Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google, Yapay Zekalı Chatbot Bard’ı YouTube, Gmail ve Daha Fazla Bilgiye Getiriyor

Google, Yapay Zekalı Chatbot Bard’ı YouTube, Gmail ve Daha Fazla Bilgiye Getiriyor

Mart ayında Google, Bard adında bir yapay zeka sohbet robotunu piyasaya sürdü. Bu, Google’ın OpenAI’nin son derece popüler ChatGPT’sine yanıtıydı.

Ancak Bard, ChatGPT’ye göre daha az gelişmiş yapay zeka kullandı. Daha az yetenekli ve daha az konuşkan biri olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç hafta içinde Google, aracı gelişmiş teknolojiyle yeniledi, ancak ChatGPT halkın dikkatini çeken sohbet robotu olmaya devam etti.

Salı günü Google, Bard’ı Gmail, Dokümanlar ve YouTube gibi en popüler tüketici hizmetlerine bağlayarak ChatGPT’ye geçme planını açıkladı. Yeni özelliklerle Google, Cool’u şirketin geniş çevrimiçi ürün yelpazesine bağlama yönünde bir adım attı.

Bard, ChatGPT kadar ilgi görmedi. Ağustos ayında ChatGPT, masaüstü ve mobil web üzerinde yaklaşık 1,5 milyar ziyaret gerçekleştirdi; bu rakam, Google’ın yapay zeka aracının ve diğer rakiplerinin elde ettiği rakamın üç katından fazla. BenzerWeb’den verilerbir veri analiz şirketi.

Ancak Google’ın Bard’ın ürün lideri Jack Krawczyk, bir röportajda Google’ın chatbot’unun çekiciliğini sınırlayan sorunların farkında olduğunu söyledi. Bay Krawczyk, kullanıcıların şirkete “Düzenli ve yeni, ancak kişisel hayatımla pek bütünleşmiyor” dedi.

Google’ın Bard Extensions adını verdiği sürüm, OpenAI’nin sürümünü takip ediyor Mart ayında duyuru Chatbot’un Expedia, Instacart ve OpenTable dahil olmak üzere diğer şirketlerin güncellenmiş bilgilerine ve üçüncü taraf hizmetlerine erişmesine olanak tanıyan bir ChatGPT eklentisi.

En son güncellemelerle Google, uçuşları, otelleri ve haritaları entegre ederek arama motorunun bazı yeteneklerini kopyalamaya çalışacak, böylece kullanıcılar seyahat ve ulaşım aramaları yapabilecek. Bard, kullanıcıların hangi e-postaları kaçırdıklarını ve bir belgedeki en önemli noktaların neler olduğunu sormalarına olanak tanıyan kişisel bir asistan olmaya yaklaşabilir.

Google, Bard’ın web sitesindeki kullanıcıların chatbot’a sordukları sorgulara göre Google aramaları yapmalarına olanak tanıyan “Google It” düğmesini yenileyerek bu sorunların çözümüne yönelik bir adım attığına inanıyor.

Artık bu düğme Bard’ın yanıtlarını tekrar kontrol edecek. Google bir iddiaya yüksek güven duyduğunda ve bunu kanıtlarla destekleyebildiğinde, metni yeşil renkle vurgulayacak ve bilgiyi destekleyen başka bir web sayfasına bağlantı verecektir. Google bir iddiayı destekleyecek gerçekleri bulamadığında metin turuncu renkle vurgulanır.

Bay Krawczyk, “Yalnızca yanıtımıza güven göstermekle kalmayıp, aynı zamanda hata yaptığımızda bunu kabul ederek Bard’ı daha güvenilir hale getirmeye gerçekten kararlıyız” dedi.

Pek çok teknoloji şirketi, öğrenmek için büyük miktarda veriye ihtiyaç duyan Bard ve diğer sohbet robotlarına güç veren sözde büyük dil modelleri geliştirmek için milyarlarca dolar harcadı. Bu durum, Google gibi şirketlerin tüketici bilgilerini nasıl kullandığına ilişkin endişeleri artırdı.

Şirket, Bard’ın bu bilgiyi nasıl kullanacağına ilişkin endişeleri gidermeye çalıştı.

Bard’ın ürün yönetimi direktörü Yuri Pinsky bir blog yazısında “Kişisel bilgilerinizi korumaya kararlıyız” diye yazdı. “Workspace uzantılarını kullanmayı seçerseniz Gmail, Dokümanlar ve Drive’daki içeriğiniz gerçek kişi olan incelemeciler tarafından görülmeyecek, Bard tarafından size reklam göstermek için kullanılmayacaktır veya Bard’ın modelini eğitmek için kullanılmayacaktır.”

Bay Krawczyk, Bard’ın kullanıcıların gizliliğini koruyacağını söyledi ancak diğer Google hizmetlerinin bu tür verileri nasıl kullandığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Google ayrıca Bard’ın temel yapay zekası olan Pathways Dil Modeli 2’yi de güncelledi. Kullanıcıların 40’tan fazla dile resim yüklemesine olanak tanıyan özelliği genişletti. Google, kullanıcıların Bard konuşmalarını birbirleriyle paylaşmalarına olanak tanır, böylece yanıtları görebilir ve sohbet robotuna bu konuyla ilgili ek sorular sorabilirler.

Her ne kadar 200’den fazla ülke ve bölgede insanlar Bard’ı kullanabilse de Google, aracı hâlâ ürünün tamamı değil, “deneyim” olarak adlandırıyor.

READ  Google, sağlıkla ilgili sorularınızı yanıtlamak için yapay zekayı kullanıyor. Ona güvenmeli misin?

Bay Krawczyk, “Bunlar bu teknolojinin henüz ilk günleri ve derin yeteneklere sahip ancak onu kullanan insanlar tarafından iyi anlaşılması gerekiyor” dedi.