Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ruslar tekrar yaklaşırken Ukrayna, kurtarılan şehirden tahliye emri verdi

Kupyansk, Ukrayna (CNN) Topçu ateşi geceleri daha da kötüleşir, bu yüzden Lyuba ve kocası el ele tutuşur. Onları güvende tutuyor, diyor üzgün bir şekilde başını sallayarak. Bir ay önce çok kötü bir gecede bombalandıktan sonra bahçesinden geriye kalanlarda duruyor.

Komşularının evi bombalama sonucu yerle bir oldu ve Liuba ile kocası mutfak zeminine fırlatıldı. Surhi’nin üzerine buzdolabıyla düştüğünü ve şans eseri fiziksel yaralanmadan daha fazla sarsıldığını söylüyor. Ancak gitmeyecekler.

CNN’e konuşan Lyuba, “Burası bizim evimiz” dedi. “Ruslar değil. Sıcaklığın yanı sıra kovalardan topladığımız yağmur sularıyla da hayatta kalacağız.”

Lyuba ve kocası, tehlikelere rağmen Kupyansk’ta kalmaya kararlıdır.

Güvenlik nedeniyle sadece ilk isimlerini veren Lyuba ve Serhiy, Kupyansk’ta yaşayan son 2 bin 500 kişi arasında yer alıyor. Ukrayna Cephe hattının hiçbir zaman uzak olmadığı ve Ukrayna makamlarının tekrar geri döneceğinden korktuğu Kuzeydoğu Kharkiv.

Kupyansk polis şefi Konstantin Tarasov, Şubat ortasından bu yana topçuların gürültüsünün – giden ıslıkların tüm sıkıcı gürültüsü – endişe verici bir şekilde yaklaştığını söylüyor. Rus mevzileri, Eylül ayında bir Ukrayna karşı saldırısına yenilmeden önce işgalin başlangıcında ele geçirdikleri bir şehirden şu anda 8 milden daha yakın.

Geçen hafta Ukrayna makamları, “devam eden” Rus bombardımanı nedeniyle Kobyansk’ın en savunmasız sakinlerinin zorunlu tahliyesi emrini verdi.

Tahliyelere katılan gönüllülerden biri olan Dmytro Kovalov, “Her yere aranacak telefon numaralarıyla birlikte ücretsiz tahliyelerle ilgili işaretler astık” dedi.

Kovalov, CNN’e “Bombalama yoğunlaştıkça daha fazla insan kaydoluyor. Ancak daha sonra internet iki gün boyunca kesildiği için bağlanamadılar” dedi. “Bu yüzden körü körüne adresleri ziyaret etmeye, kapıları çalmaya başladık. Ama bazıları gitmeyi reddediyor. Evlerini terk etmek istemiyorlar ve Rusların püskürtüleceğini umuyorlar.”

READ  ABD, Rusya'daki suikastın arkasında Ukraynalıların olduğuna inanıyor

Yetkililer, gönüllü olmalarına rağmen çoğu günlerde sekiz ila 40 tahliyeyi yönettiklerini söylüyor.

Bir Kupyansk polis sözcüsüne göre, geçen hafta itibariyle şehirde hala 350 çocuk ve 363 engelli bulunuyordu. Sık sık yapılan bombalamalara ek olarak, bir yılı aşkın süredir devam eden savaşın altyapıya verdiği hasar nedeniyle, şehre giriş ve çıkış yapan birçok yol ve köprü de dahil olmak üzere, şehre erişim de zor.

Ana pazar da moloz haline getirildi ve geri kalan kasaba halkı toprak yol boyunca karton kutularda ellerinden geleni alıp satmaya zorlandı. Bombalama sesi yaklaşıyorsa, yerleştirilen her şey kolayca paketlenebilir.

Derme çatma pazar tezgahında görülen Lida, sürekli bombalanmaya rağmen şehirde kalacağını ve olduğu yerde saklanacağını söylüyor.

Önüne serilen ürünlerin arasına sarı tütsülenmiş balıkları yığan Lida, gelen ve giden top sesleri konusunda uzman olduğunu söylüyor. Geçen yıl altı ay Rus işgali altında yaşadı. CNN’e bu sefer de Kupyansk’tan transfer edilmeyeceğini söyledi.

“Biz fare değiliz!” Güvenlik nedenleriyle sadece ilk adını veren Lida dedi. “Ayrıca biz gidersek komutayı kim alacak?”

Polis şefi Tarasov, oturduğu yerden yaklaşık 100 metre ötede, CNN’e bir Rus Grad füzesinin birkaç gün önce derme çatma bir uyuşturucu dispanserine neler yaptığını gösterdi. Ancak enkaz ve füze kalıntılarının ötesinde görülecek pek bir şey kalmadı. Tarasov, şehir merkezine yaklaşmaya çalışan Rusların yaptığı şeyin bu olduğunu ve hayatta kalmaya çalışırken kalan birkaç sivili hedef aldığını söyledi.

Ancak Lida bundan etkilenmez.

“Fark ne?” diye sordu. “Kharkov’u da bombalıyorlar. Orada hayatta kalacağıma dair bir kesinlik var mı? Hayır. O yüzden burada kalıp elimizden geldiğince evlerin arkasına veya bir yere saklanacağız.”

Binaların çoğu amansız saldırıların izlerini taşıyor ve birçoğu yıkıldı. Kobyansk’ta kalan son iki bin sivil için saklanacak fazla bir yer kalmadı.

READ  İtalya'daki siyasi dram seçimleri nasıl zorladı?