Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Teksas sahili Beryl Kasırgası’nın olası darbesine hazırlanıyor. Fırtınanın kasırga gücünü yeniden kazanması bekleniyor

Teksas sahili Beryl Kasırgası’nın olası darbesine hazırlanıyor.  Fırtınanın kasırga gücünü yeniden kazanması bekleniyor

HOUSTON (Reuters) – Cumartesi günü Teksas yetkilileri, fırtınanın bu hafta sonunda kasırga gücünü yeniden kazanmasının beklenmesi nedeniyle kıyı sakinlerini Beryl Kasırgası’nın olası darbesine karşı hazırlıklı olmaya çağırdı. Ilık su Meksika Körfezi’nden.

Miami’deki Ulusal Kasırga Merkezi’nin baş kasırga uzmanı Jack Beaven, “Mevcut tahminler doğrulanırsa, fırtınanın Pazartesi günü Teksas kıyılarında bir yere düşmesini bekliyoruz” dedi. “Eğer öyle olursa, muhtemelen Kategori olacaktır. 1 kasırga.” “İlk.”

Gelişen ilk fırtına Kategori 5 kasırga Atlantik’te Beryl Kasırgası, hafta başında Karayip adalarından geçerken en az 11 kişinin ölümüne neden oldu. Sonra vur Kategori 2 kasırgası olarak MeksikaHarley David Kasırgası, Yucatán Yarımadası boyunca ilerlerken tropik bir fırtınaya dönüşmeden önce herhangi bir yaralanma veya ölüme neden olmadan ağaçları devirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ulusal Kasırga Merkezi, Beryl Kasırgasının karaya ulaşmadan önce yoğunlaşmasını ve kasırga ve fırtına uyarılarının genişlemesini tetiklemesini bekliyordu. Bevin, Pazar günü kasırga uyarısının yapılmasının beklendiğini söyledi.

Fırtınanın, Teksas kıyılarının bazı kısımlarını sular altında bırakacak tehlikeli bir fırtına dalgalanması, küçük bir alanda kasırga kuvvetli rüzgarlar ve Teksas kıyılarının geri kalanının büyük bölümünde şiddetli yağmurla birlikte tropik fırtına koşulları getireceğini ekledi.

Merkez, “Pazar ve Pazartesi geç saatlerde Meksika’nın kuzeydoğusundaki bazı kısımlarda ve Teksas’ın aşağı ve orta kıyılarında güçlü, kasırga kuvvetli rüzgarlar ve yıkıcı, yaşamı tehdit eden sörf riskinin arttığı” konusunda uyardı.

Teksas yetkilileri, fırtınanın daha kesin bir izini beklerken eyaletin tüm kıyılarını olası su baskınları, şiddetli yağmur ve rüzgarlara karşı uyardı. Kasırga merkezi, Rio Grande’nin kuzeyindeki ağzından Houston’ın 80 mil (130 kilometre) güneyindeki San Luis Geçidi’ne kadar Teksas kıyıları için kasırga ve fırtına uyarıları yayınladı.

Ulusal Kasırga Merkezi, Beryl Kasırgasının Cumartesi günü Corpus Christi’nin yaklaşık 460 mil (740 kilometre) güneydoğusunda olduğunu ve maksimum sürekli rüzgarın saatte 60 mil (95 km) olduğunu söyledi. Batı-kuzeybatı yönünde saatte 12 mil (saatte 19 kilometre) hızla ilerliyordu.

READ  Hindistan kökenli eski Singapur bakanı başkanlık seçimlerini kazandı

Vali Greg Abbott Tayvan’a giderken vali vekili olarak görev yapan Teksas Vali Yardımcısı Dan Patrick, 40 ilçe için önleyici bir afet bildirisi yayınladı.

