Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İklimin vurduğu Barbados, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nda reform yapma planı olduğunu söyledi

Uzmanlar, artan maliyetler, artan borçlar ve aşırı hava olaylarıyla boğuşurken, gelişmekte olan ülkelerin gezegeni ısıtmak için fosil yakıtları yakmayı durdurmak ve yarının iklim felaketlerine hazırlanmak için fon bulmakta zorlandıklarını söylüyor.

Soru, Rusya’nın işgalinin yol açtığı uluslararası gerilimlerin ortasında, bu konuda ne yapacağımızdır. Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret çatışmaları.

girer Barbados Başbakan Mia Motley.

Fırtınalar ve deniz seviyesinin yükselmesi tehdidi altındaki Karayip ada ülkesinin başkanı, Kasım ayında Mısır’da düzenlenen COP27 iklim zirvesinde dünya liderlerine “Bir planımız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bridgetown Girişimi olarak bilinen bu girişimin öne sürdüğü fikirler arasında, karbon kirliliğini azaltmak için “milyarları trilyonlarca” yatırıma yönlendirmek için Uluslararası Para Fonu’nun kullanılması ve iklim etkilerinin ekonomik darbelerini hafifletmek için fosil yakıt kârlarına vergi getirilmesi yer alıyor.

Öneriler hâlâ tartışılırken, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nu kontrol eden büyük ekonomiler arasında ilgi topladı ve önümüzdeki aylarda harekete geçilmesi umutlarını artırdı.

Dünya Bankası özellikle baskı altında, Lider David Malpass istifa etti İklim değişikliği konusundaki pozisyonuyla ilgili sorular arasında.

© Brendan Smialowski/AFP

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron reform çabasını benimsedi ve bu yıl içinde Dünya Bankası toplantıları ve BM iklim zirveleri öncesinde Haziran ayında bir iklim finans zirvesi ile ivmeyi sürdürmeye çalışacak.

Barbados kampanyasını “bir buçuk kişi ve elektronik tablolarla” yürüten bir ekonomist olan Avinash Persaud, reform planlarının küresel iklim müdahalesini finanse etme konusunda “siyasi bir boşluğu” doldururken ivme kazandığını söyledi.

AFP’ye “Burada bir anımız varmış gibi hissediyorum” dedi.

‘Yanma ve boğulma’

Birleşmiş Milletler’deki iklim bilimi uzmanları söyledi zaman bitiyor Isınmayı sanayi öncesi sıcaklıkların 1,5°C üzerinde sınırlamak için gereken değişikliklere yatırım yapmak.

Dünya artık doğaya, insan topluluklarına ve küresel ekonomiye büyük maliyetler riske atarak yoldan çıktı.

İklim Eylem Ağı kampanya grubunun küresel siyasi strateji başkanı Harjit Singh, “Masaya para konulmadıkça iklim krizini çözemeyeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz birkaç yılda şiddetli sıcak hava dalgaları, kuraklıklar ve seller küresel ekmek sepetlerindeki mahsulleri yok etti.

© Vida Hüseyin/AFP

Örneğin Pakistan’da ekonomi, yıllarca süren siyasi kargaşanın ardından zaten mücadele ediyordu, ancak geçen yıl yükselen küresel enerji fiyatları ve yıkıcı seller onu uçurumun eşiğine getirdi.

Persaud, gelişmekte olan ülkelerin zaten her yıl gayri safi yurtiçi hasılalarının “önemli kısımlarını” iklim etkileri nedeniyle kaybettiğini söyledi.

“Aynı yılda yanıyoruz ve boğuluyoruz” dedi, “sizin için iklim değişikliği bu.”

savaştan sonra

Sözde Bretton Woods mali yapısı, II. Dünya Savaşı’nın harap ettiği ülkelerin yeniden inşasına yardımcı olmak ve küresel ticaret ve kalkınmayı desteklemek için oluşturuldu.

Kamerunlu ekonomist Vera Songwe, dünyanın artık yeni bir dönüm noktasına ulaştığını söyledi.

AFP’ye verdiği demeçte, “Bugün karşı karşıya olduğumuz tüm bu krizleri toplarsanız, sanki bir savaşa girmiş gibiyiz” dedi.

Bu krizler arasında, iklim değişikliğinin artık “en ciddi ve en sürdürülebilir tehdit” olduğunu ve “küresel ekonomik kalkınmanın her yönüne şimdiden nüfuz ettiğini” sözlerine ekledi.

© Luca MATTEUCCI / AFP

Finans kuruluşları harekete geçmeye başlıyor.

Uluslararası Para Fonu, yoksul veya savunmasız ülkelerin sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmesine yardımcı olmak için krediye dayalı yeni bir Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Fonu oluşturdu. Barbados ilk yararlanan oldu.

Dünya Bankası, geçen yıl ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etmesine yardımcı olmak için 31,7 milyar dolarlık rekor bir kaynak sağladığını ve değişim için bir yol haritası hazırlamaya başladığını söylüyor.

Ancak zengin ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin temiz enerji ve iklim direncine yatırım yapmasına yardımcı olmak için yılda 100 milyar dolar sağlama hedefini gerçekleştiremese de, araştırmalar gerçek maliyetlerin şimdiden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Songwe, geçen yıl iklim krizine yanıt vermek için 2030 yılına kadar yılda 2 trilyon dolardan fazlaya ihtiyaç duyacaklarını söyleyen Birleşmiş Milletler altında kurulan İklim Finansmanı Konusunda Bağımsız Üst Düzey Uzmanlar Panelinin eş başkanı.

“Dünyayı değiştir?”

Barbados planı, Uluslararası Para Fonu’nun yaklaşık 500 milyar dolarlık rezerv varlıklarını kullanarak bu trilyonları artırmayı amaçlıyor. Özel Çekme Hakları olarak bilinir Yeni bir iklim güven fonunda teminat olarak, özel sektör emisyon azaltma projelerine yatırım yapmak için ucuza borçlanabilir.

Ayrıca, çok taraflı kalkınma bankalarını borç verme oranlarını önemli ölçüde artırmaya çağırıyor ve borç düzenlemelerinin, Barbados’un yaptığı gibi, bir ülkenin yüksek riskli bir olaydan sonra iki yıl boyunca geri ödemeleri durdurmasına izin veren felaket hükümleri içermesi gerektiğini vurguluyor.

Plan vergilendirmeyi gerektiriyor Örneğin, fosil yakıt kazançları hakkında Ülkelerin iklim kayıplarına ve zararlarına uyum sağlamasına yardımcı olmak.

Singh teklifi memnuniyetle karşıladı, ancak aktivistler borçların silinmesini ve çevreyi kirleten zenginlerin sorumluluklarının daha fazla kabul edilmesini istiyor.

© Julia Hahn Janicki / AFP

Persaud, umudun, iklim ön saflarında geniş bir ülkeler koalisyonu oluşturmak olduğunu söyledi. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 40’ı değiştirmek için basın.

Özellikle bu grup büyüdükçe siz 3,2 milyar insan için dünyayı değiştireceksiniz” dedi.

(AFP)

READ  Almanya: İran, kimyasal saldırı planına karıştığı şüphesiyle tutuklandı