Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

FTX’in kurucusu Sam Bankman Fred, yeni suçlamalarla itham edildi

FTX’in kurucusu Sam Bankman Fred, yeni suçlamalarla itham edildi

New York (CNN) Federal savcılar, hakkında dört yeni suç duyurusunda bulundu. Sam Bankman kızarmışKripto para ticaret platformu FTX’in kurucusu, yetkililerin milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılık olduğunu iddia ettiği olaydaki potansiyel sorumluluğunu genişletti.

Perşembe günü iptal edilen bir iddianamede ortaya çıkan yeni suçlamalar, sözde Crypto King’in karşı karşıya olduğu zaten ciddi suçlamalara ekleniyor.

Ofisi FTX’in çöküşünü araştıran ABD New York Güney Bölgesi Savcısı Damien Williams, “Çok çalışıyoruz ve adalet yerini bulana kadar böyle olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bankman-Fried, Aralık ayında sekiz maddelik bir iddianameyle suçlandı. Perşembe günü 12 maddelik iddianameye, lisanssız bir para transferi işi yürütmeye yönelik komplo, banka dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve türevlerin amacı veya satışı ile ilgili dolandırıcılık dahil olmak üzere dört yeni suçlama eklendi.

Savcılar, Bankman-Fried ve diğerlerinin kardeş hedge fon Alameda Research’ün ticari operasyonlarını desteklemek, kendini zenginleştirmek, girişim yatırımları yapmak ve ABD’li politikacılar üzerinde nüfuz kazanmaya çalışmak için FTX ticaret platformundaki müşteri hesaplarını kötüye kullandığını iddia etti. Savcılar, Bankman-Fried’in yatırımcılardan en az 1,8 milyar dolar topladığını söylüyor.

“2022’nin başlarında platformlarında yaklaşık 15 milyar dolarlık günlük işlem hacmini yönettiğini iddia eden FTX’i çok iyi bilen davalı, yatırımcı veya müşteri korumasına odaklanmadığı gibi Bankman-Fried’in iddia ettiği meşru iş de değildi. ” iddianame.

Bankman Fried, 250 milyon dolarlık bonoyla ihraç edildi Kaliforniya, Palo Alto’daki ailesinin evinde ev hapsinde tutuluyor, Aralık ayında açıklanan suçlamaları reddetti. O sırada, yasadışı siyasi bağışlar yaparak ABD kampanya finansmanı yasalarını ihlal etmek için çok sayıda komplo, dolandırıcılık ve komplo kurmakla suçlandı.

Bankman-Fried daha sonraki bir tarihte yeni suçlamalarla yargılanacak. Kendisine yöneltilen tüm suçlamalardan hüküm giyerse, şimdi en fazla 155 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. En iyi yardımcılarından ikisi, Gary Wang ve Carolyn Ellison, çeşitli suçlamaları kabul ettiler ve müfettişlerle işbirliği yapıyorlar.

READ  Suudi Arabistan'ın ham petrol fiyatlarını artırmasının ardından Brent petrolü varil başına 120 doların üzerine çıktı

39 sayfalık iddianame, dolandırıcılık iddiasını Aralık ayında Bankman Fried’in yaşadığı Bahamalar’da tutuklandığı sırada ortaya çıkarılan 14 sayfalık iddianameden daha detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.

Yeni ayrıntılar arasında, bir haber kuruluşunun Alameda’nın bilançosu gibi görünen bir rapora göre milyarlarca dolarlık varlığın FTT’nin FTX dijital tokeninde yoğunlaştığını öne sürerek FTX ve Alameda’nın istikrarı hakkında endişeleri artırdıktan sonra FTX çalışanlarının nasıl tepki verdiği yer alıyor.

Bankman-Fried ve Ellison, onun talimatıyla, FTT’nin çökmesini önlemek ve müşterilerin FTX’ten para çekmesini durdurmaya çalışmak için yanlış olduğu iddia edilen beyanları tweetledi.

Bu çabalar başarısız oldu ve FTX bir banka hücumuyla karşı karşıya kaldı. Müşteriler FTX hesaplarından para çekerken Ellison, Bankman-Fried’e mesaj attı, “Uzun süredir üzerime yük olan bu gün beni giderek daha çok korkutuyor ve şimdi bu zaten gerçekleştiğine göre, onu alacağım için iyi hissediyorum. Öyle ya da böyle.”

“Kral hakkındaki gerçeği bilmek istiyorum.”

8 Kasım’da, FTX’in iflas başvurusunda bulunmasından üç gün önce Baş Hukuk Müşaviri, şifreli mesajlaşma platformu Signal aracılığıyla Bankman-Fried ve diğer ortaklara yazdığı bir mektupta, “FTX ABD hakkındaki kahrolası gerçeği bilmem gerekiyor. Şu anda.” Savcılar, o gün FTX’in müşterilerin para çekme işlemlerini askıya aldığını iddia ediyor. Savcılar, askıya alınmasına rağmen, Bankman-Fried’in yaşadığı Bahamalar’daki müşterilerin milyonlarca doları bulan meblağları çekmelerine izin verdiğini iddia ediyor.