Teksas’ın bazı kıyı kentleri, sele eğilimli alçak bölgelerde yaşayanların gönüllü olarak tahliye edilmesi çağrısında bulundu, sahilde kamp yapmayı yasakladı ve 4 Temmuz hafta sonu seyahat eden turistleri eğlence araçlarını kıyı parklarından çıkarmaya çağırdı.

Matagorda İlçesi sözcüsü Mitch Timms Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yetkililerin, hafta sonu için bölgedeki çok sayıda ziyaretçiyi bilgilendirmek amacıyla Houston’un yaklaşık 100 mil (160 kilometre) güneybatısındaki ilçedeki kıyı bölgeleri için gönüllü bir tahliye emri çıkardığını söyledi.

“Her zaman en kötüsünü planlayıp, en iyisini umarsınız. Ziyaretçilerimizin hafta sonunu kesinlikle mahvetmek istemem. Ama aynı zamanda ilk hedefimiz tüm ziyaretçilerimizin ve tabii ki sakinlerimizin sağlığı ve güvenliğidir. Sakinlerimiz için pek endişelenmiyorum. Orada yaşayan insanlar buna alışkınlar, anlıyorlar” dedi Themis.

Corpus Christi’de yetkililer ziyaretçilerden gezilerini kısa kesmelerini ve mümkünse evlerine erken dönmelerini istedi. Yetkililer, vatandaşlardan, olası su baskınlarına karşı gerekirse pencereleri kapatarak ve kum torbaları kullanarak evlerinin güvenliğini sağlamalarını istedi.

Corpus Christi İtfaiye Şefi Brandon Wade Cuma akşamı düzenlediği basın toplantısında, “Fırtınayı çok ciddiye alıyoruz ve toplumdan da fırtınayı çok ciddiye almasını istiyoruz” dedi.

Beril çoktan yayıldı Jamaika’da yıkımBu hafta Saint Vincent ve Grenadinler ve Barbados. Yetkililer, Grenada’da üç, Saint Vincent ve Grenadinler’de üç, Venezuela’da üç ve Jamaika’da iki kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Meksikalı yetkililer, kasırga karaya ulaşmadan önce Yucatán Yarımadası çevresindeki alçak bölgelerden bazı turistleri ve sakinleri uzaklaştırmıştı, ancak on binlerce kişi kuvvetli rüzgarlara ve güçlü fırtınalara dayanmak için orada kaldı. Tulum çevresindeki alanın çoğu deniz seviyesinden birkaç metre yüksekte yer almaktadır.

READ  Filipinler ve Çin, Güney Çin Denizi'nde Balıkçılık Haklarını Tartışacak - Marcus

Fırtına karaya çıkarken elektrik kesintisine neden olunca şehir karanlığa gömüldü. Şiddetli rüzgar kent genelinde araba sirenlerini çaldırdı. Rüzgâr ve yağmur, kıyı kenti ve çevresini Cuma sabahı da etkilemeye devam etti. Ordu tugayları turistik kentin sokaklarında dolaşarak devrilen ağaçları ve elektrik hatlarını kaldırdı.

37 yaşındaki Lucia Najera Balcaza, Beryl’in Karayipler’i parçaladığını gördükten sonra yiyecek stoklayanlar ve evlerinde saklananlar arasındaydı.

“Tanrıya şükür, bu sabah uyandık ve her şey yolundaydı” dedi, “Sokaklar felaket ama biz burada onları temizliyoruz.”

Meksika sivil koruma koordinatörü Laura Velasquez, herhangi bir ölüm veya yaralanma bildirilmemesine rağmen Tulum şehrinin neredeyse yarısının elektriksiz kaldığını söyledi.

___

Houston’dan Juan Lozano bu rapora katkıda bulunmuştur; John Myers Jr. ve Kingston, Jamaika’dan Renlouie Traill; Mexico City’den Mark Stevenson ve Megan Jantsky; San Juan, Porto Riko’dan Coral Murphy Marcos; ve Union Adası, St. Vincent ve Grenadinler’den Lucanus Olivier.