Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, maliyetler arttıkça büyük yüksek hızlı demiryolu hattını iptal etti

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, maliyetler arttıkça büyük yüksek hızlı demiryolu hattını iptal etti
  • İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Çarşamba günü, gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesinde Muhafazakar Parti’ye verilen desteğin azalmasını desteklemeyi amaçlayan bir dizi yeni politikayı açıkladı.
  • Planlanan HS2 yüksek hızlı demiryolu ağının kuzey ayağının iptal edilmesine ilişkin beklenen ve tartışmalı karar da buna dahil.
  • Sunak, İngiltere’nin Manchester kentindeki Muhafazakar Parti konferansının kapanışında yaptığı açılış konuşmasında, “Gerçekler değiştiğinde yapılacak en doğru şey, yön değiştirme cesaretine sahip olmaktır” dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, konferansın sonundaki açılış konuşmasını otoritesini yeniden savunmak ve bir dizi yeni politikanın ana hatlarını çizmek için kullandı.

Holly Adams | Fotoğraf ba | Getty Images

MANCHESTER, İngiltere — İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Çarşamba günü, gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesinde Muhafazakar Parti’ye azalan desteği artırmayı amaçlayan bir dizi yeni politikayı açıkladı.

Bu önlemlerin arasında, endüstriyi ülke genelinde birbirine bağlamayı amaçlayan, planlanan HS2 yüksek hızlı demiryolu ağının kuzey ayağının iptal edilmesine ilişkin beklenen ancak tartışmalı karar da vardı.

Sunak, bu kararı kendisini değişimin adayı olarak konumlandırmak için kullandı ve bunun “ülkeyi temelden değiştireceğini” söyledi.

Konferansta açılış konuşmasını yaparken şunları söyledi: “HS2, eski fikir birliğinin nihai örneğidir: maliyetleri iki katından fazla artan ve ekonomik durumu, Kovid sonrası seyahatlerde yapılan değişikliklerle dramatik biçimde zayıflayan bir projenin sonucudur.” Muhafazakar Parti’nin Manchester, İngiltere’deki konferansının sonucu.

“Gerçekler değişti. Gerçekler değiştiğinde yapılacak en doğru şey yön değiştirme cesaretine sahip olmaktır” dedi.

Sigarayı ortadan kaldırmaya, yasadışı göçü azaltmaya ve eğitim sisteminde reform yapmaya yönelik diğer adımlar da açıklandı.

Sunak, artan maliyetler nedeniyle hükümetin Birmingham ile Manchester arasındaki HS2 yüksek hızlı tren güzergahını iptal edeceği yönündeki spekülasyonları doğruladı ve projeden elde edilen yaklaşık 36 milyar £ tutarındaki paranın diğer bölgesel ulaşım hatlarına yeniden yatırılacağını söyledi.

READ  Ukrayna'nın ilk tahıl gemisi yola çıktı; Rus saldırısında tahıl kralı öldü

HS2’ye şu kadar bütçe verildi: 55,7 milyar sterlin 2015 yılında ise maliyetler hızla arttı ve 2020’de tahmini olarak 98 milyar £’a ulaştı. O zamandan bu yana artan enflasyon maliyetleri artırdı.

Sunak, “Bu projeyle ilk kez maliyetleri düşüreceğiz” dedi. “Aynı projeye giderek daha fazla para akıtmanın iddialı hiçbir yanı yok.”

Yerel hatların “Kuzey Ağı”na alternatif ulaşım yatırımı planlarını açıklayarak, “Çok uzun süredir Westminster, ülkenin geri kalanının istediği ve ihtiyaç duyduğu projelere değil, kendi istediği projelere yatırım yaptı” diye ekledi.

Siyasi yelpazenin her iki tarafındaki eleştirmenler, başbakanı kısa vadeli siyasi kazançlar uğruna ülkenin uzun vadeli umutlarını boğmakla suçladı.

Bölgedeki Muhafazakar konumunun güçlendirilmesinde önemli bir rol oynayan West Midlands belediye başkanı Andy Street, Sunak’ın… “Geleceği iptal et” Karar üzerine istifa etmeyi düşündüğü bildirildi.

Manchester’ın İşçi Partili belediye başkanı Andy Burnham, BBC’ye Sunak’ın kuzeye “ikinci sınıf vatandaş” muamelesi yaptığını söyledi. Londra’dan Birmingham’a giden yolun kesimi halihazırda inşa ediliyor.

Sunak başka bir yerde sigara içme yaşını her yıl bir yıl artırmayı ve aynı zamanda çocuklar için e-sigaranın bulunabilirliğini kısıtlamayı planladığını duyurdu.

“Muhafazakarlar olarak seçimleri kısıtlayan önlemler asla kolay değildir” dedi ve bu hamlenin önlenebilir ölümlerin en büyük nedenini azaltacağı konusunda ısrar etti.

Sunak ayrıca, 16 ila 19 yaşları arasındaki öğrencilerin İngiliz İleri Standartları kapsamında aldıkları A-seviyeleri ve T-seviyelerinin büyük ölçüde elden geçirildiğini de ortaya çıkardı. Bu hamleler, öğrencilerin sınıflarda harcadıkları saat sayısını artıracak ve İngilizce ve zorunlu matematik dahil olmak üzere çalıştıkları konuların sayısını artıracak.

Sunak, eğitim reformunun eşitsizliği azaltmak ve geçim koşullarını iyileştirmek için gerekli olduğunu belirterek, bunu “en iyi ekonomi politikası, en iyi sosyal politika ve en iyi ahlaki politika” olarak nitelendirdi.

READ  Rusya Ukrayna'yı işgal etti, fotoğraflar Mariupol patlamalarını doğruladı

Bu önlemler, ülkeyi 13 yıldır yöneten iktidardaki Muhafazakar Parti’nin kamuoyu yoklamalarında muhalefetteki İşçi Partisi’nin 20 puan gerisinde kaldığı ve gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde olası acı bir yenilgi riskinin arttığı bir dönemde geldi.

Sunak, konferansı gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesinde parti üyeleri ve seçmenler arasındaki desteği artırmak için kullanmayı planladı ve yeni kampanya sloganını açıkladı: “Daha parlak bir gelecek için uzun vadeli kararlar.”

Hatta konuşmasında “Siyaset olması gerektiği gibi çalışmıyor” diyerek kendisini değişime aday göstermeye çalıştı ve “Ben farklı bir şekilde öncülük edeceğim” dedi.

Ancak olay, Muhafazakar Parti içindeki aşırı gruplar arasında büyüyen anlaşmazlığın hakimiyetindeydi ve liderliğine büyük bir darbe indirdi.

Bu arada kamuoyu yoklamaları halkın Sunak’ın hedeflerine ulaşmada başarısız olduğuna inandığını gösteriyor Beş ana öncelik: Enflasyonun yarı yarıya düşürülmesi; ekonomik gelişme; kamu borcunun azalması; NHS bekleme listelerinin azaltılması; Küçük göçmen teknelerinin ülkeye ulaşmasının engellenmesi.

IPSOS’a göre oy Çarşamba günü açıklanan rapora göre neredeyse dörtte üçü (%71) Sunak’ın NHS bekleme listelerini azaltma konusunda kötü bir iş çıkardığına inanırken, neredeyse üçte ikisi (%63) artan enflasyon ortamında yaşam masraflarını hafifletmekte başarısız olduğuna inanıyor.