Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Venezuela Başkan Yardımcısı ABD yaptırımlarının olumsuz etkisini incelemek için BM insan hakları başkanıyla görüştü

Mexico City, Meksika, 22 Kasım 2022 (venezuelanaliz.com) – Venezuela Başkan Yardımcısı Delsey Rodríguez, etkiyi görüşmek üzere Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk ile bir araya geldi. Amerikan yaptırımları Tek taraflı zorlayıcı önlemlere tabi ülkelerde insan haklarından yararlanma.

Rodriguez Cuma günkü Turk ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Venezuela’nın, Venezuela halkının insan haklarından yararlanmasını etkileyen tek taraflı zorlayıcı önlemlerden etkilenen kuşatılmış bir ülke olduğu gerçeği dikkate alınmalıdır.”

Tek taraflı yaptırımların kullanımı artıyor gözetleme İnsan hakları uzmanları, kadınlar, çocuklar ve diğer savunmasız gruplar üzerindeki orantısız etkilerinin altını çiziyor. Yaptırımlar olarak bilinen eylemler genellikle uygunsuz kabul edilir Uluslararası hukuk.

Toplantıyı “çok önemli ve yararlı” olarak nitelendiren Rodriguez, Turk’ten tek taraflı yaptırımların yalnızca Venezuela’da değil, Küba dahil 30’dan fazla ülkede insan hakları üzerindeki etkisini değerlendirmesini istedi. Ekonomik abluka.

Rodriguez, BM Özel Raportörü Alena Douhan’ın ABD önderliğindeki yaptırımların Venezuela halkı üzerindeki olumsuz etkilerini belgeleme çalışmalarına dikkat çekti. Onu içinde BildiriBağımsız uzman, Venezuela’ya yönelik geniş ekonomik yaptırım programının tüm nüfusun yaşam koşulları üzerinde “felaket” etkisi yarattığını yineledi. Douhan, Venezuela’ya yönelik tek taraflı yaptırımların siyasi amaçlı olduğu ve en temel insan haklarını baltaladığı sonucuna vardı.

Venezuela, en son BM İnsan Hakları Konseyi’nin Venezuela’daki Bolivarya Cumhuriyeti’ne yönelik bağımsız uluslararası bilgi toplama misyonu tarafından olmak üzere, insan hakları ihlalleri nedeniyle BM organlarının eleştirilerine maruz kaldı. Konseyin 51. oturumunda sunulan son raporu, Venezüella hükümetini keyfi tutuklamalar ve işkence de dahil olmak üzere “insanlığa karşı suçlar” işlemekle suçladı.

Ancak, yerel Venezüella insan hakları örgütleri Tombul Rapor, doğrulanamayan anonim görüşmeler ve müfettişlerin kurum içi uzmanlık eksikliği nedeniyle “güvenilmez” metodolojisine atıfta bulundu.

READ  Turks ve Caicos Adaları şu anda yüzde 81 tam aşılı

Başkan Yardımcısı Rodríguez, son zamanlarda insan haklarıyla ilgili uluslararası forumlarda genellikle Venezuela’yı temsil ediyor. konuşacak BM İnsan Hakları Konseyi’nin Ocak ayındaki Evrensel Periyodik İnceleme Çalışma Grubu’ndan önce, üye devletleri insan hakları kurumunu siyasi amaçlar için kullanmaktan kaçınmaya çağırdı.

Genel Sekreter Antonio Guterres, Eylül ayında Genel Kurul tarafından onaylandıktan sonra Perşembe günü Volker Dürk’ü bir sonraki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği olarak aday gösterdi. Avusturyalı savcı, başka bir dönem aramaya niyeti olmayan Şili’den Michel Bachelet’in peşine düştü.

Rodriguez, Turk ile bir araya geldi ve muhtemelen ülkesinin BM ve çeşitli organlarıyla işbirliğini derinleştirmeye olan ilgisinden motive olarak onu Venezuela’yı ziyaret etmeye davet etti. Başkan Nicolás Maduro da öyle karşıladı İcra Direktörü David Beasley de dahil olmak üzere BM Dünya Gıda Programı temsilcileri Pazartesi günü Miraflores’teki Başkanlık Sarayında.

Venezuela hükümeti, ABD liderliğindeki Maduro hükümetini tecrit etme çabalarının çökmesinin ardından ülkenin uluslararası toplumdaki yerini geri kazanmak için çalışıyor. Başkanın kendisi son zamanlarda yolculuk Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde, daha önce “geçici cumhurbaşkanı” Juan Guaidó’yu kucaklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi çeşitli dünya liderleriyle bir araya geldiği COP27 konferansına katılacak.

Maduro’nun Macron ile görüşmesi Paris’te kapalı kapılar ardında sona erdi Toplantı Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Jorge Rodríguez ile muhalefet siyasetçisi Gerardo Plait arasında yapılan görüşme, hükümet ile muhalefet arasındaki müzakereleri yeniden başlatmayı amaçlıyordu.

Delci Rodríguez, Türk ile yaptığı ziyaretin ardından Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Rebeca Grynspan Mayufis ile ABD öncülüğündeki yaptırımlar ışığında Venezuela’nın ekonomik kalkınmasına giden yolları görüşmek üzere bir araya geldi.

Rodriguez, Uluslararası Adalet Divanı’na çıkmadan önce Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Ofisi Genel Direktörü ile de bir araya geldi. Rica etmek Mahkeme, Guyana’nın Venezuela’daki Essequibo Şeridi üzerinde uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlığıyla ilgili açtığı davayı reddetti bakımlı topraklarının bir parçası olarak.

READ  FBI ortak yaratıcısı Craig Durk'un CBS'deki 'Five Point' oyunu - Zaman Çizelgesi

Karakas’ta Ricardo Vaz tarafından düzenlenmiştir.

Gelen kutunuza gönderilen haber ve analizleri almak için bültenimize abone olun

Venezuela analizi %100 okuyucu tarafından sürdürüldü. Bağımsız, tabandan çalışmamızı desteklemeyi düşünün