Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Grand Turk’teki yolcu rıhtımı, Fiona Kasırgası’ndan sonra hasar gördü

Grand Turk’ün video görüntüleri ve görgü tanıklarının raporları, popüler kruvaziyer limanında bir miktar hasar olduğunu doğruladı, rıhtımların büyük bölümleri artık Cyclone Fiona geçtikten sonra kayıp.

Fırtına sonrası hasarın tam boyutu ve gerekli onarımlar henüz değerlendirilmemiş olsa da, uygun onarımlar tamamlanana kadar gelecekteki yolcu gemisi ziyaretleri iptal edilebilir.

havadan video Büyük Türk Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenlik’in yardımıyla elde edilen hava görüntüleri, beton iskeleden tamamen eksik olan yolcu gemisi rıhtımında önemli hasar olduğunu açıkça gösteriyor. Bu uzantılar, daha büyük gemilerin güvenli bir şekilde yanaşmasını sağlar.

Ek video, rıhtımdan kısa bir mesafede yakındaki bir plajda kaybolan eksik parçaları gösteriyor. Sahile ulaşan iskelelerin tabanındaki istinat duvarları da hasar gördü.

Geminin yapısının çoğu sağlam görünse de, konuşlandırılmadan önce yapısal bütünlüğü sağlamak için bir mühendislik değerlendirmesi ve güvenlik denetimi gerekli olacaktır.

Ayrıca, geminin uzunluğu, hangi boyuttaki yolcu gemilerinin güvenli bir şekilde yanaşabileceğini etkiler. Büyük yolcu gemilerinde olduğu gibi uzantıları değiştirmek zorlu bir süreçse Karnaval Yolcu Hatları Mardi Gras Planlandığı gibi limanı ziyaret edemeyebilir.

Mardi Gras1,130 fit (344 metre) uzunluğunda, önümüzdeki birkaç hafta içinde Grand Turk’ü ziyaret etmesi planlanan en uzun gemi ve bir sonraki ziyareti 29 Eylül Perşembe günü yapılacak.

Önümüzdeki haftalarda Grand Turk için birkaç Carnival Cruise Line gemisi daha planlanıyor karnaval efsanesi (963 fit / 294 metre), karnaval özgürlüğü (952 fit / 290 metre) ve karnaval, gün doğumu (893 fit / 272 metre).

Ünlü Gemiler ünlü sonsuzluk (965 fit / 294 metre) Grand Turk’ü ziyaret etmeye devam ediyor, ancak 5 Ekim Çarşamba gününe kadar limanda olmayacak. ünlü sonsuzluk Bugün Grand Turk’te durması planlanmıştı, ancak geminin güzergahı Cyclone Fiona nedeniyle değiştirildi.

Fiona Kasırgası’nın Grand Turk üzerindeki etkisi

Cyclone Fiona, 20 Eylül 2022 Salı günü Grand Turk’ü saatte 115 mil (saatte 185 kilometre) maksimum sürekli rüzgara sahip bir Kategori 3 fırtınası olarak geçti. Adada yaygın elektrik kesintileri ve hücre hizmet kesintileri yaşandı, ancak tayfun nedeniyle herhangi bir yaralanma veya ölüm bildirilmedi.

Yerel kasırga uyarıları Salı 23:50’de kaldırıldı ve gücü yeniden sağlamak ve hasarı değerlendirmek için hemen restorasyon çalışmaları başladı. Liman hasarının yanı sıra, ada başka yerlerde sadece küçük hasar görmüş gibi görünüyor.

Potansiyel ekonomik etki

Yolcu gemisi kısa sürede tamir edilemezse veya birkaç büyük gemi birkaç hafta boyunca yanaşmazsa, bunun ada üzerinde önemli bir ekonomik etkisi olabilir.

Grand Turk, adadaki tüm turizmi sekteye uğratan Covid-19 pandemisi sırasında önemli zorluklarla karşılaştı. Aralık 2021’in ortalarında gemi yolculukları için yeniden açıldı.

Fotoğraf telif hakkı: Cruise Hive

Grand Turk, 2022’nin ilk çeyreğinde rekor sayıda kruvaziyer yolcusu ağırladı. 79 gemi yolculuğuna 173.000’den fazla misafir geliyor Üç ay içinde. Yılın ilk aylarında kış yelkenleri, birçok Karayip destinasyonu için geleneksel olarak yoğundur.

Sevkiyat rıhtımına şimdi erişilemezse, kaçırılan birçok varış adanın pandemi kayıplarından kurtulmaya devam etmesi üzerinde ciddi bir ekonomik etkiye sahip olacaktır.

Ayrıca, artan Karayip kasırga faaliyeti, daha fazla hasara ve onarım gecikmesine neden olabilir ve güzergahlar değiştikçe daha fazla gemi yolculuğunu iptal edebilir.

Fiona Kasırgası Turks & Caicos’u geçerken – fırtına 48 saat içinde Bermuda’yı vuracak – şu anda Atlantik’te başka fırtına sistemleri oluşuyor ve doğuya doğru hareket ederken Grand Turk ve diğer popüler limanları tehdit edebilir.

READ  Afrikalı-Türkler, kalabalığı çeken kalabalıklarla geleneksel festivali kutluyor