Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Grand Turk sakinleri sokak köpekleri ve yaban eşekleri tarafından perişan edilmenin eşiğinde mi? – Manyetik ortam

#TurksandCaicos, 15 Mayıs 2023 – Kontrolsüz nüfus, özellikle de başıboş köpeklerin büyümesi, haklarından mahrum bırakma ve ihmalle birleştiğinde, Grand Turk’teki bazı topluluklar için çok büyük.

Arabaları, bisikletleri ve golf arabalarını kovalayan köpek sürüleri artık gülünecek bir konu değil. Geceleri ve sabahın erken saatlerinde sürekli çığlık atmak genellikle dayanılmazdır.

Çoğu, başıboş köpeklerin ve vahşi eşeklerin bir sorun olduğu konusunda hemfikirdir, ancak en iyi nasıl yanıt verileceği konusunda her zaman şiddetli tartışmalar vardır.

Uzun zamandır bölünmüş görüşlere sahip bir konuya odaklanıyor. Geriye kalan soru, TCI’nin bol miktarda sahipsiz hayvanıyla ne yapılacağıdır?

Birçokları gibi ben de bir köpek sahibiyim ve birkaç yıl önce kendimden iki tane evlat edindim. Açıkçası, hayvanlara karşı duygusal bir yanım var. Eşekler benzersizdir, büyüleyicidir ve arkadaş canlısı doğaları nedeniyle çoğu turist onlara açık hava hayvanat bahçesi muamelesi yapar.

Bununla birlikte, evcil hayvan sahipleri olarak, bu güzel hayvanlara uygun şekilde bakmak ve onları korumak için bazı sorumluluklar vardır.

Pek çok Karayip ülkesinde olduğu gibi, hayvanlarınızın özgürce dolaşmasına izin vermenin bir ada kültürü olduğunun farkındayım. Yine de bu iki hayvanın özellikle Büyük Türk Adası’ndaki katlanarak büyümesi kontrolden çıkmıştır.

70’lerin, 80’lerin sokaklarında sınırlı sayıda araçla yaşamadığımızı anlamamız gerekiyor.

Yıllar geçtikçe, sokaklarda dolaşan bu başıboş hayvanlar nedeniyle ciddi araç kazaları olduğu bildirildi. Ek olarak, bu kontrolden çıkmış hayvanlar evlerin çöp kutularını karıştırıyor ve adanın çöp olmasına katkıda bulunuyor.

Artan sokak köpeği nüfusu hem vatandaşlar hem de turistler için tehlike oluşturuyor. Pandemiden önce, TCSPCA liderliğindeki ada çapında bir yardım ve kısırlaştırma programı yürütülüyordu. Büyük başarısına rağmen proje hak ettiği desteği alamamış görünüyor.

Düzenli kısırlaştırma ve kısırlaştırma, evcil hayvanların ve vahşi hayvanların kontrolsüz üremesine yol açabilir. Ne yazık ki, hayvan bakımının yüksek maliyeti nedeniyle, pek çok bölge sakini, yaralı veya yetersiz beslenmiş hayvanlar için veteriner faturalarını karşılayamıyor.

READ  Albaraka Türk Katılım Bankası: 17.01.2022 Albaraka Türk, en yüksek finansal kiralama sertifikası bankasıdır.

Birkaç yıl önce, hükümet tarafından, eşeklerin tecrit edilmesi de dahil olmak üzere, durumun üstesinden gelmeye yardımcı olacak yasa teklifleriyle yeni bir yaklaşım getirildi. Ben bir veteriner değilim, bu yüzden bunun uzun süredir yaban hayatıyla tanışan eşekler üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğinden konuşamam.

Bununla birlikte, alternatifi düşünelim, insanlara ve hayvanlara kazara zarar verilmesini önlemek için yasalar daha katı hale getirilmeli ve uygulanmalıdır.

Birçok vatandaş, hayvan zulmü ve ihmal şikayetlerinin ciddiye alınmadığına veya olması gerektiği kadar kuvvetli bir şekilde soruşturulmadığına dair endişelerini dile getirdi. Yıllar içinde insan nüfusunun artması ve toplumdaki değişiklikler, uygun şekilde çitle çevrili bir avlu olmadan evcil hayvan sahibi olmayı veya onları tasmalı tutmayı kabul edilemez hale getirdi.

Bu uzun süredir devam eden konu, özellikle eşeklerin doğal olarak bu güzel adanın karakterinin bir parçası haline geldiği Grand Turk konusunda çok hassastır.

Çözümün genel halkı eğitmekte yattığına ve kültürel normlarda hafif bir değişiklik gerektirdiğine inanıyorum. Daha da iyisi, belki de hükümetin sahiplerini köpeklerini kısırlaştırmaya ve bu tür kliniklere doğrudan yatırım yapmaya teşvik etmesinin zamanı gelmiştir.

Yaralı eşeklerin bakımına yardımcı olacak bir hapishane girişiminin yakın zamanda duyurulması son derece iyi bir fikir. Tarım Bakanlığı’nın bu projeden yararlanmasını umuyoruz.

Yerel karantina görevlisi Dr Brent’e göre, bakanlığı, değerlendirilmesi ve onaylanması için Bakanlar Kurulu’na sunmak üzere bir strateji geliştirmekle görevlendirildi. Acil ihtiyaçlardan biri uygun bir hayvan taşıma aracıdır.

İşte üzerinde düşünülmesi gereken birkaç fikir daha.

– Eşeklerin serbestçe dolaştığı terk edilmiş evlerimizden birine yerleşebilir misin?

Bazı hayvanları iyi bir şekilde kullanabilecekleri Haiti gibi komşu ülkemize ihraç edebilir miyiz?

Northern Wells’te bu eşekler için giriş ücretleri ve tüm fonların bakımları için yeniden yatırıldığı gerçek bir evcil hayvan çiftliği olan bir sığınak kurulabilir mi?

READ  Food Access Kâr Amacı Gütmeyen Tarım Vakfı, eski San Francisco Aşçılık Okulu alanını devralıyor

Hükümet, bu adalardaki kısırlaştırma ve kısırlaştırma kliniklerinin sayısını artırmak için TCSPCA ile birlikte çalışmayı taahhüt edecek mi?

Günün sonunda yine de bu güzel hayvanlarla uyum içinde yaşayabiliriz. Bundan böyle bu konuya daha fazla dikkat edilmelidir. Bunu yapmazsak, sonsuz bir muhtaçlık, hayvan istismarı ve ihmal döngüsü yaratmaya devam edeceğiz.

Ed Forbes

Endişeli bir Grand Turk vatandaşı