Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir Fransız mahkemesi, Rio Paris kazasında Air France ve Airbus’ı beraat ettirdi

Bir Fransız mahkemesi, Rio Paris kazasında Air France ve Airbus’ı beraat ettirdi

PARIS (Reuters) – Bir Fransız mahkemesi Pazartesi günü Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus (AIR.PA) ve Air France’ı (AIRF.PA) “kasten adam öldürmekten” beraat ettirerek, bir yolcu uçağının kaybolması sonucu hayatını kaybeden 228 kişinin bazılarının ailelerini üzdü. Atlantik fırtınası yaklaşık 14 yıl önce.

Karar, 1 Haziran 2009’da Rio de Janeiro’dan Paris’e giderken tamamen karanlıkta AF447 kazasıyla ilgili tarihi bir kamu davasının ardından ve Fransa’nın en kötü hava felaketinin cezai sorumluluğunu belirlemek için aileler arasındaki mücadeleyi sona erdiriyor.

Kararı açıklayan Paris yargıcı Sylvie Donis, Airbus adına dört ve Air France tarafından bir ihmal eylemi sıraladı, ancak kalabalık bir mahkeme salonunda bunların Fransız ceza hukuku uyarınca A330’un kaybıyla kesin bir bağlantı kurmak için yeterli olmadığını söyledi.

Yargıç, Fransa’nın tarihindeki ilk adam öldürme davasını sona erdiren 30 dakikalık kararında, “Olası bir nedensel bağlantı, bir suçu tanımlamak için yeterli değildir.” dedi.

Bununla birlikte, iki şirketin kazanın neden olduğu zararları onarmakla yükümlü olmaya devam ettiğini ve bazı ödenmemiş iddialarla ilgili olarak 4 Eylül’de yeni bir duruşma planlandığını söyledi.

Aileler, geçen yılın sonlarında yapılan bazen fırtınalı dokuz haftalık bir duruşmanın ardından kararı neredeyse sessizlik içinde karşıladılar.

Kazada yeğenini kaybeden Claire Doroso, “Bizi kaybedenler ikinci kez öldü. Kendimi hasta hissediyorum” dedi.

Ev Aile Derneği başkanı, on yıldan fazla bir süredir devam eden “dağınık” bir yasal yörünge izleyen karardan “utandıklarını ve kafalarının karıştığını” söyledi.

AF447 Mağdurları Derneği başkanı Daniel Lamy, Paris mahkemesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Kaybeden her şeyden önce Fransız adaletidir.”

Her iki şirket de en fazla 225.000 avro (246.000 $) para cezası gerektiren suçlamaları reddetti. Kaynaklar, açıklanmayan miktarlar için bazı yerleşim yerleri olduğunu söylüyor.

READ  Bilim adamları tarafından tanımlanan ispermeçet balinası dilinin yapı taşları

Kararın ardından yapılan ayrı açıklamalarda, her iki havayolu da akrabalara başsağlığı diledi ve havacılık güvenliğine tamamen bağlı kaldıklarını söyledi.

sivil iddialar

AF447 felaketi, havacılıkta en çok tartışılan felaketlerden biriydi ve bir dizi teknik ve eğitim değişikliğine yol açtı.

Fransız sivil müfettişler, uzaktan kumandalı denizaltılar kullanarak iki yıl boyunca A330’ün kara kutularını aradıktan sonra, pilotların buzlu hız sensörlerindeki bir soruna beceriksizce tepki verdiklerini ve dur uyarılarına yanıt vermeden serbest düşüşe geçtiklerini keşfettiler.

Ancak bu deneyim, Air France ve Airbus arasında hız okumaları üreten harici “bitot sensörleri” ile artan sorunlar hakkında önceki tartışmaları da vurguladı.

Duruşma, Airbus’ın artan hız olaylarına çok yavaş tepki verip vermediği ve havayolunun pilotların yeterince eğitildiğinden emin olmak için yeterince çaba gösterip göstermediğine odaklandı.

Ancak dokuz hafta süren, bazen hararetli delillerden sonra, aynı savcılar suçu kanıtlamak için yeterli bilgi olmadığı sonucuna vardılar.

Karar, soruşturma hakimleri tarafından tamamen düşürülmeden önce, başlangıçta yalnızca Air France aleyhine takip edilen bir davadaki son gelişmedir ve sonunda iki havayolu, ailelerin ve pilot sendikalarının temyizinden sonra suçlamalarla karşı karşıya kalmıştır.

Pazartesi günü yargıç, Airbus’ın daha önceki kaygılarda yer alan hızölçer tipi kazadan önce değiştirme talebinde bulunmayarak ve birden fazla havayolu raporunu birleştirerek daha geniş bir risk modelini anlayamayarak ihmalkar olduğuna karar verdi.

Kokpit ekranı ayrıca pilotlara yer mühendislerine gönderilen uyarıların aynı ayrıntılarını veremedi.

Bu kodlanmış mektup kırıntıları, iki yıl sonra pilotların eylemleri de merkez sahneye çıktığında enkaz bulunana kadar kazanın nedeninin tek göstergesiydi.

READ  Ukrayna'nın Kryvyi Rih kentine Rus "büyük ölçekli" füze saldırısı | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Yargıç ayrıca Air France’ın AF447’nin hayatta kalma şansını artırabilecek şekilde pilotlarının önceki olaylarla ilgili farkındalıklarını güncellemede ihmalkar davrandığını tespit etti.

Ancak karara göre, “nedensellik” sorunu, yargılamaya devam eden avukatların görünürdeki hayal kırıklığına uğramasına rağmen, cezai suçlamaların önünde büyük bir engel teşkil etti.

Ailelerin avukatı Alan Jakubowicz, “Air France’a Airbus’ın sorumlu olduğunu ancak bizim suçsuz olduğumuzu söyledik. Suç duyurusunu bekliyorduk” dedi.

(Kapak) Tim Hever ve Juliet Jabkeru; Kurgu Tassilo Hamill

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.