Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Guatemala cumhurbaşkanı “Tayvan Cumhuriyeti” için güçlü destek sözü verdi

Guatemala cumhurbaşkanı “Tayvan Cumhuriyeti” için güçlü destek sözü verdi

TAIPEI (Reuters) – Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giamatti Salı günü, Çin’in adayla resmi ilişkilerini sürdüren bir avuç ülke üzerindeki baskıyı artırmasıyla birlikte yaptığı bir gezide “Tayvan Cumhuriyeti”ne koşulsuz destek sözü verdi.

Guatemala, Çin’in hak iddia ettiği Tayvan ile resmi diplomatik ilişkisi olan 13 ülkeden biri. Honduras, yaklaşık 2,5 milyar dolarlık yardım talep ettikten sonra geçen ay Taipei’yi Pekin’e devretti.

Tayvan’daki cumhurbaşkanlığı ofisi önünde düzenlenen karşılama töreninde konuşan Giamatti, Guatemala ve Tayvan’ın “kardeş ülkeler” ve önemli müttefikler olduğunu söyledi.

İspanyolca konuşurken, resmi adı olan Çin Cumhuriyeti yerine iki kez “Tayvan Cumhuriyeti” nden söz etti ve bu günlerde hükümet tarafından genellikle Çin Cumhuriyeti, Tayvan olarak stilize edildi.

Guatemala’nın Tayvan Cumhuriyeti’nin güçlü bir diplomatik müttefiki olarak kalacağına ve her alanda işbirliğini derinleştirmeye devam edeceğine herkesin güven duymasını istiyorum” dedi ve “mutlak destek” sözü verdi.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in yanında duran Giamatti, konuşmasını “Yaşasın özgür bir Tayvan” ile bitirdi ve kendisine İngilizce teşekkür eden Tsai’den geniş bir gülümseme aldı.

Daha sonra Tayvan parlamentosunda konuşan Giamatti, “Tayvan Cumhuriyeti”nden bahsetmeye devam etti ve başka bir güçlü destek mesajıyla milletvekillerinden ayakta alkışlandı ve bu konuşmayı “Yaşasın Tayvan: özgür, egemen ve bağımsız” ile bitirdi.

Guatemala’nın Çin Cumhuriyeti ile ilişkileri, hükümetin Çin Halk Cumhuriyeti’ni kuran Mao Zedong’un komünistleriyle bir iç savaşı kaybetmesinin ardından 1949’da Tayvan’a kaçmasından önce, doksan yıl öncesine dayanıyor.

Tayvan’ın Çin’den ayrı bağımsız bir ülke olduğu yönündeki herhangi bir iddia, adayı kontrol altına almak için güç kullanmaktan hiçbir zaman çekinmeyen Pekin’i çileden çıkarıyor.

READ  Rus işgali: Ukraynalılar başkentlerinin kontrolü için savaşırken, savaş Kiev'e taşındı

Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören ve bir devletin süslerine hakkı olmayan Çin, Giamatti’nin kaçışını kınadığını yineledi.

Pekin’de dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning, “Giamatti hükümetine ahlaksızlığın tarafını tutmamasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Cai bir aydan kısa bir süre önce Guatemala’yı ziyaret ettikten sonra Giamatti, Tayvan’a dönüş ziyareti yapıyor.

(Ben Blanchard’ın bildirdiği). Raju Gopalakrishnan’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.