Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nikola Tesla’nın Kusursuz Enerji Konsepti Sonunda Gerçekleşti mi?

Bilim adamları, bir asırdan fazla bir süredir havadan enerji üretmenin hayalini kuruyorlar. Nikola Tesla, 1930’larda zaten bu doğrultuda deneyler yapıyordu. Ancak son zamanlarda, saf enerji kavramına yönelik çağrılar daha da arttı. İklim krizinin en kötüsünden kaçınmak için zamanında fosil yakıtlardan uzaklaşmak, dünyanın şimdiye kadar denediği en büyük ortak proje olacaktır ve gereklilik bilim adamlarını büyük hayaller kurmaya yöneltmiştir. Ortaya çıkan beyin fırtınası ve deney seslerinden bazıları, karanlık bir bilim kurgu romanının sayfalarından veya metodolojiden çok hüsnükuruntu gibi koparıldı. Ancak bilim adamları imkansızı mümkün kılmaya daha da yaklaşıyorlar: havadan enerji toplamak.

2021’de Amherst’teki Amerikan Massachusetts Üniversitesi’nden araştırmacılar icat ettiklerini açıkladılar. Air-gen adlı bir cihaz, havayla çalışan jeneratörün kısaltması. Cihaz, çevredeki havadaki nemi elektrik üretmek üzere dönüştürmek için doğal bir protein kullanabilir. Bu, Geobacter sülfürreducens bakterisinden elde edilen protein nanotellerinden yapılmış bir film aracılığıyla yapılır. Araştırma ekibi, bu teknolojinin “yenilenebilir enerjinin geleceği, iklim değişikliği ve tıbbın geleceği için ilginç etkileri olabileceğini” iddia etti. Birkaç mikron kalınlığındaki filmin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacı ve araştırma yazarı Jun Yao, “Kelimenin tam anlamıyla elektriği havadan yapıyoruz. Air-gen 7/24 temiz güç üretiyor. Protein nanotellerinin bugüne kadarki en heyecan verici ve heyecan verici uygulaması” dedi.

Bir yıl sonra, 2022’de Avrupa Birliği yeni bir projeyi finanse etmeye başladı. yakalayıcı – benzer şekilde atmosferik nemden güç üretmeyi amaçlayan, ancak bu durumda diş implantlarından nükleer yakıt çubuklarına kadar her türlü uygulamada kullanılan bir seramik malzeme olan zirkonyum oksitten yapılmış hücrelerin kullanılması yoluyla. Avrupa Komisyonu’nun Horizon dergisi, “Yedi yıl önce zirkonyum oksit nanomalzemelerin özelliklerini araştıran araştırmacılar, hidroelektrik enerjinin kanıtlarını görmeye başladılar.” adı geçen aralıkta. Son yedi yılda çok yol kat ettiler, ancak teknoloji hala ölçeklenebilirlik ve pratiklikten çok uzak. Şu anda, “malzemesinin 8’e 5 cm’lik bir levhası, yaklaşık %50 nem içeren bir laboratuvarda yaklaşık 0,9 volt üretebilir” veya kabaca yarım AA pilin çıktısını verir.

READ  Artemis I'in bir sonraki sürüm denemesi bu yılın sonlarına kadar gerçekleşmeyebilir

Şimdi, sadece bu yıl, Avustralya’daki Monash Üniversitesi’ndeki bilim adamları başka bir enerji atılımı gerçekleştirdiler. Bu kez ana makale Huc adlı bir enzim. Enzim, tüberküloz ve cüzzamdan sorumlu bakterilerin kuzeni Mycobacterium smegmatis’te bulunur. Huc, havayı enerjiye dönüştürmek için gerçek bir güç merkezidir; bakteriler bunu, başka birkaç enerji kaynağının olduğu aşırı ortamlarda enerji üretmek için kullanır.

Araştırmacılar, çıkarıldıktan sonra enzimin “bir dizi küçük, taşınabilir elektrikli cihaza” güç vermek için kullanılabileceğini söylüyorlar. […] Biyosensörler, çevresel monitörler, dijital saatler, hesap makineleri veya basit bilgisayarlar dahil. “Şimdiye kadar, Huc’un çeşitli uygulamaları, test edilmiş bir hipotezden çok bir düşünce deneyinde bulundu, ancak sorumlu bilim adamları, Huc’un büyüklük potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Huc’u daha konsantre hidrojenle beslediğinizde, daha fazla elektrik akımı üretiyor.” baş yazar Reese Grainter, “Bu, onu akıllı saatler veya akıllı telefonlar, daha karmaşık dizüstü bilgisayarlar ve hatta bir araba gibi daha karmaşık cihazlara güç sağlamak için yakıt hücrelerinde kullanabileceğiniz anlamına geliyor.”

Havadan güç üretmeyi amaçlayan projeler açıkça henüz emekleme aşamasında, ancak bu teknolojilerden birinin ölçeklenebilir hale gelmesi durumunda olası sonuçları abartmak zor olacaktır. Havadan güç üretmek, iklim değişikliği ve enerji üretimiyle ilgili diğer olumsuz çevresel dışsallıklar ile ilgili sayısız sorunu çözecektir. Dahası, bakteriyel enzim gibi teknolojiye teorik olarak dünyanın her yerinden erişilebilir, bu da enerji üretiminin jeopolitiğini daha adil ve merkezi olmayan hale getirir. Kısacası, bildiğimiz şekliyle küresel ekonomiyi alt üst edebilir. bir gün

Oilprice.com için Haley Zaremba tarafından yazıldı.

Oilprice.com’dan diğer popüler okumalar: