Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Mariupol’da daha fazla Ukraynalı savaşçının teslim olduğunu söyledi

Rusya, Mariupol'da daha fazla Ukraynalı savaşçının teslim olduğunu söyledi
  • Çoğu yaralı olan Ukraynalı askerler, Rus kontrolündeki kasabalara taşındı.
  • ABD, Kiev Büyükelçiliğini yeniden açtı
  • Ukrayna, sabotajcıların bir Rus zırhlı trenini hedef aldığını söyledi

Kiev/MARIPOL, Ukrayna, 19 Mayıs (Reuters) – Rusya’nın kontrolündeki Mariupol’da yaklaşık 700 ek Ukraynalı savaşçı teslim olurken, Moskova güneydeki büyük kazanımları pekiştirirken, ABD büyükelçiliğini yeniden açan en son Batılı ülke oldu . Kiev’de.

Ukrayna, Mariupol’daki garnizonuna istifa etmesini emretti, ancak Avrupa’nın on yıllardır süren en kanlı savaşının nihai sonucu hala çözülmedi.

Bölgeyi kontrol eden Rus yanlısı ayrılıkçıların lideri Denis Pushlin’e göre, yerel haber ajansı DNA’ya atıfta bulunarak, kıyı kentinin Azovstal çelik fabrikalarında son direnişini gösteren Ukraynalı savaşçıların üst düzey liderleri hala tesiste bulunuyor. Çarşamba.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ukraynalı yetkililer, savaşçıların akıbeti hakkında kamuoyuna yorum yapmaktan kaçındı.

Askeri sözcü Oleksandr Motozynik düzenlediği basın toplantısında, “Devlet, askerlerimizi kurtarmak için mümkün olan her şeyi yapıyor.” “Kamuya verilecek herhangi bir bilgi bu süreci tehlikeye atabilir.”

Ukrayna Salı günü 250’den fazla savaşçının teslim olduğunu doğruladı, ancak içeride kaç kişi olduğunu söylemedi.

Çarşamba günü Rusya, 694 savaşçının daha teslim olduğunu ve toplamın 959’a ulaştığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal’da teslim olduktan sonra hastanede tedavi gören Ukraynalı savaşçıların videolarını yayınladı.

Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boychenko, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Kızıl Haç ve Birleşmiş Milletler’in görüşmelere dahil olduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Mariupol, Rusya tarafından bugüne kadar ele geçirilen en büyük şehir ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta başlayan işgalde ender bir zafer ilan etmesine izin veriyor.

Moskova, ABD’nin başka bir normalleşme işaretiyle Çarşamba günü büyükelçiliğinde operasyonlarına yeniden başladığını söylediği Kiev’den çekilmesinin ardından son saldırılarda güneydoğuya odaklandı.

READ  Rusya Ukrayna'yı işgal etti, ülke büyük Donbass saldırısına hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, “Ukrayna halkı mantıksız bir Rus işgali karşısında anavatanını savundu ve bunun sonucunda yıldızlar ve çizgiler bir kez daha büyükelçiliğin üzerinden uçtu” dedi.

Büyükelçilik sözcüsü Daniel Langenkamp, ​​az sayıda diplomatın başlangıçta misyon personeline geri döneceğini, ancak konsolosluk operasyonlarının hemen devam etmeyeceğini söyledi. ABD Senatosu daha sonra kıdemli diplomat Bridget Brink’i üç yıldır boş olan bir pozisyonu doldurmak için Ukrayna’nın büyükelçisi olarak onayladı. Daha fazla oku

Kanada, İngiltere ve diğer ülkeler de yakın zamanda büyükelçilik operasyonlarına yeniden başladı.

Moskova, komşusunu silahsızlandırmak ve itibarını zedelemek için “özel bir askeri operasyon” yürüttüğünü söyledi. Batı ve Kiev buna işgal için sahte bir bahane diyor.

NATO Uygulaması

Finlandiya ve İsveç, Ukrayna işgalinin ardından alınan bir karar ve Putin’in Ukrayna’ya saldırmak için bir neden olarak gösterdiği genişleme türü nedeniyle Çarşamba günü NATO üyeliği için resmen başvurdu.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Julian Smith, “iki ay içinde” gerçekleşebilecek acil bir katılım süreci çağrısında bulundu, ancak NATO üyesi Türkiye, onayının “teröristlerin”, yani Kürt militanların ve Fethullah Gülen’in takipçilerinin dönüşüne bağlı olduğunu söyledi.

Hem Finlandiya hem de İsveç, Soğuk Savaş sırasında askeri olarak bağlantısızdı.

Rusya planlar için misilleme tehdidinde bulunsa da, Putin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ittifak oraya daha fazla asker veya silah göndermedikçe NATO üyeliğinin sorun olmayacağını söyledi.

Finlandiya’nın devlet kuruluşu Gazum, Rusya’nın bu hafta Finlandiya’ya gaz tedarikini kesebileceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın Rusya’nın petrol, gaz ve kömür bağımlılığını 2027 yılına kadar sona erdirmesi için 210 milyar Euro’luk (220 milyar $) bir plan açıkladı. Devamını oku

Bu arada, Google (GOOGL.O) Yerel biriminin iflas başvurusunda bulunduğunu ve banka hesaplarına el konulduktan sonra faaliyetlerini kapatmak zorunda kaldığını söyleyerek Rusya’dan çekilen en son büyük Batılı şirket oldu. Daha fazla oku

READ  Ukrayna savaşının neden olduğu ticaret engelleri gıda fiyatlarını artırdı

Donbass saldırıları

Savaş cephesinde Rus kuvvetleri, ayrılıkçılar adına Moskova’nın üzerinde hak iddia ettiği doğu Donbass bölgesinde daha fazla toprak ele geçirmeye çalışarak ana taarruzlarına devam etti.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Aristoviç, Ukraynalı sabotajcıların işgal altındaki güneydeki Melitopol kentinde Rus askerlerini taşıyan zırhlı bir trenin önündeki rayları havaya uçurduğunu söyledi. Daha fazla oku

Sosyal medyada yayınlanan bir videoda, Ukrayna Bölgesel Savunma Gücü’nün trenin havaya uçurulduğuna dair daha önce yaptığı bir açıklamaya karşı çıkarak, “Devrimciler zırhlı treni havaya uçurmadıkları halde anladılar” dedi.

Aristoviç, olayın partizan hareketinin Rus güçlerini aktif olarak bozduğunu gösterdiğini söyledi.

Donbass’ın ana limanı olan Mariupol’un ele geçirilmesi, Moskova’ya Azak Denizi’nin tam kontrolünü ve doğu ve güney Ukrayna’da sürekli bir toprak parçası verdi.

Donbass’ın bir parçası olan Luhansk bölgesinin valisi, çok sayıda saldırı olduğunu söyledi.

Serhiti Gaidai Telegram’da, “Bugün bombalamanın çoğu Severodonetsk ve yakın köylerde gerçekleşti… Ruslar hala Lyschansk ve Bakhmut’u birbirine bağlayan Luhansk bölgesinin merkezinden ‘Yaşam Yolu’nu kesmeye çalışıyorlar” dedi.

(1 dolar = 0.9550 euro)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Kiev’deki Natalia Zenets ve Max Hunder ve Mariupol’daki bir Reuters gazetecisi.) Reuters ofisleri tarafından ek raporlama; Costas Pettas ve Stephen Coates tarafından yazıldı; Kurgu Rosalba O’Brien ve Richard Boleyn

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.