Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İklim protestocuları Berlin’de trafiği durdurmaya çalışıyor

BERLİN (AA) – Alman iklim aktivistleri Pazartesi günü Berlin’in bazı bölgelerinde kendilerini başkentin dört bir yanındaki sokaklara yapıştırarak trafiğin durmasına neden oldu.

Son nesil grubun üyeleri sık sık yolları kapattı Hükümeti iklim değişikliğine karşı daha sert adımlar atmaya zorlamak amacıyla geçen yıl Almanya genelinde. Birkaç kez kendilerini yollara bağlayarak bazı sürücüleri çileden çıkardılar ve muhafazakar politikacıların aşırıcılık suçlamalarına yol açtılar.

Aktivistler Pazartesi günü barikatlara ek olarak şehrin içinden çok yavaş geçerek trafiği de durduracaklarını söylediler. Günün ilerleyen saatlerinde, zaten Cuma günü yaptıkları gibi.

dpa haber ajansı, sabah saatlerinde şehir genelinde 30’dan fazla barikat olduğunu bildirdi.

Last Generation yaptığı açıklamada, “Hükümetin geçim kaynaklarımızın yok edilmesini durdurmak için bir planı olmadığını artık kabul etmeyeceğiz.” Dedi. “Şimdi karşı koyuyoruz.”

dpa haber ajansı, Berlin polisine göre 500 kadar polisin ablukayı önlemek veya hızla sona erdirmek için bütün gün şehrin sokaklarında olduğunu bildirdi. Yerdeki meslektaşlarını da abluka konusunda uyarmak için bir polis helikopteri şehrin üzerinde uçuyordu.

Grup geçen hafta üyelerinin hareketlerini yoğunlaştıracağını söyledi. Önümüzdeki günlerde “şehri barışçıl bir şekilde durma noktasına getirmeye” çalıştı.

Protestolar, Berlin’in birçok ana yolu ve otoyolunda ve ayrıca Alman başkentinin bazı dış mahallelerinde trafik sıkışıklığına yol açtı.

Bazı insanlar iklim protestocularının mücadelesini destekler gibi görünürken, diğerleri – özellikle yoğun trafiğe takılan kızgın sürücüler – yetkililerin defalarca sürücüleri gruba karşı nöbet tutmamaları konusunda uyarmasına rağmen, aktivistleri şiddetle yollardan çekmeye çalıştı. .

Bazı durumlarda protestocuları sokaklardan uzaklaştırmak geçmişe göre daha uzun sürdü çünkü bazıları bu kez farklı türde bir yapıştırıcı kullandı. Memurlar, protestocuların ellerini sokaklardan ayırmak için petrol kullanmak yerine, protestocuları dışarı çıkarmak için aletler kullanmak ve asfalta zarar vermek zorunda kaldı.

READ  Yetkililer müdahalelere işaret ederken, ruble dolar karşısında 50'den uzaklaşıyor

Almanya’nın son kuşağı, 2030 yılına kadar tüm fosil yakıtları kullanmayı bırakmak ve ulaşım emisyonlarını azaltmanın bir yolu olarak otoyollarda saatte 100 kilometrelik (62 mph) genel bir hız sınırı uygulamak da dahil olmak üzere kısa vadeli önlemler almak istiyor.

Hükümet sözcüsü Steffen Heppestreit Pazartesi günü yaptığı açıklamada, mevcut Alman yönetiminin iklim değişikliğini dizginlemek için seleflerinden daha fazlasını yaptığını söyledi.

Biz parlamenter demokrasiyiz. Eleştiri ifade etme olasılıkları vardır. Kamu düzeninin bu tür devasa rahatsızlıklarının ve benzerlerinin istenilen amaca hizmet ettiğinden şüphelerim var. Doğal olarak bu tür protesto biçimlerini desteklemiyoruz.

Şansölye Olaf Scholz’un diğer politikacılar gibi kampanyacılarla görüşmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda Heppistreit, herhangi bir tarihten haberi olmadığını söyledi.

Amaç maksimum talepler empoze etmek değil, görüş alışverişinde bulunmak istiyorsa bu tür görüşmelerin özel bir anlamı var” dedi.

Hız limiti şartını reddeden Ulaştırma Bakanı Volker Wessing, 2 Mayıs’ta kampanyacılarla görüşmeyi planlıyor. Grubu geçmişte yolları kapattığı için sert bir şekilde eleştirdi.

___

Frank Jordan bu rapora katkıda bulunmuştur.