Savunma Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya ve Beyaz Rusya’nın Eylül ayında Rusya’da yapılacak ortak tatbikatlara hazırlık amacıyla personel için bir haftalık eğitim kursuna başladığını söyledi.

Moskova’nın kendisini komşusunun Batı ile olan ilişkilerinden korumak için gerekli gördüğü Ukrayna’yı işgali, on binlerce insanı öldürdü ve milyonları evlerinden etti.

Reuters ofisleri tarafından bildiriliyor. Doina Chiacco ve Stephen Coates tarafından yazıldı. Kurgu: Cynthia Osterman ve Simon Cameron-Moore

READ  Ruslar doğu Bakhmut'un kontrolünü talep ederken, Ukraynalılar buna meydan okuyor.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.