Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gerhard Schroeder, Rosneft’ten istifa etmediği için imtiyazları elinden alındı

Gerhard Schroeder, Rosneft'ten istifa etmediği için imtiyazları elinden alındı
Makale eylemleri yüklenirken yer tutucu

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder, Rus enerji devi Rosneft’in yönetim kurulundaki görevinden istifa etmesi için Avrupa Birliği’nin yanı sıra partisinin de baskısıyla karşı karşıya.

Perşembe günü, Schroeder’in ofisinden ve personelinden alınan bilgilere göre, Alman Yeşiller Partisi Sözcüsü. Duyuru, üç Alman siyasi partisinin temsilcilerinin bir basın toplantısında yaptığı açıklamadan bir gün sonra geldi. açıklama Parlamento Bütçe Komisyonu, eski başbakanların herhangi bir resmi görevinin bulunup bulunmadığına ilişkin haklarına ilişkin yeni bir düzenleme yapıyordu.

Aynı hafta içinde bir taslak karar Avrupa Parlamentosu’nun en büyük dört partisi tarafından sunulan AB yasama organı, Schroeder’in Rosneft’ten istifa etmesini “şiddetle talep ediyor”. Eski Alman liderden, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali ışığında Rus şirketlerinden ayrılan diğer birçok Avrupalı ​​politikacının izinden gitmesini açıkça istiyor.

Putin’in eski danışmanı ve arkadaşı Almanya’daki Rus ihtilafının merkezinde

Kararın taslağını hazırlayanlardan ve Avrupa Parlamentosu’nun merkez sağ üyelerinden Marcus Ferber şunları söyledi: Reuters Devlet kontrolündeki büyük bir şirkette üst düzey bir pozisyonun, Schroeder’in “fiili olarak Rusya ile yakın işbirliği yaptığı” anlamına gelmesi.

Teklifinin aynı zamanda Schroeder’i bir başka büyük Rus enerji şirketi olan Gazprom’un yönetim kurulunda görev almaktan caydırmayı amaçladığını da sözlerine ekledi. Ferber de var için çağırdı Schroeder AB yaptırım listesine eklendi ve eski Alman liderin mal varlıkları donduruldu

Yorum için Schroeder’e ulaşılamadı.

Eski şansölye, Almanya ile Rusya arasındaki derin enerji bağlarının vücut bulmuş hali haline geldi – Berlin’in şimdi kısıtlamaya çalıştığı bir ilişki. Schroeder kolaylaştırmada etkili oldu kuzey akışı 2 anlaşmaRus sahalarını doğrudan Almanya’ya bağlayan 11 milyar dolarlık bir doğal gaz boru hattıdır. Şu anki başbakana kadar Berlin için bir sorundu. Olaf SchulzUkrayna’da savaşın başlamasından iki gün önce projenin onayını askıya aldı.

READ  Taliban Afganistan'da kadınlara tepeden tırnağa örtünmelerini emrediyor: 'Kardeşlerimizin haysiyetle yaşamasını istiyoruz'

Mart ayında, Schroeder ile aynı partide olan Schultz, Yerel basına anlattı Rus şirketleriyle bağları kesmek doğru hareket tarzıdır. Schulz, Schroeder’in Almanya’ya olan taahhütlerinin görevden ayrıldığında sona ermediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgalinin başladığını duyurduğu 24 Şubat’tan bu yana, eski başbakana yönelik halkın öfkesi arttı. Schroeder, Rus ordusu bunun için uluslararası kınamayla karşı karşıya kalsa bile, kendisini Kremlin liderinden uzaklaştırmamayı seçti. vahşet karşı taahhüt Ukrayna’nın sivil nüfusu.

Son zamanlarda Röportaj New York Times ile Schroeder, Putin’in savaşını bir hata olarak nitelendirdi ve Bucha’da Ukraynalı sivillerin öldürülmesinin soruşturulması gerektiğini söyledi. Ancak Putin ile arkadaşlığını reddetmeyi reddetti ve Bucha’da akan kanın Rusya cumhurbaşkanı tarafından emredilmediğini söyledi.

Berlin’deki Loveday Morris bu rapora katkıda bulundu.