Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Genç pilot rekor uçuş denemesinin ortasında Kenya’ya indi

Genç pilot rekor uçuş denemesinin ortasında Kenya'ya indi

Dünyayı tek başına seyahat eden en genç insan olmaya çalışan 16 yaşındaki bir öğrenci, Çarşamba günü küçük uçağını Kenya’nın başkenti Nairobi’ye indirdi.

İngiltere ve Belçika çifte vatandaşlığına sahip olan Mac Rutherford, Mart ayında Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında yolculuğuna başladı ve dünya turu yaptığında 18 yaşında olan vatandaşı Travis Ludlow’un şu anda sahip olduğu Guinness Dünya Rekoru’nu kapmak istiyor. geçen sene.

Rutherford, Wilson Havalimanı’nda ultra hafif, iki kişilik uçağına bindikten sonra, “Bu yolculukta genç insanlara hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham vermeyi umuyorum,” dedi.

Uçak üreticisi Shark Aero, uçuşu çok riskli buldu ve Rutherford projesinde yer almayı reddetti.

Şirket web sitesinde, “Mac şüphesiz yetenekli bir pilot. Ancak belirli bir risk seviyesinden kaçınılamayan uçuşlar için minimum yaşı mümkün olan en düşük noktaya çekmek konusunda kendimizi rahat hissetmiyoruz” dedi.

Rutherford’un gezisi, Orta Doğu, Asya ve Kuzey Amerika’ya gitmeden ve nihayet Avrupa’ya dönmeden önce Afrika ve Hint Okyanusu’ndaki dört ülkeyi daha ziyaret ettiğini görecek.

Pilot bir aileden gelen Rutherford, ilk kez yedi yaşında babasının yanında oturarak uçağa pilotluk yaptı.

On beş yaşında dünyanın en genç pilotu oldu ve şimdi onun izinden gidiyor. ablası Zara19 yaşında dünyanın çevresini uçan en genç kadın oldu.

Çölde uçarken görünürlüğün zor olduğunu, ancak manzaranın bunu fazlasıyla telafi ettiğini söyledi.

“Beni hayal kırıklığına uğratmadı, Sahra çevresindeki ve Kenya’daki manzaraları kesinlikle sevdim” dedi.

READ  Artan kanıtlara rağmen, Trump'ın davası zorluklarla karşılaşabilir