Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kenya’da açlık kültü: 89 ceset bulundu, ‘zayıf ve travma geçirmiş’ hayatta kalanlar

(CNN) Kenya hükümeti, polisin şimdiye kadar Kenya’nın doğusundaki bir ormandaki toplu mezarlardan 89 ceset çıkardığını ve takipçilerini kurtuluş için kendilerini aç bırakmaya teşvik ettiği söylenen bir tarikatla bağlantılı olduğuna inandığını söyledi.

Kenya İçişleri Bakanı Keithor Kindiki, Salı günü üç kişinin canlı bulunduğunu ve kurtarıldığını söyledi.

Geçen Cuma günü 800 dönümlük ormanda mezarların bulunmasından bu yana toplam 34 kişi kurtarıldı.

Onların, üyelerine kendilerini aç bırakırlarsa cennete gideceklerini öğrettiği iddia edilen Uluslararası İyi Haber Kilisesi’nin üyeleri oldukları söyleniyor.

toplu mezarlar

Tarikatın lideri Paul Mackenzie Nhage, polisin Kenya’nın doğusundaki Kilifi ilçesindeki Chakhula Ormanı’ndaki geniş arazisinde toplu mezarlar bulunduğuna dair bir ihbar almasının ardından tutuklandı.

Nthigi, tutuklandıktan sonra polis eşliğinde götürülürken “İsa’ya hamd olsun” diye bağırırken görüldü. Avukatı Salı günü CNN’e, soruşturmaya müdahale edilme korkusu nedeniyle kefaletle serbest bırakılmasının reddedildiğini söyledi.

Nthiji’nin avukatı George Kariuki, CNN’e “Mahkeme onun soruşturmalara müdahale edebileceği görüşünde” dedi.

Savcılara davayı soruşturmaları için 14 gün süre verildiğini söyleyen Kariuki, Nthigi aleyhine herhangi bir suçlama yapılmadığını da sözlerine ekledi. Müritlerini cennete gitmek için açlıktan ölmeye teşvik ettiği iddiaları hakkında yorum yapmak için müvekkilinden izin almadığını da sözlerine ekledi.

“Müvekkilimin bana anlattıklarını onun açık izni olmadan açıklayamam. Oruçluyken ölenler oldu mu bilemem… Kimseye verilmeyen bu durumu bana ancak otopsi raporu bildirebilir.”

Kenya Kızıl Haç sayılarının artacağına dair korkular var dedi Malindi liman kentindeki çalışanlarına 200’den fazla kişinin kaybolduğu bildirildi.

Kenya Kızıl Haçı Bölge Müdürü Hassan Musa Salı günü CNN’e şunları söyledi: “Kayıp kişileri ihbar etmeye gelen aile üyelerinin sayısı sabah 210’dan şimdi (Salı öğleden sonra) 259’a yükseldi. Bu 259, 130 kişi Onlar çocuk” diyen Musa, Malindi’deki yerel morgun kapasitesinin dolduğunu da sözlerine ekledi.

READ  Suudi aktivist Salma Al-Shehab, tweet attığı için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Siteden çıkarılan hayatta kalanların “son derece zayıf ve travma geçirmiş” olduğunu da sözlerine ekledi.

Düzenlemelerin sıkılaştırılması

Polis tulum giyiyordu Siteyi tarama Cuma gününden beri her gün artan sayıda ceset buldular.

Kennedy, “İncil’in insanları öldürmek ve masum sivillerin yaygın bir şekilde katledilmesine neden olmak için kullanıldığı iddiası hoş görülemez” dedi ve “Kenya halkına ve dünyaya, oraya ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımız konusunda güvence vermek istediğini de sözlerine ekledi. Bu işin altını çizin ve gerçeği ortaya koyun.”

Kennedy, “Hükümetin saklayacak hiçbir şeyi yok” diye ekledi.

Dava Kenya’da şok dalgaları yarattı ve hükümet dini kurum ve kuruluşlara ilişkin düzenlemeleri sıkılaştırma sözü verdi.

Başkan William Ruto, Nthege’yi şöyle tanımladı: “korkunç suçlu” eylemleri “terörist benzeri” idi.

Kenya son derece dindar bir ülke ve geçmişte örgütlenmemiş kiliseler ve mezheplerle sorunlar yaşadı.