Savcılar, Bankman-Fried’in FTX dağılırken çalışanlarıyla Signal aracılığıyla iletişim kurarak faaliyetlerini gizlemeye çalıştığını iddia ediyor. Çalışanlara Signal’i kullanmalarını söyleyin ve belirli bir süre sonra mesajları otomatik olarak silecek şekilde ayarlayın.

FTX’in baş hukuk müşaviri, çalışanları FTX’in kapatılması gerekeceğine dair kayıt tutmaları ve bunları şirketin Slack kanalına göndermeleri konusunda uyardı. Savcılar, Bankman-Fried’in Baş Hukuk Müşavirinden gelen Slack mesajını sildiğini, Signal’i kullanmaya devam ettiğini ve bazı tweet’leri sildiğini iddia ediyor.

READ  Pilot birinci sınıfta kız arkadaşının koltuğuna oturdu

Bankman-Fried, şirketin son günlerinde şirket içi bir avukatla müşteri fonlarının kullanımına ilişkin olası bir yasal açıklamayı tartıştı. Alameda’nın FTX’in eşler arası borçlanma programını seçen müşterilerden borç para aldığı iddiasını değerlendirdiler. İddianameye göre bu fikir, Alameda’nın aldığı kredinin program aracılığıyla ödünç verilen para miktarını aşması nedeniyle reddedildi. Savcılar, Bankman-Fried’in daha sonra gerçeklerle desteklenmediğini özel olarak kabul etmesine rağmen bu açıklamayı alenen benimsediğini iddia ediyorlar.

siyasi bağışlar

İddianame ayrıca daha fazla ışık tutuyor siyasi bağışlar FTX çalışanları adına yapılmıştır.

Savcılara göre Bankman-Fried, şirket fonlarını kullanarak saman bağışçıları aracılığıyla 300’den fazla yasadışı siyasi bağışta bulundu ve toplamda on milyonlarca doları buldu. Bağışlar, iddianamelerde CC-1 ve CC-2 olarak tanımlanan iki FTX çalışanı adına yapıldı. İddianameye göre personel, Bankman-Fried’e fazla sol eğilimli veya fazla Cumhuriyetçi görünmemesi için bir “örtme” yapmak ve bağışların Alameda ve FTX’ten geldiğini gizlemek için kullanıldı. Ayrıca, Bankman-Fried’in daha önce adaylara yapılan bireysel bağışlardaki katkı kısıtlamalarından kurtulmasına da izin verdi.

İddianameye göre SBF, Cumhuriyet katkılarını “gizli” tutmak istedi, bu nedenle bu bağışlar, iddianamede CC-2 olarak tanımlanan ve alenen muhafazakarlarla ittifak kuran bir FTX yöneticisi aracılığıyla yapıldı.

İddianamede, CC-1’in solcu bağışların yüzü olması için seçildiği iddia ediliyor. İddianameye göre Bankman-Fried, ABD’de kongre üyeliği için yarışan bir adayı destekleyen ve LGBT yanlısı meselelerle bağlantılı gibi görünen bir süper PAC’ye “en az 1 milyon dolar” katkıda bulunmak için komplo kurdu.

Bankman-Fried için çalışan bir siyasi danışman, CC-1’den katkıda bulunmasını istedi ve ona “Genel olarak konuşursak, harcamalarımızın orta sol yüzü olmak, işlemsel amaçlar için çok fazla uyandıracağınız anlamına gelir” dedi.

İddianameye göre CC-1 rahatsızlığını dile getirdi, ancak kimsenin FTX’e “güvenmediğini” kabul etti [who was] Yeni iddianamede “bi/gay”in katkı yapacak durumda olduğu belirtiliyor.

READ  Otomobil üreticisi 4. çeyrek gelirini kolaylıkla geride bırakıyor. 2024 yılı kazanç tahmini beklentileri aştı

2022 ara seçimlerinden kısa bir süre önce başka bir olayda, bir FTX çalışanına bir Bankman-Fried hesabından New York Eyaleti Demokratik Komitesine 107.000 dolar göndermesi talimatı verildi, ancak bir CC-1’den geldiğini belirtmek için güncellemesi istendi.

Dosyaya göre, CEO sonunda 2022 ara seçimlerinde Demokratların en büyük bağışçılarından biri oldu ve Bankman-Fried gündemini yöneticilerin kendi başlarına yapmayacakları bağışlarla ilerletti.

İddianamede, bağışları gizlemek için Alameda’dan FTX çalışanlarının hesaplarına para aktarıldığı ve ardından siyasi bağışlar şeklinde ödendiği iddia edildi.

Kasım 2022’de, FTX müşterilerin para çekme işlemleri nedeniyle sersemlemişken, CC-1 kendi adına banka hesabından geçen “belki 80 milyon” “bağışlar/kişisel/vb” ile ilgili sohbet mesajlarında SBF’ye duyduğu endişeyi dile getirdi. İddianamede, ikilinin banka havalelerini gizleme planlarını tartıştığı, ancak nihayetinde kampanya finansman planını gizleyecek anlaşmaları yapmadığı belirtildi.

FTX 11 Kasım’da iflas ilan etti.