Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hamas önemli bir talebi geri çektikten sonra İsrail ile olası bir ateşkes anlaşmasının yolunu açıyor gibi görünüyor

Hamas önemli bir talebi geri çektikten sonra İsrail ile olası bir ateşkes anlaşmasının yolunu açıyor gibi görünüyor

için yeni bir umut var Ateşkes anlaşması Ortadoğu’da Hamas’ın ABD’nin desteklediği Gazze’de aşamalı bir anlaşmaya varılması önerisine yanıt vermesinin ardından.

7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıyla savaşı başlatmadan önce Gazze’nin kontrolünü ele geçiren silahlı hareketin, İsrail’in savaşı tamamen sona erdirme taahhüdünde bulunması yönündeki önemli talebi geri çekerek ateşkes anlaşmasına ilk onayını verdiği bildirildi. Onun söylediğine göre bir Hamas yetkilisi ve bir Mısırlı yetkili Cumartesi günü Associated Press’e söyledi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Hamas’ın teklife vereceği yanıtın “anlaşmanın tamamlanması için temel oluşturabileceğini” söyledi.

Bu görünürdeki anlaşma, Kasım ayından bu yana ilk kez çatışmaların durdurulmasına yol açabilir ve dokuz ay süren yıkıcı çatışmalara son vermek için daha fazla müzakere yapılmasının önünü açabilir. Ancak tüm taraflar anlaşmaya varmanın hâlâ garanti olmadığı konusunda uyardı.

Devam eden müzakereleri görüşmek üzere isimlerini vermek istemeyen iki yetkili Associated Press’e, Washington’un vardığı geçici anlaşmanın öncelikle altı hafta boyunca bir dizi rehinenin serbest bırakılmasını öngören “tam ve kapsamlı” bir ateşkesi içereceğini söyledi. Yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılması karşılığında yaşlılar ve yaralılar da dahil. İki yetkili, İsrail güçlerinin önümüzdeki 42 gün içinde Gazze’de nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekileceğini ve yerinden edilenlerin Gazze’nin kuzeyindeki evlerine dönmesine izin vereceğini söyledi.

Yetkililer, bu dönemde Hamas, İsrail ve arabulucuların, hem sivil hem de asker olarak kalan erkek rehinelerin serbest bırakılmasını öngören ikinci aşamanın şartlarını müzakere edeceklerini söyledi. Buna karşılık İsrail, daha fazla Filistinli mahkum ve tutukluyu serbest bırakacak. Üçüncü aşamada, ölen mahkumların cesetleri de dahil olmak üzere kalan rehinelerin geri getirilmesi ve yıllar sürecek bir yeniden inşa projesinin başlatılması öngörülüyor.

Göstericiler, 6 Temmuz 2024 Cumartesi günü Güney Kore’nin Seul kentinde Gazze’deki soykırımın sona ermesini talep eden gösteri sırasında Filistinlileri destekliyor.

Ahn Young Jun/Associated Press


Yetkililer, Hamas’ın, ilk aşama yürürlüğe girdikten sonra İsrail’in kalıcı bir ateşkes anlaşması müzakerelerine devam edeceğine dair arabuluculardan hâlâ “yazılı garanti” istediğini söyledi.

Associated Press’e konuşan bir Hamas temsilcisi, hareketin anlaşmasının arabuluculardan savaşın devam etmeyeceği ve kalıcı bir ateşkes sağlanana kadar müzakerelerin devam edeceği yönünde “sözlü taahhütler ve garantiler” aldıktan sonra geldiğini söyledi.

“Artık bu garantilerin kağıt üzerinde olmasını istiyoruz” diye ekledi.

İki yetkili, önceki önerilere uygun olarak, anlaşmanın Gazze’ye günde yaklaşık 600 kamyon insani yardım girişini (50’si yakıt kamyonu dahil) öngördüğünü ve bunların yarısının Şeridi’nin ciddi şekilde hasar gören kuzey kısmına gitmesini öngördüğünü söyledi. . İsrail’in en güneydeki Refah şehrine saldırısının ardından Gazze’ye giren yardım malzemeleri büyük ölçüde azaldı.

İsrail, Hamas’ın Ekim ayında İsrail’in güneyine saldırdığı, çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğü ve yaklaşık 250 kişiyi kaçırdığı saldırının ardından Gazze’ye savaş başlattı. İsrail, Hamas’ın hâlâ yaklaşık 120 rehineyi elinde tuttuğunu ve bunların yaklaşık üçte birinin öldüğüne inanıldığını söylüyor.

Hamas yönetimindeki ve sayımlarında savaşçılarla siviller arasında ayrım yapmayan Sağlık Bakanlığı’na göre, o tarihten bu yana İsrail’in Gazze’deki hava ve kara saldırıları 38.000’den fazla insanı öldürdü. Uluslararası yetkililere göre saldırı, yüz binlerce insanı açlığın eşiğine getiren geniş çaplı bir yıkıma ve insani krize neden oldu.

