Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Geçen hafta boyunca bir GPS doğruluğu sorunu Garmin, Suunto ve Polar saatlerini etkiledi

Geçen hafta boyunca bir GPS doğruluğu sorunu Garmin, Suunto ve Polar saatlerini etkiledi

Son yedi gün içinde bir dosya var çok sayıda insan Bazı GPS saatlerinin doğruluk sorunları görmesiyle, GPS yörüngesi gerçeklikle dengelenir (genellikle belirli bir yönde). bu Genellikle görsel kalıbın doğru olabileceği GPS izlerine yol açarancak Doğru yerde değil. Yani, birisi gibi Şeritinizi biraz yana doğru değiştirinsonunda su üzerinde yürümenizi sağlayan veya binalardan geçmek. Alternatif olarak, garip vakuoller içerebilir veya Yanlış düpedüz çöp yangını. Teorik olarak, sorunun dün geceden itibaren çözülmesi gerekiyor.

bu Sorun özellikle Sony GPS yonga setlerine sahip olanları etkiledi.temelde bir sorunun tekrarı olan 18 ay önce oldu Bu etki çok daha büyüktü (çeşitli nedenlerle). İlk kez, sorun Yeni Yıl tatili hafta sonu boyunca meydana geldi ve bu şirketleri ilk kez gördünüz, bu da yanıt oranını önemli ölçüde yavaşlattı (ve ayrıca etkilenen insan sayısını artırdı).

Bu sefer, etki kesinlikle ölçülebilirdi (gelen kutumun onaylayabileceği gibi), ancak süre daha sınırlıydı. Başlangıçta insanları geçen Salı/Çarşamba (28/29 Haziran), ardından yine geçen hafta sonu ve haftanın ilk günlerinde (1 Temmuz – 5 Temmuz) etkiledi. Etkilenen saatlerin sayısı burada önemlidir ve son birkaç yılda piyasaya sürülen herhangi bir Garmin saati (ancak farklı bir yonga seti kullandıkları için çoğu 2022’de değil), tüm Suunto/Polar saatleri ve teorik olarak Vertix 2 (Buna rağmen, herhangi bir COROS raporu görmedim, bu yüzden farklı bir filtre koymuş olabilirler).

GPS Yanlış

Bunlar kabaca aşağıdaki saatler olacaktır (Garmin’in sahip olduğu bu saatlerin 29 milyon çeşidine ek olarak):

– Garmin Öncüsü 45/245/745/945/945 LTE / Fenix ​​​​6 / MARQ / Vivoactive 3/4 / Venu
– Garmin Edge 130 Plus, Edge 530/830/1030 Plus
– Garmin Enduro izle
– Garmin Instinct Series 1 ve Series 2. Saatler
– Polar Vantage Serisi, Grit Serisi, Pacer Serisi
– Suunto 5/5 Peak ve Suunto 9/9 Peak

READ  Cüzdan ve Sağlık uygulamasının iOS 17'deki iddia edilen yeniden tasarımlarının maketlerinde görünüyor

Yine, yukarıdaki liste ayrıntılı değildir. Özellikle denizcilik, golf ve navigasyon gibi çeşitli departmanlarda neredeyse aynı saatleri kullanan Garmin’den etkilenen birçok saat var. Ek olarak, bu teorik olarak Wahoo RIVAL & COROS saatlerini (Vertix 2 hariç) etkileyecektir, ancak orada sorun yaşayan herhangi bir insan vakası bulamıyorum. Bu, rapor edildikleri veya hafifletici faktörler koydukları anlamına gelir.

Bu arada, Garmin ve COROS saatler etkilenmez:

Garmin Fenix ​​​​7 & Tactix 7 Serisi
Garmin EPIX Serisi
Garmin Öncüsü 255. Serisi
Garmin Öncüsü 955 Serisi
Garmin Edge 1040. Serisi
Koros Tepe 2

Tüm bu saatler, burada etkilenmeyen farklı bir MediaTek/Airoha çok bantlı yonga seti kullanıyor.

Dava ile ilgisi var efemeris veri dosyası, ayrıca EPO (Genişletilmiş Tahmin Yörüngesi) veya Sürekli Tahmin Takvimi (CPE) olarak da adlandırılır. Veya sadece uydu ön önbellek dosyası. Bu, cihazınıza sık sık (genellikle birkaç günde bir) gönderilen dosyadır. Bu dosya, dışarı çıktığınızda saatinizin neredeyse anında GPS uydularını bulmasını sağlayan şeydir. Temelde uyduların önümüzdeki birkaç gün ya da bir hafta kadar nerede olduğunu gösteren bir hile sayfası.

Saatinizin veya bisiklet bilgisayarınız, saatinizin nasıl bağlandığına bağlı olarak bu dosyayı telefonunuzdan, WiFi’nizden veya USB’nizden Bluetooth Smart aracılığıyla otomatik olarak alır. Çoğu şirket, saatiniz senkronize edildiğinde ve yeni bir sürüme ihtiyacınız olduğunda bunu sunar. Yani sizin açınızdan hiçbir şey yapmıyorsunuz – arka planda sessizce oluyor. Bu dosyadaki veriler yanlıştı, bu nedenle saatinizin o ilk birkaç dakika için kullandığı veriler de yanlış – sonuç olarak ofset.

bu İyi haber şu ki, düzeltme basit: Sadece Saatinizi senkronize edin Güncellenmiş bir sürüm için. Garmin, örneğin saatiniz telefonunuza bağlıysa, dün geceden itibaren sorunu çözecek yeni bir EPO dosyası indirmeniz gerektiğini söylüyor. Garmin ayrıca bunun tekrar olmamasını sağlamak için bloklar koyduklarını söylüyor. Bunu 18 ay önce de söylemelerine rağmen, benim varsayımım, Sony’nin bu sefer yaptığı her şeyin, geçen seferki gibi yeni ve farklı bir şekilde bozduğu yönünde.

READ  Octopath Traveler II, PS5, PS4, Switch ve PC için duyuruldu

Bununla, insanların neler olup bittiğini ve nasıl düzeltileceğini anlamalarına yardımcı olacağını umuyoruz.

Okuduğunuz için teşekkürler!