Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler 2022’de Schengen vizesine başvuracak

ankara

Türkler 2022'de Schengen vizesine başvuracak

2022 yılında 700.000’den fazla Türk vatandaşı Schengen vizesi başvurusunda bulunarak ülkeyi en çok vize başvurusu yapılan ülkeler arasında ilk sıraya yerleştirmiştir.

Geçen hafta açıklanan Schengen Vize İstatistikleri verilerine göre Türkiye, başvuru sayısında Rusya’yı geride bırakarak tarihte ilk kez ikinci sıraya geriledi.

Geçen yıl Alman büyükelçiliklerine, konsolosluklarına ve vize merkezlerine Türkler tarafından 220 binden fazla başvuru yapıldı. Bunu sırasıyla 160.000 ve Fransa 110.000 başvuru ile Yunanistan ve Fransa izledi.

Schengen vizesi için başvuran Türk vatandaşlarının sayısı yüzde 14 azalarak 900 binden 780 bine indi.

Bezard Bajrami, “Türkiye’nin birinci olmasının en önemli nedenlerinden biri, Türk başvuru sayısındaki artış değil, Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle Rus başvuru sayısındaki dramatik düşüştür” dedi. SchengenVisaInfo’nun kurucusu değişikliği açıkladı.

Savaş devam ederse Rusya’nın bu yılki programın daha gerisinde kalabileceğini de sözlerine ekledi.

sınıf=”cf”>

Bajrami, Çin’in salgın sırasında özellikle turizm sektöründe katı COVID kuralları uygulamasına ve Türkiye’nin ilk sırada yer alması için kendi vatandaşlarının yurtdışına seyahat etmesini yasaklamasına atıfta bulundu.

Çin’de kuralların gevşetilmesinin bu yılki sıralamayı değiştirebileceğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki yıl ikinciliğe düşebileceğini söyledi.

Geçen yıl toplam başvuru sayısı 7,5 milyonu aşarken, 2019’da yaklaşık 17 milyon başvuru oldu ve genel oranda yüzde 55 düşüş yaşandı.

Schengen, çoğu Avrupa ülkesini kapsayan ve dünyadaki en büyük serbest seyahat alanı olan AB pasaportsuz bölgesini ifade eder. Schengen vizesi, bir kişinin turizm veya iş amacıyla 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir.

Hindi,

READ  Turks ve Caicos plajları CARBA sertifikası aldı