Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

George Lucas, filmlerin ‘tamamen beyaz adamlar’ olduğunu söyleyen ‘Yıldız Savaşları’ eleştirmenleri hakkında konuşuyor

George Lucas, filmlerin ‘tamamen beyaz adamlar’ olduğunu söyleyen ‘Yıldız Savaşları’ eleştirmenleri hakkında konuşuyor

George Lucas, Cuma günü Cannes Film Festivali’nde yaptığı konuşmada ilk altı “Yıldız Savaşları” filmine yönelik eleştiriler hakkında samimi bir şekilde konuştu.

Lucas, festivalin fahri Altın Palmiye ödülünü almadan önce dizinin başarısından bahsederken, yıllar içinde aldığı bazı olumsuz yorumlardan bahsetti.

Lucas film eleştirmenleri hakkında “‘Hepsi beyaz adam’ diyecekler” dedi. “İnsanların çoğu yabancı! Buradaki fikir, insanları oldukları gibi kabul etmeniz gerektiği, ister büyük ister kürklü olsun, ister yeşil tenli falan olsun. Buradaki fikir, tüm insanların eşit olmasıdır “

Lucas, Yıldız Savaşları evreninde ayrımcılığa uğrayan tek canlının robotlar olduğunu söyledi.

“Bu, insanların her zaman bir şeye karşı ayrımcılık yaptığını ve er ya da geç olacağı şeyin bu olacağını söylemenin bir yoluydu” dedi. “Demek istediğim, ‘Bu robotlara güvenemeyiz’ diyerek zaten yapay zekayla başlıyoruz.”

Irk konusuna gelince Lucas şunları söyledi: “İlkinde birkaç koyu tenli Tunuslu vardı, ikincisinde Billy Williams vardı, ikincisinde Billy Williams vardı ve ikincisinde de birkaç siyahi vardı. derisi yüzülmüş Tunuslular.” [prequels]Onların da eleştirdiği, Sam Jackson’ım vardı. Ve Lando gibi bir pislik değildi. “En iyi Jedi’lardan biriydi.”

Lucas ayrıca “Yıldız Savaşları” filmlerinde kadınların canlandırılmasına yönelik eleştirilere de şöyle yanıt verdi: “Sizce bu hikayelerdeki kahramanlar kimler? Prenses Leia sizce neydi? O isyanın başıdır.” “Her şeyi bilen, hiçbir şey yapamayan ve bu palyaçolarla isyanı kurtarmaya çalışan bu gürültücü adamla hiçbir şey bilmeyen küçük çocuğu ele geçiren kişi… Kraliçe Amidala için de aynı şey geçerli.” “

Şöyle devam etti: “Bir kadını pantolonuna sokup ondan şampiyon olmasını bekleyemezsiniz. Elbise giyebilirler, istediklerini giyebilirler. Bu onların beyinleri ve düşünme, planlama ve lojistik yapma yetenekleridir. İşte kahraman bu.”

Lucas, cumartesi günü festivalin kapanış töreninde kendisine takdim edilecek fahri Altın Palmiye’yi almak için Cannes’da bulunuyor. Kendisi “Star Wars” ve “Indiana Jones” serilerinin arkasındaki vizyon sahibi kişidir ve Lucasfilm’in, video oyunu yan kuruluşu LucasArts’ın, VFX şirketi Industrial Light and Magic’in ve üst düzey ses tasarım sistemi THX’in kurucusudur.

READ  Tüm hile kodları ve eklenti modları - LEGO Star Wars: Skywalker Saga Wiki Kılavuzu

Lucas, Palme d’honour’u duyururken yaptığı açıklamada, “Cannes’ın kalbimde her zaman özel bir yeri olmuştur” dedi. “İlk filmim ‘THX-1138’, Yönetmenlerin On Beş Günü adlı yeni bir programda gösterilmek üzere seçildiğinde şaşırdım ve heyecanlandım. O tarihten bu yana çeşitli vesilelerle festivale geri döndüm. yazar, yönetmen ve yapımcı. Bu özel takdir beni gerçekten onurlandırdı. Bu benim için çok şey ifade ediyor.”

“Indiana Jones”un son devamı olan “The Dial of Destiny”nin prömiyeri geçen yıl Cannes’da yapıldı ancak Lucas’ın festivale katılmaması, 77. festivaldeki görünümünü daha da özel kıldı. Lucas, bu yılki Croisette Festivali’nde, aralarında bilimkurgu draması Megalopolis’in ilk gösterimini yapan Francis Ford Coppola ve Vietnam draması Oh, Canada’yı festivale getiren Paul Schrader’ın da bulunduğu çok sayıda yönetmene katılıyor.