Aylardır süren ateşkes görüşmeleri, Hamas’ın herhangi bir anlaşmanın savaşın tamamen durdurulmasını da içermesi yönündeki talebi nedeniyle sekteye uğradı. Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail Hamas’ın askeri ve hükümet yeteneklerini yok etme ve silahlı grup tarafından tutulan tüm rehineleri iade etme hedeflerine ulaşana kadar çatışmayı durdurmayı ancak bitirmemeyi teklif etti.

Netanyahu’nun ofisi yorum taleplerine yanıt vermedi ve Washington’dan hemen bir yorum gelmedi.


İsrail, Gazze’de ateşkes anlaşmasına varılması için durdurulan müzakerelerin yeniden başlayacağını duyurdu

CBS News daha önce şunu bildirmişti: Mossad Direktörü David Barnea başkanlığındaki bir İsrail heyeti Katar’a gidiyordu. Konuşmalar yapmak için. Kaynaklar CBS News’e, Purnia’nın tartışmalar için Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ile görüşmesinin planlandığını söyledi.

İsrail Başbakanı Cuma günü, istihbarat teşkilatı başkanının ana arabulucu rolünü oynayan Katar’a yıldırım bir ziyarette bulunduğunu doğruladı. Ancak ofisi “iki taraf arasındaki uçurumların” devam ettiğini söyledi.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili gazetecilere verdiği demeçte, Başkan Biden’ın Perşembe günü Netanyahu ile 30 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptığını ve burada iki liderin teklifin son taslağını incelediğini söyledi.

ABD’li yetkililer, son teklifin Cumartesi günü Mısır ve Katar’a önerilen yeni dili içerdiğini ve 2015 yılında varılan üç aşamalı anlaşmanın ilk aşamasında başlaması planlanan dolaylı müzakereleri ele aldığını söyledi. Sayın Biden şunu söyledi: 31 Mayıs tarihli mektubunda.

Hamas, rehineler serbest bırakıldıktan sonra İsrail’in savaşa devam edeceği yönündeki endişelerini dile getirdi. İsrailli yetkililer, Hamas’ın tüm rehineleri serbest bırakmadan görüşmeleri ve ilk ateşkesi süresiz olarak uzatacağından endişe duyduklarını söyledi.

Netanyahu, ateşkesi müzakere etmesi için İsrail’in en yakın müttefiki ABD’nin baskısı altında, ancak ülke içinde hükümetinin iki aşırı sağ üyesi, ateşkesi kabul etmesi halinde iktidar koalisyonunu devirmekle tehdit etti.

İsrail bombardımanına devam

Associated Press, Hamas yönetimindeki İçişleri Bakanlığı’nın, İsrail’in Cumartesi günü Refah’ta düzenlediği hava saldırısında dört polis memurunun öldürüldüğünü söylediğini bildirdi. Sivil polisi denetleyen bakanlık, memurların mülkün güvenliğini sağlamak için yaya devriyesi sırasında öldürüldüğünü söyledi. Diğer sekiz polis memurunun da yaralandığını ekledi. İsrail ordusu sorulara hemen yanıt vermedi.

Hastane yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Cuma ve Cumartesi günü Gazze’nin merkezinde düzenlenen 3 ayrı baskında öldürülen 5’i çocuk, 2’si kadın 12 Filistinli için Deir El Balah’ta cenaze namazı kılındı. Cesetler, Associated Press gazetecilerinin saydığı Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi’ne götürüldü.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliet Touma, Cuma günü Maghazi mülteci kampına düzenlenen baskında ölenlerden ikisinin kurum çalışanı olduğunu söyledi. Ekim ayından bu yana toplam 194 kurum çalışanının öldürüldüğünü ekledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava ve kara saldırısı nedeniyle yerinden edilen Filistinliler, Gazze Şeridi’ndeki güneydeki Han Yunus şehrinin sokaklarına akan kanalizasyonun yanından yürüyor, 4 Temmuz 2024.

Cihad Al-Sharafi/Associated Press


Bu haftanın başlarında, İsrail’in tahliye emri Güneydeki Han Yunus kenti ve çevresindeki bölgelerde yaklaşık 250.000 Filistinli etkilendi. Birçoğu, İsrail’in ilan ettiği, Al-Mawasi veya Deir Al-Balah’ın kıyı bölgesinde yoğunlaşan “güvenli bölgeye” yöneldi.

Geçtiğimiz iki hafta içinde Gazze Şehri’nin Shujaiya mahallesinde kara çatışmaları patlak verdi ve on binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birçoğu Strip’in en büyük futbol stadyumlarından biri olan Yermuk Spor Stadyumu’na sığındı.

READ  Haritalar: Depremler doğu Tayvan'ı sarsıyor