Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google’ın Bard sohbet robotu artık yanıtları Gmail, Dokümanlar ve Drive’da bulabiliyor

Google’ın Bard sohbet robotu artık yanıtları Gmail, Dokümanlar ve Drive’da bulabiliyor

Google’ın Bard AI sohbet robotu artık yalnızca web’den yanıt almakla kalmıyor, artık aradığınız bilgiyi bulmanıza yardımcı olmak için Gmail, Dokümanlar ve Drive’ı da tarayabiliyor. Yeni entegrasyonlaBard’dan bir e-postanın içeriğini bulup özetlemesi, hatta Drive’da sakladığınız bir belgedeki en önemli noktaları vurgulaması gibi şeyler yapmasını isteyebilirsiniz.

Google’ın uzantı olarak adlandırdığı bu entegrasyonlar için çok sayıda kullanım durumu vardır, ancak bunlar sizi belirli bir bilgi parçasını bulmak için bir yığın e-posta veya belgeyi taramak zorunda kalmanızdan kurtarmalıdır. Daha sonra Bard’ın bu bilgiyi bir grafiğe koymak veya madde işaretli bir özet oluşturmak gibi başka şekillerde kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik şu anda yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.

Bard’dan Gmail, Drive ve Dokümanlar’da bulduğu bilgilere göre görevleri gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz.
Jeff: Google

Bard’ın e-postanıza ve kişisel belgelerinize erişmesine izin vermek, gizlilik ve veri kullanımıyla ilgili endişeleri artıracak olsa da Google, bu bilgileri Bard’ın genel modelini eğitmek için kullanmayacağını ve gerçek kişi incelemecilerin bunu görmeyeceğini söylüyor. Sen de yapmıyorsun Sahibi Gmail, Dokümanlar ve Drive ile entegrasyonları çalıştırmak için. Google önce sizden kaydolmanızı isteyecektir ve bunu istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

Bard ürün müdürü Jack Krawczyk, bu özelliği kullanmak için diyor kenar Örneğin sorunuzun başına @mail ekleyerek Bard’ın doğrudan Gmail’inizde arama yapmasını sağlayabilirsiniz. Veya basitçe şunu sorabilirsiniz: “Yaklaşan seyahatimle ilgili bilgi için e-postamı kontrol edin.”

“Bu, ilk kez bir dil modeli ürününün kişisel verilerinizle gerçekten bütünleşmesidir.”

Bard uzantıları yalnızca Gmail, Dokümanlar ve Drive ile sınırlı değildir. Google ayrıca chatbot’un Haritalar, YouTube ve Google Flights’a da bağlanacağını duyurdu. Bu, artık Bard’dan gerçek zamanlı uçuş bilgilerini almasını, yakındaki ilgi çekici yerleri bulmasını, belirli bir konuyla ilgili YouTube videoları göstermesini ve çok daha fazlasını isteyebileceğiniz anlamına gelir. Google bu üç uzantıyı varsayılan olarak etkinleştirecektir.

READ  Hayır, Kojima Productions Xbox için PlayStation'dan vazgeçmiyor

Krawczyk, “Bu deneyi başlatmamızın nedeni… öncelikle bir dil modeli ürününün kişisel verilerinizle tam anlamıyla bütünleşmesidir” diyor. “Bunu doğru yaptığımızdan emin olmak istiyoruz.” Krawczyk, Google’ın Bard’ın entegrasyonlarını “Google genelindeki daha fazla ürüne ve Google dışındaki iş ortaklarına” genişletmeyi planladığını ekliyor.

Google, Bard’da başka önemli iyileştirmeler de yapıyor. Buna, sohbet robotunun “Google It” düğmesi aracılığıyla Bard’ın yanıtlarını tekrar kontrol etmenin yeni bir yolu da dahildir. Bu düğme daha önce Google’da bir Bard yanıtıyla ilgili konuları aramanıza izin verirken, artık Bard yanıtlarının bir Google aramasının onayladığı veya çeliştiği bilgileri içerip içermediğini gösterecek.

Artık “Google It” düğmesini kullanarak Bard’ın yanıtlarını tekrar kontrol edebilirsiniz.
Jeff: Google

Sponsorlu Yanıtlarda “Google It” düğmesini tıkladığınızda Google, aramayla doğrulanan bilgileri yeşil renkle vurgulayacak, doğrulanmamış yanıtlar ise turuncu renkle vurgulanacaktır. Bard’ın neyi doğru veya yanlış anlamış olabileceğine dair daha fazla bağlam için vurgulanan cümlelerin üzerine gelin. Google ayrıca, Bard’la paylaşılan bir bağlantıya dayalı olarak görüşmeye devam etmenin bir yolunu da ekleyerek, birisinin daha önce sorduğu bir soruyu temel almanıza olanak tanıyor.

Bard’ın Şubat ayında piyasaya sürülmesinden bu yana Google, Google E-Tablolar için işlevler oluşturmanın yanı sıra kod oluşturma ve hata ayıklama yeteneği de dahil olmak üzere yavaş yavaş daha fazla özellik ekledi. Google yakın zamanda şunun için destek ekledi: Google Lens harikabir görsel için altyazı fikirleri üzerine beyin fırtınası yapmak veya görsel hakkında daha fazla bilgi bulmak için aracı kullanmanıza olanak tanır.