Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hamas, savaşçılarının Kudüs’teki bir otobüs durağında üç kişiyi öldürdüğünü söyledi

Hamas, savaşçılarının Kudüs’teki bir otobüs durağında üç kişiyi öldürdüğünü söylediCNN

Hamas, saldırganların A’nın arkasında olduğunu söyledi Kudüs’te otobüs durağında silahlı saldırı Perşembe günü öldürülen üç kişi örgütün askeri kanadı El Kassam Tugayları’nın üyeleriydi.

Hamas’ın kardeş olduğu belirlenen iki saldırganın olay yerindeki bir grup insana ateş açması sonucu 7 kişi de yaralandı. KudüsYetkililer söyledi.

Kudüs’teki silahlı saldırı şu sıralar yaşanıyor… ateşkes İsrail ile Hamas arasında çatışmaların durmasına ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması karşılığında İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasına tanık olundu.

Ateşkes Perşembe günü son dakika anlaşması uyarınca bir gün daha uzatıldı ve Mısır, ateşkesi daha da uzatmak için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Kudüs Bölge Komutanı Doron Turgeman Perşembe günü yaptığı açıklamada, saldırganların iki asker ve bir sivil tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Magen David Adom Kurtarma Servisi, kurbanlardan birinin kaza yerinde öldüğünü, diğer iki kişinin ise Shaare Zedek Hastanesinde öldüğünü duyurdu.

Ronen Zvulun/Reuters

Saldırı mahallinde çalışan İsrailli yetkililer.

Ronen Zvulun/Reuters

İsrail polisi, saldırganların Perşembe günü sabah 7.40 civarında otobüs terminalindeki sivillere ateş açtığını söyledi.

Ayrı bir güncellemede İsrail polisi, saldırganların Perşembe günü yerel saatle sabah 7.40 civarında otobüs terminalindeki sivillere ateş açtığını söyledi.

İsrail polis sözcüsü birimi, saldırı mahallinin kapatıldığını ve “başka şüphelileri elemek için” ilave aramaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Hamas, saldırıyı kutlayarak bunun “Gazze Şeridi’ndeki vahşi katliamlar, Cenin’de çocukların öldürülmesi ve Filistinli mahkumlara yönelik yaygın ihlaller dahil olmak üzere işgal güçleri tarafından işlenen benzeri görülmemiş suçlara doğrudan bir yanıt” olduğunu söyledi. Hamas, Mescid-i Aksa’da ihlallerin devam ettiğini ve ibadet edenlerin buraya ulaşmasını engellediğini sözlerine ekledi.

Hamas İsrail’i “her şehre, köye, caddeye ve ara sokağa” saldırı konusunda uyardı.

Saldırıya yanıt olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ı ortadan kaldırma” sözünü yineledi.

READ  Rusya, Almanya'ya doğalgaz akışını daha derinden keseceğini duyurdu

Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından Anthony Blinken’e, “7 Ekim’deki korkunç katliamı yapanın bizzat Hamas olduğunu ve bizi her yerde öldürmeye çalışanın bizzat Hamas olduğunu” bildirdiğini söyledi.