Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gizli bir kurşun lahitte keşfedilen Romalı bir aristokratın iskelet kalıntılarıCNN

Arkeologlar, Kuzey İngiltere’de bir Romalı aristokratın kalıntılarını keşfettiler.

1000 yıldan daha eski olduğuna inanılan kimliği belirsiz kadına ait iskelet, geçen yıl Leeds şehrinde gizli bir mezarda kurşun bir tabutun içinde bulundu.

62 kişinin kalıntıları, Garforth yakınlarındaki daha önce bilinmeyen bir arkeolojik alanda bulundu. Arkeologlardan oluşan bir ekip tarafından ortaya çıkarılan alanda erkek, kadın ve 23 çocuk gömüldü.

Ölülerin geç Roma ve erken Sakson dönemlerine ait olduğu düşünülüyor, çünkü her iki dönemin de ölü gömme adetleri mezarlarda bulunuyor. basın bülteni Pazartesi günü Leeds Belediye Meclisi tarafından gönderildi.

West Yorkshire Ortak Hizmetleri’nin baş arkeologu David Hunter Pazartesi günü CNN’e yaptığı açıklamada, keşfin ticari bir müteahhidin belediyeye planlama izni için başvurmasının ardından gün ışığına çıktığını söyledi.

Sitenin arkeolojik bir araştırması – tam yeri açıklanmadı – kalıntıların geçen baharda bulunmasına yol açtı.

CNN’e konuşan Hunter, “Kesinlikle umduğumuzdan fazlasını aldık” dedi. Daha önceki kazılarda yakınlarda Roma ve Anglo-Sakson yapıları buldukları için ekibinin bölgenin arkeolojik açıdan ilgi çekici olabileceğine inanmak için nedenleri olduğunu söyledi. Ancak burada 62 mezar bulmayı beklemiyorduk” dedi.

Ekip, bölgede bulunan gömme uygulamalarına dair kanıtların, Sakson mezarlarıyla birlikte erken Hıristiyan inançlarına işaret edebileceğini söyledi. Ayrıca bıçak ve çanak çömlek gibi kişisel eşyalar da buldular.

Bir kurşun tabutu “çok nadir” olarak tanımlayan Hunter, “Kurşun kapak daha büyük bir ahşap tabutun astarıdır, bu nedenle çok yüksek statülü bir Roma nesnesidir” dedi.

Tabut ayrıca, ekibin içinde gömülü olan kişi hakkındaki şüphelerini güçlendiren mücevher parçaları da içeriyordu.

Arkeologlar, 1.600 yıllık mezarın, yaklaşık 400 yılında Roma İmparatorluğu’nun çöküşü ile daha sonraki Anglo-Sakson krallıklarının kurulması arasındaki önemli ve büyük ölçüde belgelenmemiş geçişi anlamalarına yardımcı olacağını umuyor.

Basın açıklamasına göre, Romalılar Britanya’yı terk ettikten sonra West Yorkshire, Wharf, Dun Falaise, York Valley ve Benin arasında bulunan Elmet Krallığı’nda bulunuyordu.

Romalılar ayrıldıktan sonra bile, Elmet de dahil olmak üzere birçok bölge, Anglosaksonlarınkiyle birlikte Roma kültürünün unsurlarını sergilemeye devam etti. Bu yaklaşık 200 yıl devam etti.

Kazıyı “olağanüstü” olarak nitelendiren Hunter, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu, eski Britanya ve Yorkshire’ın gelişimini anlamamız için potansiyel olarak büyük önem taşıyan bir keşif.

“Aynı gömü alanını kullanan iki topluluğa sahip olmak çok sıra dışı ve bu mezarı kullanımlarının örtüşüp örtüşmediği, buluntunun önemini belirleyecek.”

Keşfedilmemiş kalıntılar erkekleri, kadınları ve çocukları içeriyordu.

Kalıntılar, ekibin kesin zaman çerçevelerinin yanı sıra bireylerin diyetlerinin ve atalarının ayrıntılarının belirlenmesine yardımcı olacağını umduğu karbon tarihlemesi de dahil olmak üzere test ve analize tabi tutulacak.

Sitenin kazılmasına kısmen, civardaki daha önceki kazılarda Geç Romanesk taş binaların ve az sayıda Anglo-Sakson tarzı yapının ortaya çıkması gerçeği neden oldu. Sonuçlar yeni açıklandı çünkü ilk testlerin yapılabilmesi için sitenin güvenli kalması gerekiyordu.

Alanın amiri Kylie Buxton, bültende, “Her arkeologun hayali, ‘hayatta bir kez’ bir alanda çalışmaktır ve bu kazıları denetlemek benim için kesinlikle yüksek bir kariyer.” Dedi.

Bulgunun analizi tamamlandıktan sonra – Hunter’a göre bir veya iki yıl sürebilecek bir süreç – ana lahitin Leeds Şehir Müzesi’nde sergilenmesi bekleniyor.

READ  Yellen: ABD'nin Rusya'nın resmi varlıklarına el koyması yasal değil