Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Afrika, 1994’ten bu yana en büyük dönüşümü gerçekleştirebilecek bir seçimde oy kullanıyor

Güney Afrika, 1994’ten bu yana en büyük dönüşümü gerçekleştirebilecek bir seçimde oy kullanıyor

JOHANNESBURG (AP) — Güney Afrikalı seçmenler Çarşamba günü oy kullanmaya başladı Seçimlerde Ülkelerinde son 30 yılın en önemlileri olarak görülüyorlar ve yeni gelişen demokrasilerini keşfedilmemiş bölgelere taşıyabilirler.

Tehlikede otuz yıllık hakimiyet var Afrika Ulusal Kongre PartisiGüney Afrika’nın ülkeden çıkışına yol açan Apartheid altında acımasız beyaz azınlık yönetimi Şimdi, yarısının yoksulluk içinde yaşadığı tahmin edilen 62 milyonluk bir ülkede yeni nesil hoşnutsuzluğun hedefi.

Afrika’nın en gelişmiş ekonomisi dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarına sahiptir En derin sosyal ve ekonomik sorunlarBu, %32 ile en kötü işsizlik oranlarından biri de dahil.

Yoksulluk ve işsizliğin siyah çoğunluğu orantısız bir şekilde etkilediği süregelen eşitsizlik, herkes için daha iyi bir yaşam bayrağı altında apartheid’ı devirerek bu eşitsizliği sona erdirme sözü veren partiyi koltuğundan etme tehlikesi yaratıyor.

Art arda altı ulusal seçimi kazandıktan sonra, pek çok kamuoyu yoklaması ANC’nin desteğinin mevcut seçim öncesinde %50’nin altında olduğunu gösteriyor; bu eşi benzeri görülmemiş bir düşüş. En fazla sandalyeye sahip olması beklense de parlamentodaki çoğunluğunu ilk kez kaybedebilir.

Destek azalmaya başladı. ANC, 2019’daki son ulusal seçimlerde oyların %57,5’ini alarak bugüne kadarki en kötü sonucunu aldı.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril RamaphosaANC lideri “daha iyisini yapma” sözü verdi. ANC daha fazla zaman ve sabır istedi.

ANC’nin iktidardaki kontrolünde herhangi bir değişiklik Güney Afrika için büyük önem taşıyabilir. ANC çoğunluğunu kaybederse, hükümette kalmak ve Ramaphosa’yı cumhurbaşkanı olarak tutmak için diğerleriyle koalisyon kurmak zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya kalacak. ANC daha önce hiçbir zaman yönetime katılmak zorunda kalmamıştı.

Güney Afrikalılar doğrudan başkanlarına değil, partilere oy veriyor. Partiler daha sonra aldıkları oy oranına göre parlamentoda sandalye sahibi oluyor ve bu yasa koyucular seçimden sonra cumhurbaşkanını seçiyor. ANC 1994’ten bu yana parlamentoda çoğunluğa sahip.

READ  Berlin: Bir otomobilin kalabalığa çarpması sonucu bir kişi öldü, çok sayıda kişi de ağır yaralandı.

Seçimler yapılacak Güney Afrika’nın dokuz ilinde bir günde yaklaşık 28 milyon kişi 23.000’den fazla sandıkta oy vermek için kaydoldu. Nihai sonuçların Pazar gününe kadar açıklanması bekleniyor. Ramaphosa’nın sabah erken saatlerde oyunu, doğduğu ve bir zamanlar apartheid’a karşı direnişin merkezi olan Johannesburg’un Soweto kasabasındaki bir ilkokulda kullanması planlanıyor.

Orada, Samuel Ratchalengwa, Güney Afrika’nın kış başındaki soğuğunda sıraya giren ilk birkaç kişi arasındaydı.

“Oy vermeyi ciddi bir mesele olarak görüyorum çünkü topluluklar olarak oy vermediğinizde hizmetlerden şikayet etmek zor” dedi. “Topluluğumuzdaki asıl sorunumuz iş eksikliğidir. Bu konuda sesimizi duyurmak için oy kullanmak zorundayız.

