Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Görünüşe göre birçok insan yenibaharın neyden yapıldığı hakkında hiçbir fikre sahip değil.

Arama motoru analizlerine bakarsanız, her yıl binlerce kişinin Google’a baharatların ne olduğunu ve neyden yapıldığını sorduğunu göreceksiniz. Birçoğunu şaşırtacak şekilde, aslında pek çok farklı aromatik ve baharatın karışımı değil, Amerika’nın tropikal bölgelerinde bulunan bir ağacın öğütülmüş meyveleri.

Bunların hiçbiri Meksika, Orta Doğu veya Karayip mutfağı uzmanları için sürpriz olmayacak, bu nedenle birçok kişi için bariz olanı belirttiğimiz için özür dileriz.

Tatlara daha az aşina olanlar için, baharat sadece kurutulmuş meyvelerin öğütülmesiyle yapılır. yenibahar DuecaOrta Amerika’ya özgü bir ağaçtır ve gezegenin en sıcak bölgelerinde mutlu bir şekilde büyüyebilir.

Baharat, jamaika biberi, mersin biberi veya yenibahar gibi birçok isimle anılır.

Günümüzde dünya mutfaklarında ve hatta İsveç köftesinden Portekiz güveçlerine kadar birçok Avrupa yemeğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Lehçe’de baharata ziele angielskie denir ve İngilizce “baharat” teriminden tercüme edilir, bu çok gariptir, çünkü İngilizler genellikle yiyeceklerini tatlandırmaya çok karşıdırlar.

Yenibahar kelimesinin, tarçın, hindistan cevizi ve karanfil tatlarını (“Eski Dünya” dan en sevdikleri tatlardan bazıları) harmanlamak için baharatlara saygı duyan Amerika’ya ulaşan ilk Avrupalı ​​​​kolonistler tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Bir diğerinde “insanlar bunu nasıl bilmezler?” Haberler, son zamanlarda internetteki birçok kişinin kırmızı biberin neyden yapıldığını bilmediği ortaya çıktı. Doğru, gulaşın lezzetinden sorumlu kırmızı biber çalısı yok.

READ  Bir tekneye tırmanırken köpekbalığı küçük çocuğa "koştu"