Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güvenlik uzmanlarına göre iPhone’unuzun izlenip izlenmediğini öğrenmenin korkutucu yolu

Güvenlik uzmanlarına göre iPhone’unuzun izlenip izlenmediğini öğrenmenin korkutucu yolu

Birinin iPhone’unuzdaki her hareketinizi takip ettiğinden şüphelenmekten daha korkutucu bir şey var mı? almak çok kolay olabilir Birinin iPhone’una erişin Ve gittikleri yerleri, gezindikleri siteleri, hatta ne satın aldıklarını keşfedin. Ama sahip olduğunuz işaretlerin farkında olun Gizlilik ihlal edildi Mümkün olduğunca korunduğunuzdan emin olmanın tek yolu budur. Teknoloji uzmanı Amy White, şirketin ortak sahibi Klavye Krallarıbize iPhone’unuzun izlenip izlenmediğini anlamanın korkutucu yolunu anlatıyor.

iPhone’unuzun izlenip izlenmediğini nasıl anlarsınız?

iPhone’unuzda izlenip izlenmediğinizi öğrenmenin birkaç yolu vardır. White, “Her şeyden önce, telefonunuzda yüklü şüpheli uygulamalar varsa ve bunları kendiniz yüklemediyseniz, bu açık bir göstergedir” diyor. Ek olarak, erişmediğiniz web sitelerinin tarayıcı geçmişi, birinin telefonunuzu takip edip etmediğini öğrenmenin başka bir kolay yoludur.

Bazen düşük pil ömrü, özellikle önerdiğimiz diğer yöntemlerden herhangi biriyle ilgiliyse, izlemenin bir göstergesi olabilir. Çağrılar, sinyal sorunları veya arka plan gürültüsüyle ilgili olmayan çok fazla parazit yaşıyorsa, bu bir telefonun izlendiğini gösterebilir.”

Beyaz notlar, neyin izlendiğini ve eski bir cihazın sonucunun ne olduğunu belirlemek zor olabilir. “Telefonunuz bilinmeyen kaynaklardan e-posta ve metin mesajları alıyorsa, casus yazılım yüklenmiş ve telefonunuz izleniyor olabilir.”

Bunlar onun ve onun için en iyi V-Day hediyeleri

iPhone izci

stok mücadelesi

Telefonunuzun izlendiğinden şüpheleniyorsanız ne yapabilirsiniz?

Pekala, artık iPhone’unuzun izlendiğinden şüpheleniyorsanız panik yapmayın – ancak sorunu düzeltmek için adımlar attığınızdan emin olun.

White, “Telefonunuzun izlenebileceğini düşünüyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey onunla güvenliği artırmaktır” diyor. “Birçok kişi iPhone’da bu ayarlardan habersiz. Öncelikle telefonunuzu Uçak moduna alıp Wi-Fi’ı kapatmanızı tavsiye ederim, bu telefonu takip eden herkesin hareketlerinizi görmesini engelleyecektir.

Bunu yaptıktan sonra, gizlilik ayarlarınızı değiştirmek ve konum servislerini ve belirli uygulamaların konumunuza ve kişisel bilgilerinize erişimini devre dışı bırakmak isteyeceksiniz. Bu, herhangi bir konum izlemeyi durduracak ve sizi güvende ve faaliyetinizin genel olarak güvende olmasını sağlayacaktır. “

READ  Prime Day'deki en iyi 5 Kindle fırsatı ve Amazon cihazlarında daha fazlası (2024)

Ve hala izleme veya bilgisayar korsanlığı konusunda endişeleriniz varsa, White bir profesyonelle konuşmaktan ve muhtemelen bir önlem olarak numaranızı ve cihazınızı değiştirmekten bahseder.