Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Çin Denizi: Filipinler, Scarborough Shoal yakınlarında ‘yabancı’ bir geminin teknelerine çarpması sonucu üç balıkçının öldüğünü söyledi

Güney Çin Denizi: Filipinler, Scarborough Shoal yakınlarında ‘yabancı’ bir geminin teknelerine çarpması sonucu üç balıkçının öldüğünü söyledi

Filipin Sahil Güvenlik

Filipin Sahil Güvenlik’in söylediğine göre bir balıkçı teknesi ile “tanımlanamayan bir ticari gemi” arasındaki çarpışmanın ardından hayatta kalanlar 3 Ekim’de Pangasinan eyaletinde kıyıya ulaştı.CNN

Filipin Sahil Güvenlik Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “tanımlanamayan bir ticari geminin” Scarborough Shoal yakınlarında balıkçı teknelerine çarpması sonucu üç Filipinli balıkçının öldürüldüğünü ve bunun tartışmalı bir bölgedeki gerilimi artırdığını söyledi. Güney Çin Denizi Bu zaten bir parlama noktasıdır.

Filipin Sahil Güvenlik, kazaya karışan geminin tipini doğrulamak için çalıştığını söyledi ancak çarpışmaya neden olan teknenin “yabancı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Sahil Güvenlik’ten yapılan açıklamaya göre, Filipin gemisi FFB Dearyn’den bir mürettebat, yetkililere, denizde çarpışmanın Pazartesi sabahı saat 4.20 sıralarında meydana geldiğini söyledi.

Açıklamada, 11 mürettebatın kazadan sağ kurtulduğu ve Salı sabahı servis botlarıyla karaya ulaşarak, teknenin kaptanı da dahil olmak üzere ölüleri ülkenin en büyük adası olan kuzey Luzon’daki Pangasinan eyaletine taşıdığı belirtildi.

Eskiden Twitter olarak bilinen X’teki bir gönderiye göre, Filipin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., Sahil Güvenliğin “geri çekildiğini ve devam eden soruşturmanın bir parçası olarak bölgedeki tüm gözetleme gemilerini incelediğini” söyledi.

Marcos şunları söyledi: “Mağdurlara, ailelerine ve herkese, bu talihsiz deniz kazasının sorumlularının hesap vermesi için her türlü çabayı göstereceğimize dair güvence veriyoruz.”

Güney Çin Denizi, uluslararası ticaret için hayati önem taşıyan 1,3 milyon mil karelik bir su yoludur ve her yıl trilyonlarca dolar değerindeki küresel gemi taşımacılığının tahminen üçte biri buradan geçmektedir. Bu, devasa konteyner gemilerinin ve petrol tankerlerinin düzenli olarak bölgeden geçtiği anlamına geliyor.

Deniz aynı zamanda birçok insanın yaşamının ve geçim kaynaklarının çoğunlukla çok daha küçük gemiler kullanılarak sağlandığı geniş verimli balıkçılık alanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

READ  Kendini Donetsk lideri ilan eden Kuzey Kore ile 'ikili işbirliği' sözü verdi | Ukrayna

Ama aynı zamanda önemli bir deniz sıcak noktasıdır.

parantez içinde Çin Pek çok Güneydoğu Asya ülkesinde denizin bazı kısımlarında hak iddia eden birden fazla hükümet var; Pekin ise uluslararası mahkeme kararına rağmen su yolunun neredeyse tamamının mülkiyetini elinde bulundurduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca Çin, Güney Çin Denizi kıyısındaki kıyı şeridinden uzakta, pistler ve limanlar da dahil olmak üzere askeri tesisler inşa ettiği bir dizi belirsiz resifleri ve atolleri işgal etti.

Filipin Sahil Güvenlik

Hayatta kalanlar 3 Ekim’de Filipinler’in Pangasinan Eyaleti, Infanta’daki Barangay Kato’ya varıyor.

Filipin Sahil Güvenlik

Filipin Sahil Güvenlik tarafından yayınlanan fotoğraflar 3 Ekim’de Barangay Kato’daki sahneyi gösteriyor.

Filipinler’de Bajo de Masinloc ve Çin’de Huangyan Adası olarak bilinen Scarborough Shoal, Luzon’un 200 km batısında yer alan küçük ama stratejik bir resif ve balıkçılık noktasıdır ve Manila ile Pekin arasında önemli bir gerilim kaynağı olmuştur.

Bölgede Filipin gemileri ve küçük ahşap balıkçı tekneleri ile daha büyük Çin sahil güvenlik gemileri ve Manila’nın söylediğine göre gizemli Çin deniz milis balıkçı gemileri arasında giderek daha sık çatışmalar yaşanıyor.

2016 yılında Lahey’deki uluslararası bir mahkeme, tarihi bir denizcilik anlaşmazlığında Filipinler lehine karar vermiş ve Çin’in Güney Çin Denizi’nin büyük bir kısmı üzerinde tarihi hak iddiasında bulunmak için hiçbir yasal dayanağa sahip olmadığı sonucuna varmıştı. Manila, Pekin’in kararı görmezden geldiğini söyledi.

Bu gelişmekte olan bir hikaye. Takip etmek için daha fazlası.