Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google I/O: Project Astra uygulamalı

Google I/O: Project Astra uygulamalı

Her zaman olduğu gibi, Google G/Ç 2024 Bu tam bir haber ve duyuru kasırgasıdır. Bu yıl donanım, Android veya Chrome’a ​​odaklanmak yerine Google, geliştirici konferansının çoğunu bizi şuna ikna etmeye harcadı: Yapay zeka özellikleri Önceliği hak ediyor. Böyle bir proje, kısmen konuşabileceğiniz ve aynı anda nesneleri ve insanları tanımak için bir kamerayı kullanabilen bir multimedya yapay zeka asistanı olan Project Astra’dır.

“Neredeyse” diyorum çünkü demodan sonra Gemini’nin bu kısmının henüz emekleme aşamasında olduğu anlaşıldı. Project Astra ile birkaç kısa dakika geçirdim. Piksel 8 Pro Gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığını görelim. Bunu sonuna kadar test edecek veya kandırmaya çalışacak zamanım olmadı, ancak bir Android kullanıcısı olarak geleceğin nasıl görünebileceğine dair bir fikir edindim.

Ona neredeyse her şeyi sor

Project Astra’nın amacı gerçek dünyada da size rehberlik eden bir asistan gibi olmaktır. Nesneleri, yüzleri, ruh hallerini ve dokuları tanımlayarak ortamınızla ilgili soruları yanıtlayabilir. Ayrıca bir şeyi en son nereye koyduğunuzu hatırlamanıza da yardımcı olabilir.

Demo odasındaki başka bir demo olan Project Astra’nın Pictionary modunun önizlemesi.
resim: Floransa İyonu/Gizmodo

Project Astra için seçilebilecek dört farklı demo vardı. Gemini’den farklı girdilere dayalı bir hikaye oluşturmasını isteyen Hikaye Anlatıcı modunu ve temelde bir bilgisayar karalama tahmin oyunu olan Pictionary modunu içerir. Ayrıca yapay zekanın aynı başlangıç ​​harfine sahip kelimeleri bulma becerisini gösterdiği bir aliterasyon modu ve ileri geri sohbet etmenize olanak tanıyan ücretsiz bir form da vardı.

Aldığım demo, Pixel 8 Pro’daki Serbest Form sürümüydü. Grubumdaki başka bir gazeteci bunu doğrudan istedi, bu nedenle demolarımızın çoğu cihazı ve bu Asistan benzeri modu birlikte kullanmaya odaklandı.

Elinde telefon tutan kişiyi gösteren Pixel 8 pro ve Astra projesi tutan bir kişinin resmi

Gemini kişinin elindeki telefonu doğru bir şekilde tanımlar.
resim: Floransa İyonu/Gizmodo

Gemini, kamerayı başka bir gazeteci olan Pixel 8 Pro’ya doğrultarak konunun bir kişi olduğunu tespit edebildi ve biz de kendisine bu kişinin erkek olarak tanımlandığını açıkça söyledik. Daha sonra telefonunu tuttuğu doğru bir şekilde tespit edildi. Daha sonraki bir soruda grubumuza kıyafetlerini sordum. Genel olarak “gündelik giyinmiş gibi görünüyor” cevabını verdi. Daha sonra ona ne yaptığını sorduk ve Project Astra güneş gözlüğü takıyormuş gibi göründüğünü (öyleydi) ve sıradan bir poz verdiğini söyledi.

Pixel 8 Pro’yu kısa bir süre tuttum. Gemini’nin yapay saksıyı doğru tanımasını sağladınız. Onlar lalelerdi. İkizler kendilerinin de renkli olduklarını fark eder. Oradan başka ne yapacağımdan emin olamadım ve sonra zamanım doldu. Girdiğimden daha fazla soruyla ayrıldım.

Pixel 8 Pro tutan bir kişinin fotoğrafı

Gemini, yapay çiçeklerin lale olduğunu doğru bir şekilde tespit etti.
resim: Floransa İyonu/Gizmodo

Google’ın yapay zekası ile bu bir inanç sıçraması gibi görünüyor. Bir kişinin kimliğini ve eylemlerini tanımlamanın, kör veya görme engelli bir kişiye çevrelerindeki dünyada gezinirken yardımcı olacak bir erişilebilirlik aracı olabileceğini görebiliyorum. Ancak bu gösterinin amacı bu değildi. Bu, Project Astra’nın yeteneklerini ve onunla nasıl etkileşime gireceğimizi göstermek içindi.

En büyük sorum şu: Project Astra gibi bir şey Android cihazlarda Google Asistan’ın yerini alacak mı? Sonuçta bu yapay zeka, eşyalarınızı nereye koyduğunuzu hatırlayabilir ve nüansları yakalayabilir; en azından demoda aktarılan şey budur. Google’da sorduğum birkaç kişiden yanıt alamadım. Ancak Android’in geleceğinin, telefonla etkileşimde bulunmak için dokunmaya daha az, konuşmaya daha çok bağımlı olacağına dair güçlü bir inancım var.

READ  İşte oyuncuların neden Street Fighter 6 girişiyle sorun yaşadıklarının bir dökümü