Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Grand Türk’teki oteller için umutlar, sakin neden henüz gerçekleşmediğini paylaşıyor – Magnet Medya

#Kingston, 22 Kasım 2022 – İkiz ada cumhuriyeti Trinidad ve Tobago’dan 17 şirketten oluşan bir heyet şimdi Jamaika’da bir ticaret görevinde.

İnşaat, gıda ve içecek, lojistik, ambalaj ve matbaa, kimya ve diğer sektörleri kapsayan şirketlerin dört günlük ziyareti, ülkeler arasındaki ikili ihracat ticaretini genişletme ve teşvik etme çabalarının bir parçası.

Sanayi, Yatırım ve Ticaret Bakanı, Senatör Sn. Aubin Hill ticaret heyetini memnuniyetle karşıladı New Kingston’daki Jamaica Pegasus Hotel, 21 Kasım Pazartesi günü Jamaika’nın iş yapmak için en iyi yer olduğunu belirtti.

En son iş güveni raporunda iş güveninin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18,3 puana yükseldiğini ve 20 yıldır görülmeyen tek bir puan olduğunu söyledi.

Bakan, Jamaika’nın ekonomik büyüme oranını ve eğitilebilir işgücünü yatırım için temel faktörler olarak gösterdi.

Ekonominin geçen mali yılda yüzde 8,2 büyüdüğünü ve Eylül ayında sona eren ikinci mali çeyrekte ülkenin yüzde 4,8 büyüdüğünü kaydetti.

“Yatırım yapmaya geldiğinizde, sizin için çalışan iyi insanlara sahip olduğunuzdan emin olmak için eğitim veriyoruz. Kingston, Portmore, St. Catherine bölgesinde çok genç ve eğitimli, eğitimli ve eğitimli 1,5 milyon İngilizce konuşan insanımız var” diye ekledi.

“Yani, birlikte çalışabileceğiniz bir iş gücümüz var; Büyüyen bir ekonomimiz var; İnsanların işe alındığı gerçeğine sahibiz. Pandemiden önce, 2019’un sonunda BPO sektöründe 43.000 kişi çalışıyorduk. Şu anda 55 bini aştık ve çok hızlı büyüyoruz” dedi.

Bakan Hill, Jamaika’nın merkez bankası ve borsasına da saygı duyulduğunu söyledi.

Jamaika’dan bir heyetin yakında İkiz Adalar’a ve Dominik Cumhuriyeti’ne seyahat edeceğini de sözlerine ekleyerek, “Trinidadlıların gelmesinden gerçekten heyecan duyduğumuz bir yer,” dedi.

Trinidad ve Tobago Ticaret ve Sanayi Bakanı Paula Coby-Scoon, Karayip ülkeleri arasındaki bağların derinleştirilmesi çağrısında bulundu.

READ  Türkler arasında 'sağlıklı yaşam' için yeterli çaba yok

“Bu ilişkileri sorunsuz hale getirmeye ve aramızdaki bağı ticaret dahil her yönden sağlamlaştırmaya devam etmeliyiz… Birbirimizle ticaret yapmalıyız; Ticaretin karşılıklı olarak faydalı olmasını sağlamak için yaptığımız ticarette tamamlayıcı olmamız gerekiyor” dedi.

Trinidad ve Tobago İmalatçılar Derneği (TTMA) başkanı Tricia Koozal, “Buradaki amacımız ilişkileri güçlendirmek” dedi.

“TDMA her zaman Jamaika’ya bakıyor [one of] Bölgedeki en değerli ticaret ortaklarımız; Ancak, bu ilişkinin ticaretten daha fazlası olduğu konusunda hepimiz hemfikir olabiliriz. Bugün, dokunaçlarını yatırım, turizm ve kültürler arası entegrasyonu içerecek şekilde genişletti” dedi.

Jamaika’nın coğrafi konumu, yasal çerçevesi, ekonomik istikrarı ve altyapısı nedeniyle birçok yatırım ve iş fırsatı sunduğunu kaydetti.

“Ülke, Karayipler’deki en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olarak tanımlandı. Jamaika ile Trinidad ve Tobago arasındaki genel ticaret istatistiklerinin gözden geçirilmesi, iki ülke arasındaki ticaretin yıllar içinde istikrarlı bir şekilde geliştiğini gösteriyor.

Trinidad ve Tobago, Jamaika’ya yiyecek ve içecek, inşaat, matbaa ve paketleme gibi çeşitli sektörlerden çeşitli ürünler ihraç etmektedir. “İstatistikler, Jamaika’dan mal ve hizmet ticaretinde olumlu bir büyüme gösteriyor ve son iki yılda yatırımlar T&T’ye aktı” dedi.

Bayan Koosal, önümüzdeki dört gün boyunca yapılacak görüşmelerin verimli olmasını ve ortaklıklara ve ortak girişimlere dönüşmesini umduğunu söyledi.

İletişim: Chris Patterson

Yayın: JIS