Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransız protestocular Black Rock’ın Al Shula Restaurant’ını işgal etti

Fransız protestocular Black Rock’ın Al Shula Restaurant’ını işgal etti

Haberler

6 Nisan 2023 | 14:14

Perşembe günü, öfkeli göstericiler ABD merkezli yatırım şirketi BlackRock’un binasını işgal edip Başkan Emmanuel Macron’un tercih ettiği popüler bir restoranı ateşe verdiğinde, emeklilik reformuyla ilgili yeni bir huzursuzluk dalgası Paris’i ve diğer Fransız şehirlerini kasıp kavurdu.

Düzinelerce sendika üyesi, BlackRock’un tarihi merkez binasındaki Paris ofislerine akın ederek havai fişekler patlattı ve şirketin emeklilik fonuna yönelik sloganlar attı.

Protestocu Françoise Onique, “Hükümet emekli maaşlarından kurtulmak istiyor, insanları emekliliklerini özel emeklilik fonlarından finanse etmeye zorlamak istiyor, ancak bildiğimiz şu ki, böyle bir düzenden yalnızca zenginler yararlanabilir” dedi. Okul öğretmeni.

BlackRock’un geçici işgali, Fransa’nın emeklilik sisteminin çökmesini önlemek için Macron’un emeklilik yaşını 62’den 64’e yükseltme planını kınayan ülke çapındaki grevlerin ve gösterilerin 11. gününde geldi.

Fransız emeklilik karşıtı reform protestocularının favori sloganı olan “On est la” (“Biz buradayız”) yüksek sesle slogan atan göstericiler, yaklaşık 30 dakika sonra BlackRock binasından çekildi ve lobisini piroteknik dumanıyla doldu.

Düzinelerce demiryolu işçisi, emeklilik reformunu protesto etmek için Amerikan yatırım şirketi BlackRock’un Paris’teki ofislerini işgal etti.
AP
Fransa genelinde çevik kuvvet polisi, ayaklanmanın on birinci gününde protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.
Reuters
Perşembe günü Paris’te polisle çıkan çatışmanın ardından en az 20 gösterici tutuklandı.
AP

Protestocuları kızdıran bir başka finans kuruluşu da, polis kalabalığın pantolonunu göz yaşartıcı gazla dağıtmadan önce camlarının kırıldığını gören Credit Agricole bankasının bir şubesiydi.

Fransa başkentinin başka yerlerinde protestocular, Macron’un 2017 cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında bir kutlama yemeğine ev sahipliği yaptığı Left Bank birahanesi La Rotonde’de öfkelerini dile getirdiler.

Protestocular restoranı taş yağmuruna tuttu, tentelerini ateşe verdi ve kargaşayı bastırmak için gelen polislere şişe ve boya fırlattı.

Bir çevik kuvvet polisi, yakın dövüşte bir çakıl taşıyla kısa süreliğine bayıldı.

Protestocular, 2017’de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un gala yemeğine ev sahipliği yapan Paris restoranı La Rotonde’nin tentesini ateşe verdi.
AP
Öfkeli aktivistler çevik kuvvet polisine taş ve boya attı.
Getty Images aracılığıyla AFP
Protestocular, ulusal emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasından duydukları hoşnutsuzluğu ifade etmek için çöp kutularını ateşe verdiler.
Reuters

Batıdaki Reims kentinde polis, kendileriyle çatışan göstericilere göz yaşartıcı gaz sıktı ve “Vur, abluka, Macron git!” sloganları atarken çöp kutularını ateşe verdi.

READ  Kraliçe Elizabeth'in koronavirüs testi pozitif çıktı

Bir Nespresso kahve dükkanının arandığı Lyon’da polis de göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Macron’un çalkantılı ikinci döneminin odak noktası haline gelen emeklilik reformu, emeklilik yaşının yükseltilmesinin oylama olmaksızın Fransız parlamentosundan geçmesinin ardından yoğunlaşan yaygın bir direnişle karşılaştı.

Başbakan Elizabeth Borne, çıkmaza son vermek için Çarşamba günü sendika liderleriyle bir araya geldi, ancak görüşmeler bir saat sonra bir çözüm bulamayınca durdu.

Fransa’nın Rennes kentinde Perşembe günü düzenlenen bir protesto sırasında maskeli göstericiler şişme ördekler taşıyor.
Reuters
Perşembe günü Nantes’te açık şemsiye sallayan göstericiler polisle çatıştı.
AP
Bir protestocu, Fransa’nın Montpellier kentindeki 11. İşçi Bayramı’na katılan Fransız İşçileri Genel Konfederasyonu’nun (CGT) bir posterini ve komünist bir yüz maskesini sergiliyor.
Getty Images aracılığıyla AFP

Protestocular, krizden çıkmanın tek yolunun, Bourne ve Macron’un reddettiği bir seçenek olan, popüler olmayan emeklilik reformunu rafa kaldırmak olduğunu söylediler.

Paris mitinginin başlangıcında, katı CGT sendikasının yeni lideri Sophie Binet, “Reformu geri çekmekten başka çözüm yok,” dedi.

Hem hükümet hem de protestocular, Fransa’nın en yüksek anayasal otoritesi olan Kurucu Meclis’in emeklilik yasasıyla ilgili kararını 14 Nisan’da açıklamasını dört gözle bekliyor.

Anayasa uzmanları, komisyonun, Ocak ayından bu yana Fransa’da şiddetlenen protestoların rüzgarını dindirebilecek yasayı bozmasının pek olası olmadığını söylüyor.

Son veriler, hareketin hız kaybediyor olabileceğini gösteriyor.

Macron, son derece popüler olmayan emeklilik reformunu tersine çevirmeyi defalarca dışladı.
AP
Son rakamlar, ülke çapında protesto günlerine eskisinden daha az insanın katıldığını gösteriyor.
Getty Images aracılığıyla AFP
Sendikalar, hükümet emeklilik reformunun gidişatını gözden geçirene kadar protestoları sürdürmeye kararlı olduklarını söylediler.
Reuters

CGT sendikası, Perşembe günü Paris’teki protestoya önceki hafta 450.000’den yaklaşık 400.000 kişinin katıldığını doğruladı.

İçişleri bakanlığına göre, Fransa genelinde, 28 Mart’ta ülke çapında protestoların bir önceki günü bir önceki güne göre daha az kalabalık çekti ve 740.000 kişi grev ve mitinglere katıldı.

Yine 7 Mart’ta 1,28 milyon Fransız vatandaşı trafiği kapatarak, ticareti aksatarak ve işlerini bırakarak protestolara katıldı.

tel ile


daha fazla yükle…
https://nypost.com/2023/04/06/french-protesters-occupy-blackrock-firm-torch-restaurant/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın