Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Birleşmiş Milletler ajansına göre geçen hafta 360.000 Filistinli Refah’tan kaçtı

İsrail ile Hamas arasındaki savaş: Birleşmiş Milletler ajansına göre geçen hafta 360.000 Filistinli Refah’tan kaçtı

RAFAH (Gazze Şeridi) – İsrail’in Refah’ta sınırlı bir askeri operasyon olarak nitelendirdiği operasyon nedeniyle yerlerinden edilen yüz binlerce Filistinliye gıda ve diğer azalan malzemeleri dağıtmak için Pazartesi günü yardım görevlileri mücadele etti; Gazze şehrinin güneyindeki iki ana geçiş kapısı kapalı kaldı. .

Birleşmiş Milletler Filistin Mülteci Ajansı, operasyon başlamadan önce Refah’a sığınan 1,3 milyon Filistinliden 360.000’inin geçen hafta Refah’tan kaçtığını söyledi. Çoğu o dönemde başka bir yerde savaşmaktan kaçmıştı. İsrail ile Hamas arasında yedi ay süren savaş.

İsrail, Refah’ı hareketin son kalesi olarak gösterdi ve ABD ve diğer müttefiklerinin buradaki herhangi bir büyük operasyonun siviller için felaket olacağı yönündeki uyarılarını görmezden geldi. Bu arada Hamas saflarını yeniden düzenledi İsrail güçleri, İsrail’in savaşın başlarında bombaladığı ve ele geçirdiği Gazze’nin bazı bölgelerinde savaşıyor.

Birleşmiş Milletler Sözcü Yardımcısı Farhan Haq Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in son tahliye emirlerinin ardından kuzey Gazze Şeridi’nden 100.000 Filistinlinin daha yerlerinden edildiğini duyurdu. Bu, Gazze’deki 2,3 milyon insanın yaklaşık beşte birinin geçtiğimiz hafta içinde yerinden edildiği anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı sözcüsü Abeer Atifa, kuzey Gazze’ye ikinci erişim noktası olan Batı Erez geçiş noktasından un yüklü 38 kamyonun geldiğini söyledi. İsrail Pazar günü geçişin açıldığını duyurdu.

Ancak geçtiğimiz hafta boyunca Gazze’nin güneyindeki iki ana geçiş noktasına hiçbir yiyecek girmedi.

Mısır ile Refah sınır kapısı, İsrail güçlerinin bir hafta önce kontrolü ele geçirmesinden bu yana kapatıldı. Refah kentindeki çatışmalar, yardım kuruluşlarının İsrail ile yakındaki Kerem Şalom geçiş noktasına ulaşmasını imkansız hale getirdi; ancak İsrail, tedarik kamyonlarının kendi tarafından girmesine izin verdiğini söylüyor.

Geçtiğimiz hafta İsrail ordusu, Refah’taki bombalama ve diğer operasyonları yoğunlaştırırken, bölge sakinlerine şehrin bazı kısımlarını boşaltma emri verdi. İsrail, bunun Mısır sınırındaki tünelleri ve diğer silahlı altyapıyı ortadan kaldırmaya odaklanan sınırlı bir operasyon olduğu konusunda ısrar ediyor.

READ  Prabowo Subianto: Endonezya'nın yeni cumhurbaşkanı hakkında bilmeniz gerekenler

İsrail güçleri ayrıca, ordunun savaşın başlarında büyük operasyonlar başlattığı kuzey Gazze’deki Zeytun ve Jabalia mülteci kampında da Filistinli militanlarla savaşıyor.

Atifa, Dünya Gıda Programı’nın, Refah’tan kaçanların çoğunun kaçtığı güneydeki Han Yunis ve kuzeydeki Deir el-Balah bölgelerinde kalan gıda stoklarından yiyecek dağıttığını söyledi.

Refah’ta yalnızca iki WFP ortağı kuruluş gıda dağıtabiliyordu ve hiçbir fırın çalışmıyordu.

“Tahliye ve yer değiştirme emirleri ve gıda kaynaklarının tükenmesi nedeniyle dağıtım operasyonlarının çoğu durduruldu” diye ekledi.

İsrailli protestocular, işgal altındaki Batı Şeria ile İsrail arasındaki kontrol noktasında Gazze’ye giden yardım konvoyunu durdurdu. İnternette dolaşan videolar, kamyonlardan bazı yardımları atıp yok ettiklerini gösteriyordu. Polis, ayrıntı vermeden çok sayıda kişinin tutuklandığını söyledi.

Gazzelilerin neredeyse tamamı hayatta kalabilmek için insani yardıma muhtaç. İsrail’in kısıtlamaları ve devam eden çatışmalar insani yardım çabalarını sekteye uğrattı ve yaygın açlığa ve açlığa neden oldu “Tam kıtlık” Birleşmiş Milletler’e göre kuzeyde

Refah’ta faaliyet gösteren son tıp merkezlerinden biri olan Kuveyt Hastanesi’nin müdürü, sağlık personeli ve tesisin yakınında yaşayan sakinlere hastaneyi boşaltmaları konusunda bilgi verildiğini söyledi. Suhaib Al-Hams, hastanenin herhangi bir şekilde boşaltılmasının “felaket sonuçlara” yol açacağı konusunda uyardı.

Bu arada, uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, tahmini 210 milyon dolar değerindeki su ve sanitasyon altyapısının hasar görmesi, kitlesel yerinden edilme ve yazın başlamasının ardından Gazze’de bir hastalık salgını konusunda uyarıda bulundu.

“Gazze’deki Oxfam personeli, sokaklarda insanların atlamak zorunda kaldığı insan atığı yığınlarını ve lağım nehirlerini anlattı. Aynı zamanda insanların kirli su içmek zorunda kaldıklarını ve kanalizasyon çevresinde toplanan böceklerin çocukları ısırdığını da bildirdiler.

Savaş, Hamas ve diğer militanların İsrail’in güneyine saldırmasıyla başladı. 7 EkimÇoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 250 kişiyi rehin aldı. Geçen yılki ateşkes sırasında geri kalanların çoğunu serbest bıraktıktan sonra, militanlar hâlâ yaklaşık 100 mahkumu ve 30’dan fazlasının kalıntılarını elinde tutuyor.

READ  Biden kanal tedavisi yaptırdı ve bu, günlük programını alt üst etti

Sayılarında sivil ve savaşçı ayrımı yapmayan Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail saldırısı çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 35.000’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açtı. İsrail, delil sunmadan 13.000’den fazla militanı öldürdüğünü söylüyor.

İsrail öne çıktı Özellikle üzücü bir Anma Günü Pazartesi günü, yarıdan fazlası ilk saldırıda olmak üzere 7 Ekim’den bu yana öldürülen 600’den fazla kişi de dahil olmak üzere şehit düşen askerleri anmak için bir tören düzenlendi. Sirenler saat 11.00’de iki dakikalık saygı duruşunda bulundu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs’ün eteklerindeki Herzl Dağı mezarlığında düzenlenen törende bir kez daha Hamas’ı yenilgiye uğratma sözü verdi.

“Düşmanın suç eylemlerinden dolayı ağır bir bedel ödedik ve ödeyeceğiz. Tüm rehinelerimizin geri dönüşü de dahil olmak üzere zafer hedeflerine ulaşacağız.”

Protestocular ve protestocular, son aylarda binlerce göstericiyi sokaklara çeken İsrail liderlerine karşı artan hoşnutsuzluğun bir yansıması olarak bazı kutlamaları boykot etti. Eleştirmenler Netanyahu’yu saldırının gerçekleşmesine neden olan güvenlik ve istihbarat başarısızlıklarından ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda Hamas’la anlaşma sağlanamamasından sorumlu tutuyor.

Ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda uluslararası platformda aylarca süren müzakereler, İsrail’in Refah’a saldırı başlatmasının ardından geçen hafta çıkmaza girdi. İsrail, Hamas’ın savaşı sona erdirme ve güçlerini bölgeden çekme yönündeki temel taleplerini reddederek, bunun militan grubun kontrolü yeniden ele geçirmesine ve 7 Ekim saldırılarına benzer daha fazla saldırı düzenlemesine olanak sağlayacağını söyledi.

Genel saldırıya önemli askeri ve diplomatik destek sağlayan ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, Refah’a yönelik geniş çaplı bir saldırı için saldırı silahları sağlamayacağını söyleyerek İsrail’e karşı artan sabırsızlığını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazar günü buna karşı uyardı İsrail ‘devam eden isyan’la karşı karşıya kalabilir Eğer Gazze’de savaş sonrası yönetim için gerçekçi bir plan yapmazsanız. İsrail Amerika’nın teklifini reddetti Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi Arap ülkelerinin yardımıyla yönetmesi; çünkü bu planlar, Netanyahu’nun karşı çıktığı Filistin devletinin kurulmasına yönelik ilerlemeye bağlı.

READ  France 24 İsrail ordusuyla Gazze'den rapor veriyor

___

Kraus Kudüs’ten, Magdy ise Kahire’den haber veriyordu. Associated Press yazarları Kahire’den Lee Keith, Kudüs’ten Jack Jeffrey ve Birleşmiş Milletler’den Edith Lederer katkıda bulundu.

___

AP’nin savaşla ilgili haberlerini takip edin https://apnews.com/hub/israel-hamas-war