Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pelosi, Çin askeri tatbikatlar yürütürken ve öfkesini solurken Tayvan ile dayanışma sözü verdi

Pelosi, Çin askeri tatbikatlar yürütürken ve öfkesini solurken Tayvan ile dayanışma sözü verdi

TAIPEI (Reuters) – Çin, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin özerk adayı “dünyanın en özgür toplumlarından biri” olarak övmesi ve Amerikan dayanışması sözü vermesiyle 25 yıl önce ABD’nin Tayvan’a yaptığı yüksek profilli ziyareti şiddetle kınadı. .

Pekin, Pelosi’nin Çin’in bir parçası olduğunu söylediği bir adadaki varlığına öfkesini gösterdi ve çevredeki sularda bir askeri faaliyet telaşı yaşandı, ABD’nin Pekin büyükelçisini çağırdı ve Tayvan’dan çeşitli tarımsal ithalatları durdurdu.

Tayvan Savunma Bakanlığı’na göre, Çin’in planlanan askeri tatbikatlarının bir kısmı, Tayvan’ın deniz ve hava bölgesinin 12 deniz mili yakınında gerçekleşecek. “

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Pelosi, ABD’nin Tayvan’da demokrasiye sarsılmaz bağlılığını gösterdiğini söylediği Çin’in tekrarlanan uyarılarına karşı çıkarak Salı günü geç saatlerde habersiz bir ziyaret için bir kongre heyetiyle geldi.

Pelosi, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’e verdiği demeçte, “Heyetimiz Tayvan’ı terk etmeyeceğimizi açık bir şekilde belirtmek için Tayvan’a geldi.” fazla oku

“Şimdi, Amerika’nın Tayvan ile dayanışması her zamankinden daha önemli ve bugün burada taşıdığımız mesaj bu.”

Parlamentoya yaptığı konuşmada Pelosi, ABD çip endüstrisini Çin ile rekabet edebilmek için güçlendirmeyi amaçlayan yeni ABD mevzuatının “ABD ve Tayvan arasında ekonomik işbirliği için daha büyük bir fırsat sağladığını” söyledi.

Pekin’in resmi bağımsızlık için bastırdığından şüphelendiği Tsai’ye konuşan Pelosi, “Liderliğiniz için teşekkür ederiz. Dünyanın bunu anlamasını istiyoruz” dedi.

Pelosi, uzun süredir Çin’i, özellikle insan hakları konusunda eleştiriyor ve Çarşamba günü daha sonra eski bir Tiananmen Meydanı aktivisti, Çin tarafından gözaltına alınan bir Hong Kong kitapçısı ve yakın zamanda Çin tarafından serbest bırakılan Tayvanlı bir aktivist ile tanışması planlanıyor. madde. dedi.

READ  İklim vaatleri kayıyor ve kaotik bir gelecek gerçeğe daha yakın görünüyor

Newt Gingrich, 1997’de ABD Temsilciler Meclisi’nin Tayvan’a giden son konuşmacısıydı. Ancak Pelosi’nin ziyareti, Çin-ABD ilişkilerinde keskin bir bozulmanın ortasında gerçekleşti ve Çin, ABD üzerinde çok daha güçlü bir ekonomik, askeri ve jeopolitik güç olarak ortaya çıktı. son çeyrek yüzyıl.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve onu kontrolü altına almak için güç kullanmaktan asla vazgeçmedi. ABD, Çin’i ziyareti Tayvan’a karşı askeri harekat için bir bahane olarak kullanmaması konusunda uyardı.