Bu seçimlerde ANC’ye muhalefet sertama parçalanmış. En büyük iki muhalefet partisi olan Demokratik İttifak ve Ekonomik Özgürlük Savaşçılarının oylarını ANC’yi yenecek kadar artırmaları beklenmiyor.

Bunun yerine hoşnutsuz Güney Afrikalılar bir dizi muhalefet partisine yöneliyor; Ulusal seçimlere çoğu yeni olmak üzere 50’den fazla kişi katılacak. Bunlardan biri, tam da bunu yapan eski Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma tarafından yönetiliyor. ANC’deki eski müttefiklerine karşı çıktı. Zuma’nın parlamentoya adaylığı diskalifiye edildi ancak partisi hala yarışta ve joker karakter. Oyunu memleketi KwaZulu-Natal’ın kırsal bir bölgesinde kullanması planlandı.

ANC çoğunluğunu koruyacağından emin olduğunu söylüyor. Ramaphosa, Güney Afrika’nın, siyahilerin oy kullanmasının engellendiği, özgürce hareket etmesine izin verilmediği, belirlenmiş bölgelerde yaşamak zorunda kaldığı ve her şekilde zulme uğradığı apartheid döneminden çok daha iyi bir ülke olduğunu kaydetti.

O döneme ait anılar ve Bunu sona erdiren belirleyici oylama 1994 yılında hala Güney Afrika’daki günlük yaşamın çoğunu fotoğraflıyordu. Ancak zaman geçtikçe daha az kişi bunu hatırlıyor.

Ramaphosa, seçim öncesinde ülkeye yaptığı son konuşmasında, “Bu, her ırktan, toplumun her kesiminden ve ülkemizin her yerinden gelen Güney Afrikalıların ulusal ve eyalet hükümeti için oy kullanmaya yedinci kez gitmesi olacak” dedi. seçimler. . “Tüm halkın iradesine dayanmadığı sürece hiçbir hükümetin haklı olarak iktidara gelemeyeceği temel ilkesini yeniden teyit edeceğiz.”

READ  24 Ekim 2022 Rusya ve Ukrayna haberleri

Ramaphosa, ANC hükümetinin ekonomiyi canlandırma, istihdam yaratma ve sosyal desteği genişletmeye yönelik bazı politikalarını özetledi Yoksul vatandaşlar için. Konuşması muhalefet partilerinden öfkeli tepkilere yol açtı ve muhalefet partileri onu kamu görevi sahiplerinin bir partiyi tanıtmak için bu pozisyonu kullanmalarını engelleyen seçim yasasını ihlal etmekle suçladı.

Oylama, Afrika’nın en zengin şehri olarak tanımlanan ekonomik merkez Johannesburg’dan pitoresk turizm destinasyonu Cape Town’a ve kenar mahallelerdeki gayri resmi gecekondu yerleşimlerine kadar ülkenin zıtlıklarını vurgulayacak. Milyonlarca kişi, hâlâ Afrika Ulusal Kongresi’nin kalesi olarak kabul edilen kırsal bölgelerde oy kullanacak ve analistler, hükümetteki onlarca yıllık deneyimi ve benzersiz popüler kampanya makinesi göz önüne alındığında, partinin çoğunluğuna bağlı kalacağını göz ardı etmiyor.

Güney Afrika nüfusunun %80’i siyah olmasına rağmen, çok sayıda beyazın, Hint kökenli insanların, çift ırklı mirasa sahip insanların ve diğerlerinin bulunduğu çok ırklı bir ülkedir. 12 resmi dil vardır.

Çeşitlilik budur Nelson MandelaGüney Afrika’nın ilk siyahi cumhurbaşkanı, ülkesinden “Gökkuşağı Ulusu” olarak söz edilerek güzel bir şey olarak vurgulandı. Bu, birkaç yeni muhalefet partisinin ortaya çıkmasıyla artık siyasete de yansıyabilecek bir çeşitliliktir.

___

Imray, Cape Town, Güney Afrika’dan ve Motsaka, Ishwe, Güney Afrika’dan bildirdi.

___

IP Afrika Haberleri: https://apnews.com/hub/africa