Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hall of Fame güreşçisi Terry Funk 79 yaşında hayatını kaybetti

Hall of Fame güreşçisi Terry Funk 79 yaşında hayatını kaybetti

Şiddetli dövüş stili onlarca yıl süren kanlı kavgalara ve eğlenceli maçlara ilham veren Hall of Fame profesyonel güreşçisi Terry Funk, Phoenix yakınlarındaki bir hastanede hayatını kaybetti. 79 yaşındaydı.

Ölümü çarşamba günü açıklandı Dünya güreş eğlencesi1980’lerde kariyerinin patlama yaşadığı şirket. Duyuruda herhangi bir gerekçe belirtilmedi.

Funk’ın 1960’ların ortasında başlayan ve kırk yıl süren güreş kariyeri, onu ülke çapında ve dünyanın her yerine götürdü; güreşçilerden biletleri tükenen WWE hayranlarına, büyüyen Japon pazarındaki hayranlarını All Japan Pro Wrestling ile eğlendirmeye kadar. Kısa süre sonra rakiplerine karşı doğaçlama silahlar kullanan şiddetli bir güreşçi olarak tanındı: sandalyeler, merdivenler, dikenli teller, sopalar, çöp kutuları ve ateş.

Abartılı veya kendilerinin icat edilmiş versiyonlarını oynayan performans gösteren sporculara dayanan bir sporda, Funk’ın maçlarının benzersiz kalitesi onu neslinin en ünlü güreşçilerinden biri yaptı.

İmzalı kliplerinin çoğu onu kanlı bir halde gösteriyor; uzun, ıslak saçları arkaya doğru taranmış; yüzü bir çeşit yumruk, tekme ya da sandalye vuruşundan kanıyor. Normalde profesyonel bir güreşçiden beklenen altılı pakete sahip değildi. Ancak fiziği genişti, mücadelesi kusursuzdu ve ringdeki vahşi yaratıcılığı ona akranlarının saygısını kazandırdı.

1976’da Terry Funk.kredi…NOAA

Gösterişli kıyafetleri ve abartılı yaşam tarzıyla tanınan emekli bir profesyonel güreşçi olan Ric Flair, çarşamba günü söyledi Eskiden Twitter olarak bilinen platform X’te Funk’tan “daha sıkı çalışan biriyle hiç tanışmadığını” söyledi. Funk’la da güreşen Mick Foley, Facebook’ta söyledi birlikte çalıştığı “en büyük güreşçi” olduğunu.

Terrence Funk, 30 Haziran 1944’te Hammond, Indiana’da doğdu. kitap Brian Solomon’un yazdığı “Profesyonel Güreş SSS: Dünyanın En Komik Şovu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey” (2015). Babası Dory Funk Sr. da bir güreşçiydi.

READ  Victoria Alonso, Marvel Studios'tan ayrılıyor - The Hollywood Reporter

Dory Sr., 2. Dünya Savaşı sırasında Güney Pasifik’teki görev turunu tamamladıktan sonra aile, yaşlı Funk’ın tanınmış bir güreşçi ve destekçi olduğu Teksas’a taşındı.

Terry Funk’ın spora olan sevgisi gibi bu spora ilişkin bilgisi de Teksas’ta derinleşti. 1965 yılında babasının güreş şirketiyle çıkış yaptı.

1985’e gelindiğinde Dünya Güreş Federasyonu’na (şimdiki Dünya Güreş Eğlencesi) girmişti. Ertesi yıl WrestleMania II’de o ve kardeşi Dory Funk Jr., takım maçında Tito Santana ve Junkyard Dog’u yendi.

1989’da Funk, rakip lig olan Dünya Şampiyonası Güreşine geçti ve burada kariyerinin en yüksek profilli maçlarından birini Ric Flair’a karşı oynayacaktı.

20 dakikalık yarışma, iki adamın kavga ettiği ve bir adam pes edene kadar kavga ettiği bir “ben bıraktım” maçıydı. Artık bir klasik olarak kabul edilen maç, taraftarları maçın galibinin önceden belirlendiği profesyonel güreşe çeken acımasız bir gerçekçilik gösterisiydi.

Flair’ın göğsüne tokatlar, Funk’tan kafa kilitleri, ringin dışına atılmalar, kenarda kavgalar, saç çekmeler ve her iki güreşçiden de tekrarlanan “Bırakmak istiyor musun?” diye bağırışlar vardı.

Sonunda Flair, Funk’ı dört ayaklı kilitle vurduğunda, acı içinde kıvranan Funk, maç zilini çaldıran şu sözleri söyledi: “Bıraktım.”

2000 yılında, 50’li yaşlarının ortasındayken Funk, Dünya Şampiyonası Güreşine geri döndü ve Amerika Birleşik Devletleri Şampiyonasını ve WCW Zorlu Unvan kemerlerini kazandı. WWE’deki son maçı 2006’daydı.

2009 yılında Terry Funk ve Dory Funk Jr., WWE Onur Listesi’ne alındı.

Funk ciddi imajını Hollywood’a da taşıdı. Ve 1989’da Patrick Swayze’nin başrol oynadığı “Road House” filminde fedai rolünü oynadı. Daha önce Sylvester Stallone’un başrol oynadığı 1978 güreş draması Paradise Alley’de korkunç karakter Mücadeleci Frankie’yi canlandırmıştı.

Funk, 1964’te Vicki Weaver ile evlendi. 2019’da vefat etti. Geriye erkek kardeşi kaldı. kızları Stacey Cleeney ve Brandi Dungan; ve üç torun.

READ  Days of Our Lives dizisinin oyuncusu James Lastovich Hawaii'de kayıp olarak bulundu.

Bay Funk’un otobiyografisinde “Terry Funk: Sertlikten daha fazlası(2005), babasının güreş hakkındaki konuşmasını dinlediği güzel anılarını ve “sert ve çılgınlardan bahsederken gözlerinin nasıl gururla parladığını” yazdı.

“Büyüdüğümde, bir gladyatörün hayatını yaşayacak kadar şanslıydım; tıpkı çocukluğumda dinlediklerim gibi bana anlatacak hikayeler veren bir hayat” diye yazdı. “Korsanlar, milyonerler, krallar ve maceracıların benden hiçbir şeyi yok! Hayatımı hiç kimse için takas etmem.”