Buna cevaben Çin Gümrük İdaresi, Tayvan’dan narenciye, soğutulmuş beyaz kuyruk ve donmuş uskumru ithalatının askıya alındığını duyururken, Çin Ticaret Bakanlığı Tayvan’a doğal kum ihracatını yasakladı.

askeri eğitim

Resmi Çin medyasını eleştiren Pelosi’nin ziyareti, Çin’in yoğun sansürlü sosyal medyasında baskın konu oldu ve birçok kullanıcı Pekin’i adayı işgal etmeye çağırdı ve erişimi engellemek için askeri müdahalenin olmamasından memnuniyetsizliğini dile getirdi. 22 milyon kişi Çin web sitesi WeChat’te uçağının canlı kaydını izledi.

Çin’in Twitter benzeri platformu Weibo, Pelosi’nin inişinden hemen önce, Weibo’nun Tayvan’dan bahsetmeden aşırı geniş bant kapasitesini suçladığı düştü.

Pelosi’nin gelişinden kısa bir süre sonra, Çin ordusu Tayvan yakınlarında ortak hava ve deniz tatbikatları ve adanın doğusundaki denizde konvansiyonel bir füze denemesi başlattığını duyurdu ve resmi Xinhua Haber Ajansı Perşembe-Pazar günleri arasında Tayvan çevresindeki canlı ateş tatbikatlarını ve diğer tatbikatları açıkladı. .

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin ziyaretinin Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrara ciddi şekilde zarar verdiğini, “Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu ve Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ettiğini” söyledi.

READ  Canlı Fransa ikinci tur seçimleri: Macron ve Le Pen için seçmen katılımı yirmi yılın en düşük seviyesi

Pelosi’nin gelişinden önce, Çin savaş uçakları Tayvan Boğazı’nı bölen hattın üzerinden uçtu. Çin ordusu, Pelosi’nin ziyaretine yanıt olarak yüksek alarmda olduğunu ve “hedefli askeri operasyonlar” başlatacağını söyledi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby Salı günü Pelosi’nin gelişinin ardından yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in tehditleri veya saldırgan söylemleri tarafından “korkutulmayacağını” ve ziyaretinin bir kriz veya çatışmayı tetiklemesi için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Kirby, Çin’in Tayvan’a “ekonomik baskı” uygulayabileceğini ve bunun ABD-Çin ilişkileri üzerindeki etkisinin Pekin’in önümüzdeki günlerde ve haftalarda yapacağı hareketlere bağlı olacağını da sözlerine ekledi.

Çin’in hırsı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri yoktur, ancak ABD yasalarına göre kendisini savunması için gerekli araçları sağlamakla yükümlüdür. Çin, ABD yetkililerinin Tayvan ziyaretlerini adanın bağımsızlık yanlısı kampı için cesaret verici bir işaret olarak görüyor. Tayvan, adanın geleceğine yalnızca Tayvan halkının karar verebileceğini söyleyerek Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor.

Tayvan kabinesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ordunun teyakkuz seviyesini yükselttiğini söyledi. Adanın Savunma Bakanlığı, 21 Çin uçağının Salı günü hava savunma tanımlama bölgesine girdiğini ve Çin’in çevre sularda tatbikatlar yaparak büyük limanları ve şehirleri tehdit etmeye çalıştığını söyledi.

Güvenlik planlamasına aşina olan üst düzey bir Tayvanlı yetkili Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte, “Sözde tatbikat alanları Hint-Pasifik bölgesindeki en yoğun uluslararası kanallar arasındadır.”

Kişi, “Çin’in hırsını görebiliyoruz: Tayvan Boğazı’nın sularını uluslararası olmaktan çıkarmak ve Batı Pasifik’teki ilk ada zincirinin batısındaki tüm bölgeyi kendi etki alanı yapmak” dedi.

(Bu hikaye, 12. paragrafta Tiananmen’in yazımını düzeltir; bu hata serinin başlarında da meydana geldi)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

READ  "15 Dakikalık Şehir" Nasıl Uluslararası Bir Komplo Teorisi Haline Geldi?

Yimo Lee ve Sarah Wu tarafından ek raporlama. Tony Munro tarafından yazıldı. Kurgu Simon Cameron Moore ve Stephen Coates

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.